Strona główna > Programy > AutoMapa > 20. urodziny AutoMapy!
Kategorie
AutoMapa

20. urodziny AutoMapy!

W tym roku jeden z najbardziej rozpoznawanych programów nawigacyjnych, jakim jest AutoMapa, obchodzi nie byle jakie, a 20. urodziny. Tak, już dwie dekady ten program prowadzi do celu kierowców nie tylko z polski. Mimo licznej konkurencji nadal ma swoich zwolenników i wiernych użytkowników.

AutoMapa dostępna jest w sprzedaży od 3 lutego 2003 roku, zaczynając od wersji na system Windows 2003 for Pocket PC. Obecnie AutoMapa dla systemu Windows nadal jest aktualizowana, ale już nie z takim rozmachem, jak kilka lat temu. Wersją, która najczęściej jest aktualizowana, to wersja dla systemu Android. Wersja dla systemu iOS również otrzymuje nowe funkcje, ale jest rzadziej aktualizowana.

Historię AutoMapy opisałem już w artykule „15 urodziny AutoMapy!„. Tam skończyłem na 2017 r., więc zachęcam do zapoznania się z tamtym materiałem. W tym artykule nie będę powielał historii, przedstawię ostatnie lata.

Rok 2018

W marcu 2018 roku zostaje opublikowana AutoMapa dla systemu Android w wersji 5.0.3, która zyskuje zaktualizowany interfejs i kolory mapy, ikony POI wraz z etykietami wyświetlającymi nazwy punktów, czy możliwość wczytywania tras, które zostały zapisane w serwisie Targeo jako Moje mapy. Najważniejszą jednak nowością w tej wersji, jest możliwość wyszukiwania głosowego adresów. Podobne zmiany zostały również wprowadzone w AutoMapie dla systemu iOS, ale w trochę późniejszym czasie.

AutoMapa 5 dla systemu Android w trybie panoramy
AutoMapa 5 dla systemu Android w trybie panoramy

Wersja 5.1.4 AutoMapy dla systemu Android przynosi kolejne, ciekawe zmiany. Wprowadzono w niej możliwość wyboru koloru interfejsu (Jasny, Ciemny, Granatowy), czy nawigowanie z wygaszaniem ekranu, co obecne dostępne jest pod nazwą Oszczędzaj baterię.

W listopadzie 2018 roku użytkownicy AutoMapy dla systemu iOS wraz z wersją 7.7.0 otrzymali bardzo przydatną opcję, jaką jest obsługa CarPlay. Od tej wersji kierowcy mogą korzystać z AutoMapy na ekranie stacji multimedialnej w samochodzie, o ile obsługuje ona CarPlay.

AutoMapa iOS w CarPlay
AutoMapa iOS w CarPlay

Wraz z końcem roku zostaje opublikowana AutoMapa dla systemu Android w wersji 5.3.2, która otrzymuje zmienione okna Opcji i Ustawień. Te okna po delikatnych zmianach dostępne są do tej pory.

AutoMapa - Nowe Ustawienia
Nowy wygląd okna Ustawienia

Rok 2019

Pierwszą nowością w 2019 roku jest wprowadzenie w AutoMapie dla systemu Android w wersji 5.4.3 chmury AutoMapy, która została nazwana MapCloud. Opcja ta umożliwia zapisywanie licencji, punktów ulubionych, czy ostatnio szukanych adresów na serwerze AutoMapy, tworząc swego rodzaju kopię bezpieczeństwa. W celu korzystania z tych danych wystarczy zalogować się na to samo konto MapCloud.

Logowanie do MapCloud
Logowanie do MapCloud

W wersji 5.4.3 AutoMapy dla systemu Android zostaje też wprowadzona funkcja, której nie miał żaden inny program nawigacyjny. Mam na myśli głosowy komunikator użytkowników AutoMapy, który został nazwany AutoCB. Chwilę później ta funkcjonalność została opublikowana jako oddzielna aplikacja, dostępna do pobrania pod nazwą AutoCB.

Lista kanałów w AutoCB
Lista kanałów w AutoCB

Wraz z wersją 5.4.9 AutoMapy dla systemu Android, która została opublikowana w czerwcu 2019 roku zostaje wprowadzony nowy model sprzedaży dostępu do aplikacji. Mam na myśli subskrypcje w Google Play, które są automatycznie odnawiane.

Ciekawą zmianą, która zostaje wprowadzona w AutoMapie dla systemu iOS w wersji 7.7.8 jest możliwość prostego zgłaszania ograniczeń prędkości. Wystarczy kliknąć ikonę z ograniczeniem prędkości i wybrać poprawną wartość. Ta funkcjonalność później została dodana do AutoMapy dla systemu Android.

Zmienione kontrolki na mapie
Zmienione kontrolki na mapie

Wersja 7.8 AutoMapy dla systemu iOS otrzymała zmodyfikowaną funkcję zgłaszania ograniczeń prędkości. W tej wersji dodano również bardziej rozbudowaną opcję zgłaszania obiektów na mapie, jaką jest AutoRadar.

AutoRadar 3.0
AutoRadar 3.0

Dzień po publikacji AutoMapy dla systemu iOS w wersji 7.8 zostaje opublikowana AutoMapa dla systemu Android w wersji 5.5. Ta wersja otrzymuje kolejne modyfikacje interfejsu, które z mniejszymi i większymi zmianami są dostępne w aktualnej wersji. Zostało zmienione okno pobierania, Szukaj i Trasa. Zmienił się również sposób dodawania punktów trasy z mapy, do którego da się przyzwyczaić, ale poprzedni był według mnie lepszy. Wcześniej od razu można było zdefiniować, czy chcemy dodać punkt Via punkt, czy Via okolica. Teraz dodajemy domyślnie Via punkt, a w menu Trasa możemy go zmienić, co opisałem w artykule „Jak w AutoMapie dla Android ustawić punkt trasy jako Przez okolicę?„.

Szybkie wyznaczanie trasy z dolnej belki
Szybkie wyznaczanie trasy z dolnej belki

Pod koniec roku zarówno AutoMapa dla systemu Android, jak i iOS otrzymują zmianę wyświetlania ikon punktów z kategorii Transport. Takie punkty mają mniejsze ikony.

Rok 2020

W 2020 roku AutoMapa zyskuje kolejne zmiany. Wersja 5.6 AutoMapy dla systemu Android otrzymuje długo oczekiwaną funkcję, jaką jest wybór trasy alternatywnej. W tej wersji zostają również zmodyfikowane tabliczki, informujące o odległości do punktu trasy. Te większe tabliczki niestety mają taką wadę, że w przypadku dużej ilości punktów pośrednich (VIA), nie są wyświetlane wszystkie. Wersja 5.6 zyskuje również możliwość wyszukiwania współrzędnych geograficznych w formacie PUWG1992 oraz możliwość zalogowania się do MapCloud przez konto Facebook i Google.

AutoMapa Android - Trasy alternatywne
AutoMapa Android – Trasy alternatywne

AutoMapa dla systemu iOS w wersji 7.8.7 otrzymuje znaną z wersji Android obsługę chmury MapCloud oraz zmieniony wygląd punktów trasy. Taki sam wygląd punktów trasy, jaki posiada wersja dla systemu Android.

W lipcu 2020 roku AutoMapa dla systemu Android w wersji 5.7 otrzymuje możliwość automatycznej aktualizacji danych mapowych w nocy. Zostaje w niej dodana obsługa zestawów słuchawkowych, które nie obsługują profilu A2DP. W wersji tej zostaje również wprowadzona opcja, która nazywa się Widoczne warstwy. Opcja ta dostępna jest po kliknięciu drugiego przycisku na dolnej belce AutoMapa Android Przycisk Widoczne warstwy, licząc od prawej strony. Przy jej pomocy można zarządzać wyświetlaniem na mapie POI, czy takimi obiektami, jak budynki, sygnalizacja świetlna, numery posesji i później Traffic. Widoczne warstwy zostają również wprowadzone chwilę później w AutoMapie dla systemu iOS w wersji 7.8.8.

AutoMapa Android - Okno Widoczne warstwy
Okno Widoczne warstwy

Wraz z wersją 5.8 AutoMapy dla systemu Android zostaje opublikowana mapa o większym obszarze. Mapa ta zostaje poszerzona o Wyspy Kanaryjskie, Islandię, Wyspy Owcze czy Cypr. Obsługa tej mapy później została dodana do AutoMapy dla systemu iOS, natomiast wersja na Windows jej nie otrzymała.

AutoMapa Android Powiększona mapa Europy
Powiększona mapa Europy

Z dużym opóźnieniem AutoMapa dla systemu iOS w wersji 7.8.3 otrzymuje długo oczekiwaną funkcję, jaką jest możliwość wyboru trasy alternatywnej. Wersja dla systemu Android otrzymała tę funkcjonalność kilka miesięcy wcześniej.

W listopadzie 2020 roku AutoMapa dla systemu Android w wersji 5.9 otrzymuje zmodyfikowaną funkcję AutoRadar. Ta zmiana kilka dni później trafia do AutoMapy dla systemu iOS wraz z obsługą mapy o większym obszarze.

AutoMapa Android - AutoRadar 3.5
AutoRadar 3.5

Koniec 2020 roku przynosi kolejne ciekawe zmiany. Wersja 5.9.8 AutoMapy dla systemu Android otrzymuje głosowe wybieranie adresu. Od tej wersji wypowiadając odpowiednią komendę i adres, można pokazać na mapie ten adres lub nawigować do niego. Ta funkcjonalność została później dodana również w AutoMapie dla systemu iOS.

Rok 2021

W lutym 2021 roku AutoMapa dla systemu Android w wersji 5.9.29 oraz AutoMapa dla systemu iOS w wersji 7.9.5 zyskują nowe okno Traffic. Okno to zostaje dodane do opcji Widoczne warstwy i umożliwia wyświetlanie statystyk użycia danych traffic, czy ręczne pobranie bieżącego natężenia ruchu (LiveDrive!). Wersja dla systemu Android zyskuje dodatkowo zmodyfikowane okno wyszukiwania współrzędnych geograficznych offline.

AutoMapa Android 5.9.20 - Nowe okno Traffic
Nowe okno Traffic

W tym miesiącu, po prawie sześciu latach, zostaje opublikowana nowa wersja AutoMapy dla systemu Windows. Wersja ta zostaje oznaczona numerem 6.26 i zawiera przede wszystkim poprawki dla systemowego błędu urządzeń z systemem Windows CE, które po kwietniu 2019 roku przestały poprawnie obsługiwać odbiornik GPS, a ich producent nie opublikował poprawki. Oczywiście przez ten czas, gdy nie było aktualizacji programu, dotychczasowa wersja była publikowana z nowymi wersjami map.

W kwietniu 2021 roku zostaje opublikowana AutoMapa dla systemu Android w wersji 6, która przynosi obsługę opcji Obraz w obrazie (PIP). Dzięki niej po zminimalizowaniu programu nadal można nawigować z AutoMapą, która zminimalizowana jest do niewielkiego okienka. Wersja ta przyniosła również zmianę dotyczącą wyświetlania ograniczeń prędkości w nocy. Do 31 maja 2021 r. w godzinach od 23:00 do 5:00 w terenie zabudowanym obowiązywała prędkość do 60 km/h, chyba że znaki mówiły inaczej. Ta zmiana została również wprowadzona w AutoMapie dla systemu Windows w wersji 6.27.

AutoMapa Android - Opcje PIP
Opcje PIP

Wersja 7.9.8 AutoMapy dla systemu iOS przyniosła możliwość wybierania głosowego adresów oraz punktów Dom i Praca. Od tej wersji przy pomocy odpowiednich komend można pokazać na mapie lub rozpocząć nawigowanie do miejsca, która podajemy głosowo.

W czerwcu 2021 roku zostaje opublikowana AutoMapa dla systemu iOS w wersji 7.9.9, która otrzymuje zmieniony wygląd zgłaszania ograniczeń prędkości, wyszukiwanie punktów ulubionych. Dużą zmianą jest nowy sposób dodawania punktów ulubionych, który umożliwia utworzenie kilku predefiniowanych punktów, które posiadają różne ikony i można je wybierać głosowo.

AutoMapa 7.9.9 - Nowe okno dodawania punktów Ulubionych
Nowe okno dodawania punktów Ulubionych

Kolejną dużą zmianą w AutoMapie, a właściwie w wersji dla systemu Android jest obsługa Android Auto, która w sierpniu została dodana w wersji 6.4. Od tej pory użytkownicy posiadający w samochodzie stacje multimedialne z obsługą Android Auto, mogą na nich korzystać z AutoMapy. Warto tu wspomnieć, że AutoMapa była pierwszą nawigacją w Polsce z obsługą tej funkcjonalności.

AutoMapa Android 6.4.3 - Android Auto
Android Auto

Wraz z publikacją wersji 6.4.4 AutoMapy dla systemu Android zostaje dodana funkcja, która dostępna jest od wielu wersji w AutoMapie dla systemu iOS. Chodzi o prostą opcję zgłaszania ograniczeń prędkości przez kliknięcie ikony z ograniczeniem.

Rok 2022

Pierwszą większą zmianą w AutoMapie w 2022 roku jest wprowadzenie w wersji dla systemu iOS nowego modelu sprzedaży możliwości korzystania z programu. Podobnie, jak w przypadku AutoMapy dla systemu Android ta wersja otrzymała obsługę automatycznie odnawialnych subskrypcji, ale w AppStore.

W marcu 2022 roku AutoMapa 7.9.17 dla systemu iOS otrzymuje nowe okno Trasa, w którym ciekawą nowością jest możliwość dodania postoju dla punktu pośredniego trasy. Taka funkcjonalność została kilka miesięcy później dodana również do AutoMapy dla systemu Android w wersji 7.2.13 (https://www.likoton.pl/zostala-opublikowana-automapa-dla-android-w-wersji-7-2-13/). Niestety z tej wersji AutoMapy dla systemu iOS została usunięta obsługa serwisu Miplo.

AutoMapa iOS 7.9.17 Nowe okno Trasa
Nowe okno Trasa

Kolejny miesiąc przynosi AutoMapę 7.1.2 dla systemu Android, w której zostało zmodyfikowane okno pobierania danych w opcjach programu oraz przy pierwszej instalacji. Ważniejszą jednak zmianą jest możliwość dodawania predefiniowanych punktów ulubionych, co zostało wcześniej dodane do AutoMapy dla systemu iOS w wersji 7.9.9. Natomiast wersja na Android Auto zyskała możliwość przesuwania i skalowania mapy.

W sierpniu 2022 roku została opublikowana AutoMapa dla systemu Android w wersji 7.2.13, w której zostało wprowadzone nowe okno menu Trasa, takie samo, jak w wersji 7.9.17 dla systemu iOS. Od tej wersji można dodawać czas postoju dla punktów pośrednich trasy. Do tego w wersji tej zostało dodane głosowe wybieranie predefiniowanych punktów ulubionych oraz dwie funkcje związane z obsługą dźwięków, „Zawsze używaj głośnika” i „Dźwięki podczas rozmowy„.

Kolejne przydatne zmiany w AutoMapie dla systemu Android pojawiają się wraz z wersją 7.3.6, która została opublikowana w październiku 2022 roku. Najważniejszą zmianą jest wizualizacja korków możliwych na trasie. Te korki widać na trasie w postaci fioletowego lub czarnego odcinka i tabliczki z czasem przejazdu, która wyświetla się dopiero, gdy korek 5 minut. Później ten czas został skrócony do 3 minut.

AutoMapa Android 7.3 Nowa wizualizacja korków
Nowa wizualizacja korków

Wraz z końcem 2022 roku zostaje opublikowana AutoMapa dla systemu Windows w wersji 6.27.1, która właściwie nie zawiera zaktualizowanej listy zmiany. Zmianą, jaką w niej widać, to tylko aktualizacja daty w instalatorze i informacjach o programie.

Rok 2023

W lutym 2023 zostaje opublikowana testowa wersja AutoMapy dla systemu Android w wersji 7.6, która zawiera zaktualizowany wskaźnik nawigacji. Ważniejszą jednak zmianą jest ta, dostępna dla Android Auto. Tutaj zostały zmodyfikowane przyciski dostępne na ekranie, a do tego wersja ta otrzymała przycisk, umożliwiający podgląd trasy.

AutoMapa 7.6 na Android Auto
AutoMapa 7.6 na Android Auto

Czy to wszystko?

Przez te wszystkie lata AutoMapa wprowadzała wiele mniejszych i większych zmian. Do tego eksperymentowała z różnymi narzędziami jak rejestrator wideo dostępny w aplikacji AutoCB, który do tej pory nie wyszedł poza fazę testową. Ta opcja dostępna była w wersji 2, opublikowanej w listopadzie 2020 roku.

Sam program nawigacyjny AutoMapa również był publikowany w osobnej wersji, zwanej AutoMapa Air. Była to wersja, która nie wymagała pobrania mapy na starcie. Po uruchomieniu programu pobierany był wycinek mapy, podobnie, jak w innych aplikacjach online i reszta mapy dociągana w razie potrzeby. Oczywiście wersja ta miała możliwość pobrania całej mapy, aby można było korzystać z niej bez dostępu do Internetu i co najważniejsze, umożliwiała wybór poszczególnych krajów. Niestety ostatnia wersja Air została opublikowana ponad dwa lata temu, więc nie wiem, czy ten projekt wróci.

W lutym 2021 roku AutoMapa wprowadziła sprzedaż subskrypcji na AutoMapę dla systemów Android i iOS bezpośrednio na swojej stronie. Do tej pory sprzedaż prowadzona była tylko przez zewnętrzne firmy. Nowy model sprzedaży został nazwany MapCloud i polega generowaniu licencji, które automatycznie są przedłużane. Takie połączenie subskrypcji z Google Play/AppStore z licencją czasową.

Pod koniec 2021 roku AutoMapa wprowadza usługę wspomagającą pracę firm, zajmujących się cateringiem. Wcześniej już AutoMapa wspierała Policję, firmy kurierskie, czy LPR.

Poza samym programem nawigacyjnym obecnie AutoMapa to również usługi wspomagające pracę dostawców. Od lata znana mapa online dostępna pod adresem targeo.pl, która po części zyskała synchronizację danych z AutoMapą. Do tego usługi związane z geokodowaniem, geomarketingiem, czy monitoringiem, dostępne jako AutoMapa Enterprise.

Przez 20 lat obecności AutoMapy na rynku, tylko raz zostało zmienione logo. Nie kojarzę, aby była przeprowadzana jakaś inna zmiana, poza tą, która pojawiła się po konsolidacji firm w 2017 roku.

AutoMapa - logo
Pierwsze logo
AutoMapa - nowe logo
Drugie logo

Co dalej?

Jak widać AutoMapa cały czas się rozwija, mimo tego, że już wiele lat temu niektórzy pisali, że się zwija. Co jakiś czas dodawane są nowe opcje, które często się przydają. Ciekawe, co nas czeka i w którą stronę producent będzie szedł.

Jak na razie wygląda, że porządkuje swoje usługi i np. wycofuje się z takich narzędzi jak Miplo, czyli portal, który przez lata łączył użytkowników AutoMapy i umożliwiał dodawanie punktów użyteczności publicznej (POI), czy dzielić się swoimi zmianami interfejsu. W samym programie, w wersji dla Android, również zostały wprowadzone takie zmiany, które utrudniają korzystanie z tego, co udostępnione jest na Miplo. Mam na myśli, chociażby wczytywanie inne zestawów kolorów mapy, choć można to obejść, co opisałem w artykule „Instalacja nowego zestawu kolorów mapy w AutoMapie dla Android„. Nie można też skorzystać z plików XVE, a takich, które zawierają Strefy Płatnego Parkowania, trochę utworzyłem.

AutoMapa zarówno dla systemu Android, jak i iOS mimo tego, że zyskuje nowe funkcje, to część niestety traci. W wersji dla iOS została wyłączona synchronizacja POI z Miplo. Wersja dla systemu Android nigdy nie otrzymała tak przydanej funkcji, jak komputer pokładowy. Ciekawe, czy nie zostanie ona usunięta z wersji dla systemu iOS. W ostatnim czasie z menu Trasa zniknęła opcja Podsumowanie, w której można było podejrzeć, przez jakie typy dróg prowadzi trasa wraz z informacją, jaką mają długość oraz ile zajmie czas przejazdu przez nie. W podsumowaniu dostępna również była opcja podejrzenia średniego zużycia paliwa, którego niestety nie można było skonfigurować w AutoMapie dla Android, ale dla iOS już tak. Z AutoMapy dla systemu iOS usunięto opcję dodawania własnych POI, co było lepsze niż Ulubione, ponieważ takie punkty można było posegregować w odpowiednich kategoriach.

Widać również, że program, który znany był z tego, że nie wymaga dostępu do Internetu, coraz bardziej idzie w drugą stronę. Usunięt z niego możliwość wyłączenia usługi LiveDrive!, czyli pobierania na bieżąco informacji o natężeniu ruchu. Wersja Air do uruchomienia wymagała dostępu do Internetu. W celu korzystania z programu najlepiej zalogować się do chmury AutoMapy zwanej MapCloud. Inaczej, co jakiś czas będzie pojawiała się prośba o zalogowanie.

Na koniec

Mam nadzieję, że program dalej będzie rozwijany i decyzje, które są podejmowane przez producenta, okażą się słuszne. Niemniej miło by było, gdyby producent trochę posłuchał głosu użytkowników, przede wszystkim tych, którzy życzą jak najlepiej AutoMapie.

Z okazji dwudziestolecia AutoMapy producentowi i użytkownikom oraz moim czytelnikom chciałbym życzyć wszystkiego najlepszego i szerokości!

Lista wydań aplikacji

Instrukcje

Na stronie www.likoton.pl/instrukcje znajduje się katalog z poradnikami dotyczącymi obsługi AutoMapy i nie tylko. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

Oceń wpis
[Maks.: 44 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.