Google Search Console jest bardzo ciekawym i przydatnym narzędziem dla deweloperów, które pokazuje ważne informacje związane z naszą stroną internetową, np. stan indeksowania. To narzędzie wyświetla również znalezione błędy, które należy poprawić, aby nasza strona była lepiej pozycjonowana w wyszukiwarkach. Jednym z błędów jest Brakujące elementy: homeLocation, który jest częścią danych strukturalnych strony.
To czy nasza witryna zawiera błędy, można zobaczyć po zalogowaniu się do naszego profilu w Google Search Console i wejściu w Stan w wyszukiwarce, a następnie Dane strukturalne. Na tej stronie wyświetla się wykres prezentujący liczbę elementów strony oraz ewentualnych błędów, które zostały wykryte w danym czasie. Co więcej, można zobaczyć typ danych, ich źródło, liczbę wykrytych stron, elementów, czy też elementów z błędami.
Błąd Brakujące elementy: homeLocation jest błędem typu Person, więc po kliknięciu tej pozycji zostanie wyświetlona strona z listą adresów z błędami. Co więcej, przy każdym adresie podana jest informacja o liczbie dostępnych elementów z błędami, datę wykrycia, tytuł strony oraz nazwę błędy wraz z sumą wykryć.
Jak widać na powyższych zrzutach, u mnie dosyć sporo było błędów Brakujące elementy: homeLocation, a jest to związane z tym, że dosyć późno zainteresowałem się tematem, ponieważ dopiero po 3 latach od rozpoczęcia prowadzenia serwisu. W każdym razie lepiej późno niż wcale, co widać po malejącej liczbie błędów. Podobny problem miałem z błędem Brakujące elementy: updated, ale o nim osobny artykuł – Brakujące elementy: updated w Google Search Console dla strony w WordPress.
W internecie nie znalazłem gotowego sposobu na rozwiązanie problemu z błędem Brakujące elementy: homeLocation. W związku z tym musiałem posilić się tylko informacjami zawartymi w serwisie schema.org, gdzie niestety dane dotyczące homeLocation są ubogie. Na szczęście dostępne są przykłady zastosowania dla innych elementów, więc na ich podstawie wprowadziłem rozwiązanie na swojej stronie.
Na serwerze, gdzie umieszczoną mam stronę, edytowałem plik header.php i przed znacznikiem </head>, ale można też to zrobić po znaczniku <body>, dopisałem:
<script type='application/ld+json'> {
"@context":"http:\/\/schema.org","@type":"Person","@id":"#person","homeLocation": {
"@type":"Place","url":"Adres strony z kontaktem"
}
}
</script>
Oczywiście jest to przykład, więc u siebie należy zmienić tekst Adres strony z kontaktem na swój kontaktowy adres, np. http:\/\/www.likoton.pl\/kontakt\/. Ważne jest składnia podawania adresu, ponieważ wszystkie prawe ukośniki (/) muszą być poprzedzone ukośnikami wstecznymi (\). Wtedy wpis wyglądałby tak:
<script type='application/ld+json' { "@context":"http:\/\/schema.org","@type":"Person","@id":"#person","homeLocation" { "@type":"Place","url":"http:\/\/www.likoton.pl\/kontakt\/" } } </script>
U siebie zrobiłem tak, ale nie jestem pewny, czym dokładnie jest homeLocation. Być może zamiast adresu do strony z kontaktem, powinien zostać podany adres do korespondencji. W takim przypadku wpis powinien wyglądać tak:
<script type='application/ld+json' { "@context":"http:\/\/schema.org","@type":"Person","@id":"#person","homeLocation" { "@type":"Place","name":"Adres do korespondencji" } } </script>
W takim przypadku, zamiast tekstu Adres do korespondencji trzeba wpisać miejsce zamieszkania lub adres siedziby firmy, np. Warszawa Aleje Jerozolimskie 1. Wtedy wpis wyglądałby tak:
<script type='application/ld+json' { "@context":"http:\/\/schema.org","@type":"Person","@id":"#person","homeLocation { "@type":"Place","name":" Warszawa Aleje Jerozolimskie 1" } } </script>
To jest rozwiązanie tylko dla brakującego wpisu homeLocation. Natomiast, jeżeli w danych strukturalnych nie mamy wpisu typu Person, to całość by wyglądała tak:
<script type='application/ld+json' { "@context":"http:\/\/schema.org","@type":"Person","url":"Adres strony","sameAs":[],"@id":"#person","name":"Nazwa właściciela","homeLocation" { "@type":"Place","url":"Adres strony z kontaktem" } } </script>
gdzie:
- Adres strony to adres naszej strony internetowej, np. http:\/\/www.likoton.pl\/
- Nazwa właściciela to nazwa autora wpisu, np. Piotr Deres
- Adres strony z kontaktem to adres do strony z kontaktem, np. http:\/\/www.likoton.pl\/kontakt\/
Odpowiednio dla adresu do korespondencji rozwiązanie wyglądałoby tak:
<script type='application/ld+json' { "@context":"http:\/\/schema.org","@type":"Person","url":"Adres strony","sameAs":[],"@id":"#person","name":"Nazwa właściciela","homeLocation" { "@type":"Place","name":"Adres do korespondencji" } } </script>
Po wprowadzonej zmianie, dane strukturalne dla typu Person wyglądają u mnie tak, jak na poniższym zrzucie ekranu:
Podane rozwiązanie powinno zadziałać również w przypadku stron opartych o inne systemy zarządzania treścią (CMS), nie tylko WordPress.
Czy są jeszcze jakieś rozwiązania? Z tego, co widziałem, to nowe, nawet darmowe motywy zawierają już poprawki związane z danymi strukturalnymi, więc można z nich skorzystać. Można również zainstalować jakiś dodatek do aktualizacji danych strukturalnych, ale uważam, że takie proste zmiany lepiej wprowadzić ręcznie, żeby nie spowalniać WordPressa.
2 odpowiedzi na “Brakujące elementy: homeLocation w Google Search Console dla strony w WordPress”
tak szczerze jaki może mieć wpływ to co jest w search console – ta liczba błędów na pozycjonowanie ? 🙂 przecież 80% to linki….
u siebie ciągle coś mam i jakoś idzie
Być może masz rację, ale nie wiadomo, a przynajmniej ja nie wiem, jak dokładnie działają algorytmy Google-a. Przypuszczam, że ilość znalezionych błędów ma wpływ na pozycjonowanie, ponieważ „lepiej” wykonana strona może świadczyć o nadążaniu za zmianami. Może również świadczyć o wartości strony, choć mogę się mylić. Poza tym Serach Console lepiej wygląda, gdy nie wyświetla błędów 🙂