Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Alternatywne komunikaty nawigacyjne w AutoMapie dla systemu Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Alternatywne komunikaty nawigacyjne w AutoMapie dla systemu Windows

W AutoMapie dla systemu Windows dostępnych jest wiele komunikatów nawigacyjnych, np. Hołowczyc, Marzen, czy Kinga, co szczegółowo opisane jest we wpisie Wybór lektora w AutoMapie dla Windows. Natomiast dzięki użytkownikom można skorzystać z komunikatów, które zostały przez nich utworzone i udostępnione do pobrania, np. w serwisie Miplo.pl. W związku z tym, jeżeli jakiemuś użytkownikowi bardziej podobają się alternatywne komunikaty nawigacyjne, to nie ma problemu z ich dodaniem do AutoMapy.

Najprostszym sposobem na skorzystanie z komunikatów nawigacyjnych, których domyślnie nie ma w AutoMapie, jest pobranie ich z serwisu Miplo.pl. Aby to zrobić, przy pomocy przeglądarki internetowej, należy wejść na stronę www.Miplo.pl do działu Dodatki, a następnie Komunikaty nawigacyjne. Na tej stronie pojawi się lista dostępnych lektorów, gdzie klikając przycisk Odtwórz, będzie możliwe usłyszenie próbki dźwięku. Po znalezieniu interesującego nas lektora, np. Piotr (pl), należy kliknąć jego nazwę, co spowoduje wyświetlenie strony z jego opisem. W celu pobrania tego głosu należy kliknąć przycisk Pobierz plik i zapisać na dysku komputera, najlepiej na pulpicie.

Gdy plik zostanie pobrany, należy wejść do miejsca, gdzie został pobrany i go rozpakować. Plik można rozpakować przy pomocy darmowego programu 7-zip lub klikając go prawym klawiszem myszki i wybierając Wyodrębnij wszystkie. Po rozpakowaniu należy wejść do rozpakowanego katalogu. Ostatnim krokiem jest skopiowanie pliku z komunikatami do katalogu AutoMapa EU, gdzie zainstalowany jest program. Plik z komunikatami ma rozszerzenie VOICE, więc w przypadku głosu Piotr (pl) nosi nazwę Piotr (pl).voice.

Ciekawą alternatywą dla komunikatów dostępny w serwisie Miplo.pl to komunikaty, które wprowadziła do sprzedaży firma SmartGPS. Ta firma stworzyła gotowe komunikaty, które nazywały się NawiGadka. Cieszyły się one dużą popularnością i mimo że firma już nie istnieje, to komunikaty wciąż można kupić w niektórych sklepach komputerowych, czy nawigacyjnych. Komunikaty były (i chyba są nadal) popularne przede wszystkim dlatego, że zawierały zabawne dialogi i były stworzone na wzór znanych osób.

Innym sposobem na skorzystanie z alternatywnego lektora jest samodzielne utworzenie pliku z takimi komunikatami. Można to zrobić, np. przy pomocy darmowego programu AMREC, który dostępny jest do pobrania na stronie www.Miplo.pl w dziale Pobierz i AMREC. Po utworzeniu gotowego pliku z komunikatami nawigacyjnymi można go udostępnić znajomym lub użytkownikom AutoMapy, dodając go do serwisu Miplo.pl.

W celu skorzystania z wybranego pliku, w przypadku AutoMapy zainstalowanej na karcie pamięci, wkładamy kartę do czytnika kart, włączamy eksplorator plików, np. klikając ikonę Komputer, wybieramy dysk, który przypisany jest do karty pamięci i tu będzie dostępny katalog AutoMapa EU, gdzie należy skopiować plik z lektorem.

Gdy AutoMapa zainstalowana jest w pamięci urządzenia, to w jego ustawienia wybieramy, aby łączyło się z komputerem w trybie pamięci masowej (USB) i wykonujemy te same kroki, co w przypadku czytnika kart. W przypadku, kiedy urządzenie widoczne jest przez komputer jako urządzenie przenośne, czyli po synchronizacji przy pomocy ActiveSync lub Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile, należy wejść w Komputer, następnie wybrać urządzenie przenośne, tam kartę pamięci (może być oznaczona jako SDMMC, Storage Card, czy Karta pamięci) i skopiować plik z komunikatami nawigacyjnymi do katalogu AutoMapa EU.

Gdy AutoMapy używamy na komputerze, to domyślnie zainstalowana jest na dysku C: w katalogu Program Files lub Pliki programów (x86). Jeżeli tak jest, to przy pomocy eksploratora plików, np. Komputer, wchodzimy do podanej lokalizacji, a następnie do AutoMapa EU i tu wklejamy plik VOICE. W innym przypadku wchodzimy do miejsca, które podczas instalacji AutoMapy wybraliśmy na składowanie plików programu.

Po skopiowaniu pliku zawierającego alternatywne komunikaty nawigacyjne uruchamiamy AutoMapę i wczytujemy nowego lektora. Lektora można zmienić po wybraniu Menu, następnie Ustawienia, Dźwięki oraz Lektor (język) i zaznaczeniu interesującego głosu, np. nowego głos Piotr (pl). Po jego wybraniu można sprawdzić, jak zachowuje się podczas nawigacji. Jeżeli jednak nie odpowiada, to w ten sam sposób można dodać kolejne alternatywne komunikaty nawigacyjne.

Oceń wpis
[Maks.: 3 Średnia: 4.3]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.