Strona główna > Programy > AutoMapa > 15 urodziny AutoMapy!
Kategorie
AutoMapa

15 urodziny AutoMapy!

Program nawigacyjny AutoMapa, który został opracowany przez firmy Aqurat i Geosystems Polska, dostępny jest na rynku już od 3 lutego 2003 roku. Od tej pory powstało wiele wersji tego programu, które dostępne są na różnych platformach systemowych. Powstało również wiele wydań map, począwszy od planów miast Warszawy i Poznania. Z okazji zbliżających się 15 urodzin AutoMapy, chciałem przypomnieć kilka ważnych wydarzeń związanych z rozwojem aplikacji.

wizualizacja trasy na mapie
AutoMapa 3.9 – wizualizacja trasy na mapie
tryb nocny
AutoMapa 3.9 – tryb nocny

Początek

Pierwszą platformą, na którą został wydany program nawigacyjny AutoMapa, był system Microsoft Windows 2003 for Pocet PC. Później pojawiły się wersje dla systemów Windows Mobile 5 i 6. W 2006 roku wraz z wersją 3.9 pojawiła się specjalna wersja na komputery (TabletPC) z systemami z rodziny Microsoft Windows. W 2007 roku wraz z AutoMapą w wersji 4 pojawiło się wsparcie dla Windows CE 4.2, 5.0 i 6.0 oraz „normalna” wersja na komputery (TabletPC) z systemami Microsoft Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, czy obecnie 10.

ustawienia trasy i nawigacji
AutoMapa 3.9 – ustawienia trasy i nawigacji
ustawienia wyświetlania POI
AutoMapa 3.9 – ustawienia wyświetlania POI

Pierwsze wersje AutoMapy zawierały podział na mapy poszczególnych miast, za które trzeba było płacić osobno. Była też dostępna mapa Polski, ale posiadała ona tylko główne drogi. Wraz z kolejnymi aktualizacjami ta wersja mapy zaczęła zawierać szczegółowe dane i zmieniać nazwę na Polska 50k, Polska XL i w końcu Polska.

ustawienia szczegółowości mapy
AutoMapa 3.9 – ustawienia
Menu wyszukiwania
AutoMapa 3.9 – menu wyszukiwania

Rok 2006

W sierpniu 2006 roku, wraz z wersją 3.9.6 pojawił się głos nowego lektora, z którym AutoMapa zaczęła być kojarzona. Nowy głos został nagrany przez kierowcę rajdowego, Krzysztofa Hołowczyca. Początkowo ten głos można było pobrać oddzielnie ze strony internetowej AutoMapy, ale od wersji 4 jest wbudowany w program i domyślnie włączony. Ciekawe ilu użytkowników AutoMapy zmienia tego lektora na innego?

mapa
AutoMapa 3.9 – mapa

Rok 2007

Wraz z nadejściem AutoMapy w wersji 4 zostało wprowadzonych wiele zmian w programie. Został zmieniony wygląd aplikacji. Zamiast systemowych okien pojawiły się własne, z własnymi kontrolkami. Pojawiła się wizualizacja budynków 3D, która wielu użytkownikom przypadła do gustu, a inni stwierdzili, że to zbędny bajer. Użytkownicy otrzymali również dostęp do długo wyczekiwanej mapy Europy, opracowanej przez firmę TeleAtlas. W wersji 4 dodano obsługę urządzeń z systemami Windows CE 4.2 oraz 5.0, a w instalatorze możliwość instalacji na komputerze.

widok 2D
AutoMapa 4.5.1 – widok 2D
nawigowanie
AutoMapa 4.5.1 – nawigowanie

W 2007 roku na podstawie serwisu mobilne.net powstał serwis Miplo.pl, dzięki któremu można aktualizować bazę punktów użyteczności publicznej i synchronizować ją z AutoMapą. Początkowo było to możliwe przy pomocy programu MiploSync, ale w wersji 6.9 została wprowadzona możliwość synchronizacji z poziomu programu. Taką funkcjonalność posiada również AutoMapa dla systemu iOS, ale wersja dla systemu Android już nie.

Menu
AutoMapa 4.5.1 – menu
widok 3D
AutoMapa 4.5.1 – widok 3D

Rok 2008

W 2008 roku w AutoMapie został zmieniony dostawca mapy Europy. Wersja 5.2 z mapą 0809, która została wydana w listopadzie, jest pierwszą wersją, zawierająca dane firmy Navteq zamiast TeleAtlas. Dzięki tej zmianie niektóre obszary mapy zyskały lepsze pokrycie, ale niestety pojawiły się miejsca, gdzie siatka dróg się zmniejszyła.

AutoMapa Windows

Rok 2009

W marcu 2009 roku w AutoMapie 5.5 zostało dodanych wiele ciekawych rozwiązań, które po raz kolejny wyróżniły ten program nawigacyjny, spośród dostępnych na rynku. Została wprowadzona możliwość skonfigurowania parametrów pojazdu ciężarowego, z których program może korzystać do wyznaczania tras na mapie Polski. Rozpoczęto gromadzenie danych dotyczących natężenia ruchu drogowego, co było pierwszym elementem systemu omijania korków AutoMapa Traffic. W wersji tej dodano również punkty informujące o najniebezpieczniejszych strefach drogowych w Polsce.

AutoMapa dla systemu Windows - Pojazd ciężarowy
AutoMapa dla systemu Windows – Pojazd ciężarowy

Kolejnym ważnym wydarzeniem była publikacja AutoMapy w wersji 6 z mapami 0909, która została opublikowana w grudniu 2009 roku. W wersji tej pojawiła się ikona wskazująca ograniczenie prędkości na danym odcinku drogi. Choć do tej pory nie ma pełnego pokrycia i w wielu miejscach dane są nieaktualne, to i tak opcja jest przydatna podczas nawigacji.

AutoMapa dla systemu Windows - AutoMapa Panorama
AutoMapa dla systemu Windows – AutoMapa Panorama

Rok 2010

Kolejna ciekawa funkcja, która była wyczekiwana przez wielu użytkowników, została wprowadzona w wersji 6.5, opublikowanej w dniu dziecka 2010 roku. Asystent Pasa Ruchu przyczynił się do ułatwienia wybierania odpowiednich pasów na dużych skrzyżowaniach. Wersja ta otrzymała również w pełni działający system AutoMapa Traffic, dzięki któremu na bieżąco można wymieniać dane dotyczące natężenia ruchu drogowego oraz aktualizować dane statystyczne.

Asystent pasa ruchu w praktyce
AutoMapa dla systemu Windows – asystent pasa ruchu w praktyce

W AutoMapie w wersji 6.5 wprowadzono również kilka rozwiązań związanych z zagrożeniem życia. Na urządzeniach z modułem telefonicznym została wprowadzona opcja wysyłania wiadomości alarmowej SMS z podanymi współrzędnymi urządzenia. Dodano również opcję „Jedź po pomoc„, która służy do wyszukiwania najbliższych punktów typu szpital, czy lekarz. Natomiast przy pomocy opcji „Wypadek” można zapoznać się z informacjami, jak zachować się w przypadku wypadku.

AutoMapa dla systemu Windows- Jedź po pomoc
AutoMapa 6.5 dla systemu Windows – Jedź po pomoc

Rok 2011

W 2011 roku AutoMapa przestaje być wydawana tylko na systemu z rodziny MS Windows. 22 marca 2011 roku w AppStore została opublikowana AutoMapa Polska dla systemu iOS, działająca na iPhone i iPad, która nie zawierała wielu ważnych funkcji, znanych z wersji dla systemu Windows. Dopiero w wydanej pół roku później wersji 2 została dodana obsługa systemu AutoMapa Traffic, czy Asystent Pasa Ruchu.

Mapa w widoku 2D
AutoMapa 1 dla systemu iOS – widok 2D
Nawigowanie
AutoMapa 1 dla systemu iOS – nawigowanie

Od wersji 6.9 AutoMapy dla systemu Windows, która została opublikowana w lipcu 2011 roku, możliwe jest synchronizowanie punktów użyteczności publicznej z serwisem Miplo.pl. Dzięki temu bazę POI na bieżąco można aktualizować między użytkownikami, a do tego udostępniać swoją lokalizację przy pomocy usługi MiploLoc. W tej wersji wprowadzono również opcję „Typowe trasy„, która umożliwia szybkie wyznaczanie tas, z których najczęściej korzystamy.

Okno - Konfiguracja usług Miplo
AutoMapa 6.9 dla systemu Windows – Konfiguracja usług Miplo

W grudniu 2011 roku została wydana wersja 3 AutoMapy dla systemu iOS, w której przede wszystkim została zmieniona szata graficzna oraz dostępne na ekranie elementy. To spowodowało poprawienie widoczności mapy, ale również usunięcie takiej funkcji, jak personalizacja wskaźników na panelu pilota, co do tej pory możliwe jest w AutoMapie dla systemu iOS. Co prawda, ta funkcjonalność po części została przywrócona, ale nie w takim stopniu jak wcześniej.

Nawigowanie
AutoMapa 3 dla systemu iOS – nawigowanie

Rok 2012

Na początku 2012 roku pojawia się pierwsza wersja testowa AutoMapy dla systemu Android, która została oznaczona numerem 1.2.0.89. Wersja oficjalna, oznaczona numerem 1.4.1.178 pojawia się kilka miesięcy później, dopiero 20 sierpnia.

AutoMapa dla Android
AutoMapa dla Android

W lipcu 2012 roku w AppStore ukazała się AutoMapa Europe dla systemu iOS. Ta wersja, podobnie jak AutoMapa Polska, wydawana była wraz z mapą, więc każda aktualizacja mapy wymagała pobrania całości, co w przypadku mapy Europy było problematyczne, w szczególności na urządzeniach z małą ilością wolnego miejsca. Dopiero w kolejnych wersjach pojawiła się możliwość wyboru mapy do pobrania.

2 listopada 2012 roku została opublikowana wersja 3.4 AutoMapy dla systemu iOS. W wersji tej dodano możliwość włączania przy pomocy gestów widoku 2D, 2D z wizualizacją natężenia ruchu oraz funkcji objazd. Inną ciekawą funkcją dodaną w tej wersji jest możliwość włączenia na dolnej belce odtwarzacza systemowej muzyki.

Wizualizacja gestów
Wizualizacja gestów

Rok 2013

Pod koniec maja 2013 roku pojawiła się wersja 1.5 AutoMapy dla systemu Android. Ta wersja poza poprawkami różnych elementów programu, w tym obsługi systemu AutoMapa Traffic, otrzymała możliwość wyznaczania tras ciężarowych.

We wrześniu 2013 roku została opublikowana AutoMapa dla systemu Android w wersji 1.6. Ta wersja umożliwiła klientom Orange korzystanie z programu na zasadzie abonamentu. Po włączeniu tej formy przedłużania licencji operator sieci automatycznie do comiesięcznej faktury dolicza opłatę za korzystanie z AutoMapy.

Na początku listopada 2013 roku w AppStore zostaje opublikowana wersja 4 AutoMapy dla systemu iOS. Wersja ta przede wszystkim zyskała nocną skórkę, co ułatwiło jazdę w nocy. Przydatnym mechanizmem okazał się system zarządzania energią, polegający na tym, że w przypadku słabej baterii program automatycznie zmniejszał częstotliwość odświeżania mapy.

AutoMapa 4 dla systemu iOS
AutoMapa 4 dla systemu iOS

Przed Bożym Narodzeniem 2013 roku producent AutoMapy udostępnił program AutoRadar, służący do ostrzegania o radarach, czy utrudnieniach, z możliwością zgłaszania nowych obiektów. Program ten został opublikowany na systemy Android, iOS praz Windows Phone. Dużą wadą tej aplikacji był brak mapy, przez co ciężko było się zorientować, gdzie dokładnie jest obiekt. Producent od razu taką funkcjonalność mógł wprowadzić w AutoMapie, dzięki temu więcej użytkowników by z niego korzystało.

AutoRadar dla Windows Phone
AutoRadar dla Windows Phone

Rok 2014

W lipcu 2014 w AppStore ukazuje się AutoMapa 5 dla systemu iOS. Wersja ta otrzymuje nowy mechanizm wyświetlania mapy, OpenGL. Dzięki temu odświeżanie mapy znacznie przyśpiesza, a do tego można korzystać z dodatkowych gestów, na przykład zmiany nachylenia, przesuwając dwoma palcami od góry do dołu ekranu. Wersja ta otrzymuje również możliwość synchronizacji punktów użyteczności publicznej z serwisem Miplo oraz wysyłania swojej pozycji przez usługę MiploLoc.

okno Miplo
AutoMapa 5 dla systemu iOS – okno Miplo

Rok 2015

17 czerwca 2015 roku zostaje opublikowana wersja 3 AutoMapy dla systemu Android.  Wersja ta, podobnie jak wersja 5 dla systemu iOS, otrzymała obsługę OpenGL, który również w przypadku tej wersji programu przyczynił się do znacznego przyśpieszenia odświeżania mapy. AutoMapa 3 dla systemu Android otrzymała również wsparcie dla urządzeń naręcznych (np. smartwatch), na których można wyświetlić manewry z programu.

W wersji 3.0.1 AutoMapy dla systemu Android oraz w wersji 5.3 AutoMapy dla systemu iOS pojawiły się nowe ikony POI. Nowe ikony, mimo że zyskały większą rozdzielczość, to przez zbyt małe rozróżnienie dla poszczególnych kategorii i tylko cztery kolory tła nie spodobały się wielu użytkownikom AutoMapy. W przypadku włączenia większej ilości kategorii takie rozwiązanie spowodowało trudność w znalezieniu punktu z danej kategorii, poza tym wiele ikon nie pasuje do kategorii, np. ikona autobusu dla TAXI.

Nowy zestaw ikon
Nowy zestaw ikon

W sierpniu 2015 roku producent AutoMapy uruchomił program beta testów wersji dla systemu Windows Phone. Testy były publiczne, choć z limitem miejsc, więc wiele chętnych osób mogło sprawdzić działanie AutoMapy dla systemu Windows Phone i zgłaszać znalezione błędy.

Nawigowanie
AutoMapa dla systemu Windows Phone 8
Menu Trasa
AutoMapa dla systemu Windows Phone 8 – menu Trasa

W grudniu 2015 roku wraz z wersją 3.0.2 AutoMapy dla systemu Android, klienci sieci Play otrzymali możliwość włączenia AutoMapy w abonamencie. Podobne rozwiązanie wcześniej zostało wprowadzone dla systemu Orange, ale w przypadku Play łatwiej jest włączyć taką usługę.

AutoMapa dla systemu Android w Play
AutoMapa dla systemu Android w Play

Rok 2016

Po 9 miesiącach od uruchomienia publicznych testów AutoMapy dla systemów Windows Phone 8 i 10 Mobile zostaje opublikowana wersja oficjalna, która została oznaczona numerem 1.0.3.90. Wersja ta została opublikowana 6 czerwca 2016 roku.

Widok w trybie panoramy
AutoMapa dla systemu Windows Phone 8 – widok w trybie panoramy

W sierpniu 2016 roku zostają opublikowane AutoMapa 6 dla systemu iOS oraz AutoMapa 4.0.1 dla systemu Android. Do tych wersji została dodana usługa AutoRadar, czyli funkcjonalność, która była dostępna w osobnym programie o tej samej nazwie. Dzięki temu z poziomu AutoMapy na bieżąco można informować innych użytkowników o radarach, czy wypadkach. Dodatkowo zostało wprowadzone ostrzeganie o odcinkowym pomiarze prędkości, które wskazuje średnią prędkość, z jaką należy jechać, aby nie dostać mandatu.

Dostępne obiekty dla systemu AutoRadar
Dostępne obiekty dla systemu AutoRadar

Rok 2017

W czerwcu 2017 producent AutoMapy poinformował o zaprzestaniu wsparcia AutoMapy dla systemu Windows Phone i w sierpniu publikuje ostatnią wersję, która oznaczona jest numerem 1.2.0.16. Co prawda mapy są jeszcze publikowane, ale możliwość zakupu ma zostać wyłączona we wrześniu 2018 roku.

Po wielu latach tworzenia AutoMapy przez kilka firm, w sierpniu 2017 roku nastąpiła konsolidacja projektu AutoMapa w jednej spółce. Od tej pory producentem programu oraz mapy jest firma AutoMapa sp. z o.o.

6 listopada 2017 roku zostaje opublikowana AutoMapa 4.6 dla systemu Android, w której została dodana opcja zgłaszania uwag do mapy Polski. Dzięki temu użytkownicy AutoMapy mogą przyczynić się do szybszego wprowadzania zmian na mapie, a tym samym do jeszcze lepszej jej jakości.

Zgłoś uwagę
AutoMapa 4.6 dla systemu Android – Zgłoś uwagę

Czy to wszystko?

Zostało wydanych wiele wersji AutoMapy dla każdej z platform. Dla Windows Phone również zostało wydanych wiele wersji, licząc wersje testowe :-). Wersje te poza wymienionymi wcześniej funkcjami najczęściej zawierały poprawki stabilności i znalezionych błędów, ale oprócz tego niewielkie zmiany wyglądu, nowości jak importowanie tras z serwisu Targeo, wysyłanie wiadomości tekstowej o godzinie przyjazdu do celu, czy wyświetlanie numerów dróg, po których się poruszamy. Z listami wydań dla poszczególnych platform można zapoznać się we wpisach:

Przez te 15 lat obecności na rynku AutoMapa była wielokrotnie nagradzana za jakość. Była również kilkukrotnie uznawana za najlepszy program nawigacyjny w Polsce. Wiele nagród uzyskała dzięki licznej grupie zadowolonych użytkowników. Pełną listę otrzymanych nagród można zobaczyć na stronie internetowej www.automapa.pl/pl/produkty/nagrody/. AutoMapa wspierała rajdy z udziałem Krzysztofa Hołowczyca oraz angażowała się w różne akcje związane z poprawą bezpieczeństwa.

Certyfikat - Superbrands 2016
Certyfikat – Superbrands 2016

Informacje na temat AutoMapy czerpałem przede wszystkim ze strony www.AutoMapa.pl, ale również ze swojej strony (www.likoton.pl), gdzie można zapoznać się z opisem funkcji programu, czy listą zmian dla wielu wersji AutoMapy. Wiele informacji o AutoMapie znajduje się również na forum serwisu PDAclub.pl, z którego czerpałem wiedzę przede wszystkim na temat pierwszych wersji AutoMapy. Zrzuty ekranowe AutoMapy dla systemu Windows w wersji 3.9 znalazłem na stronie gpsmaniak.com, natomiast dla wersji 4.5 na stronie galaxys.pl. Niestety nie udało mi się znaleźć zrzutów ekranowych ze starszych wersji. Zrzuty ekranowe z AutoMapy 1 i 3 dla systemu iOS, pochodzą z serwisu Miplo.pl.

Już od 15 lat AutoMapa prowadzi do celu
Już od 15 lat AutoMapa prowadzi do celu!

W związku z nadchodzącymi urodzinami AutoMapy wszystkim osobom, które zaangażowane są w ten projekt, chciałbym życzyć kolejnych sukcesów i aby jak najdłużej pracowali nad rozwojem tego popularnego programu nawigacyjnego! Pisząc o wszystkich zaangażowanych w projekt AutoMapa, mam na myśli nie tylko producenta, ale również wielu użytkowników zgłaszających błędy, braki, czy sugestie, dzięki którym ten program staje się coraz lepszy. Dodatkowo producentowi życzę wkroczenia na inne rynki i poszerzania grona użytkowników, w szczególności tych zadowolonych! Wszystkiego najlepszego!

Oceń wpis
[Maks.: 14 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.