Strona główna > Internet > WordPress > Brakujące elementy: updated w Google Search Console dla strony w WordPress
Kategorie
WordPress

Brakujące elementy: updated w Google Search Console dla strony w WordPress

Google Search Console jest bardzo ciekawym i przydatnym narzędziem dla developerów, które pokazuje ważne informacje związane z naszą stroną internetową, np. stan indeksowania. To narzędzie wyświetla również znalezione błędy, które należy poprawić, aby nasza strona była lepiej pozycjonowana w wyszukiwarkach. Jednym z błędów jest Brakujące elementy: updated, który jest częścią danych strukturalnych strony. Jak go poprawić w przypadku WordPressa?

To czy nasza witryna zawiera błędy, można zobaczyć po zalogowaniu się do naszego profilu w Google Search Console i wejściu w Stan w wyszukiwarce, a następnie Dane strukturalne. Na tej stronie wyświetla się wykres prezentujący liczbę elementów strony oraz ewentualnych błędów, które zostały wykryte w danym czasie. Co więcej, można zobaczyć typ danych, ich źródło, liczbę wykrytych stron, elementów, czy też elementów z błędami.

Dane strukturalne w Google Search Console
Dane strukturalne w Google Search Console

Błąd Brakujące elementy: updated jest błędem typu hatom, więc po kliknięciu tej pozycji zostanie wyświetlona strona z listą adresów z błędami. Co więcej, przy każdym adresie podana jest informacja o liczbie dostępnych elementów z błędami, datę wykrycia, tytuł strony oraz nazwę błędy wraz z sumą wykryć.

Błędy w danych strukturalnych hAtom w Google Search Console
Błędy w danych strukturalnych hAtom w Google Search Console

Jak widać na powyższych zrzutach, u mnie dosyć sporo było błędów Brakujące elementy: updated, a jest to związane z tym, że dosyć późno zainteresowałem się tematem, ponieważ dopiero po 3 latach od rozpoczęcia prowadzenia serwisu. W każdym razie lepiej późno niż wcale, co widać po malejącej liczbie błędów.

Znalazłem w sumie dwa, dosyć proste rozwiązania problemu, które w rzeczywistości nie rozwiązują problemu, a go tylko maskują. Oba problemy wymagają edytowania plików naszego motywu.

Pierwszym ze sposobów jest usunięcie klasy hentry. W związku z tym należy sprawdzić w plikach PHP naszego motywu, gdzie taka klasa jest używana i ją usunąć lub zamienić na inną. Trochę dziwne rozwiązanie, które będzie generowało inne problemy, ale jakiś sposób jest. To rozwiązanie znalazłem na stronie Dane strukturalne i błędy w Narzędziach dla webmasterów Googla – HOWTO.

Drugi sposób polega na znalezieniu klasy entry-date w plikach PHP naszego motywu i dopisaniu po niej słowa updated. Np. mamy wpis:

<time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time>

więc modyfikujemy, dopisując updated:

<time class="entry-date updated" datetime="%1$s">%2$s</time>

Ten sposób znalazłem we wpisie Naprawa błędów HATOM w danych strukturalnych Google, ale czytelnik Niedoszły Bibliotekarz zwrócił uwagę, że nie jest on poprawny, ponieważ należy użyć funkcji get_the_modified_date. U siebie na stronie użyłem funkcji the_modified_date, chociaż również sprawdzałem, jak to będzie wyglądało z get_the_modified_date. Funkcja get_the_modified_date jest trochę trudniejsza w użyciu.

Na swojej stronie w pliku style.css na podstawie klasy entry-date utworzyłem klasę updated tak, aby daty publikacji i aktualizacji wyglądały podobnie, m.in zmniejszyłem rozmiar czcionki. W takim przypadku, do wpisów z klasą entry-date, wystarczy po przecinku dopisać klasę updated, ale można skopiować parametry do nowej klasy, którą wpiszemy oddzielnie, np.:

.updated {
  color: #767676;
  font-size: 12px;
}

Drugą operacją, którą wykonałem, było dopisanie informacji o aktualizacji artykułu do stron ze wpisami. W moim motywie za wyświetlanie wpisów odpowiada plik content.php, więc postanowiłem dopisać w nim informację o aktualizacji przed słowami kluczowymi (tagami). To samo należy wykonać z innymi publikowanymi treściami, np. stronami. W związku z tym w sekcji <!– .entry-content –>, a dokładnie przed jej zamknięciem dopisałem nowy blok <div>, ze znacznikiem <time>

<div><time class="updated">Ostatnia aktualizacja: <?php the_modified_date(); ?></time></div>

Po dodaniu tego wpisu każdy mój artykuł zawiera dopisek Ostatnia aktualizacja: [data], gdzie [data] to data modyfikacji, np. 14 października 2016. Oczywiście taki wpis można jeszcze rozbudować, aby np. wyświetlał się, kiedy data publikacji jest inna niż data modyfikacji, więc w przyszłości może i u siebie taki mechanizm wprowadzę. Można również całkowicie ukryć jego wyświetlanie, ale to by było małe oszukiwanie.

Czy są jeszcze jakieś rozwiązania? Z tego, co widziałem, to nowe nawet darmowe motywy zawierają już poprawki związane z danymi strukturalnymi, więc można z nich skorzystać. Można również zainstalować jakiś dodatek do aktualizacji danych strukturalnych, ale uważam, że takie proste zmiany lepiej wprowadzić ręcznie, żeby nie zamulać WordPressa.

Oceń wpis
[Maks.: 5 Średnia: 4.2]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.