Strona główna > Z dala od klawiatury > Podróże > Chcesz wiedzieć, gdzie teraz jest burza?
Kategorie
Podróże

Chcesz wiedzieć, gdzie teraz jest burza?

Nareszcie przyszło lato, czyli czas, kiedy dzieci mają wakacje, a większość osób pracujących bierze w pracy urlop, aby wyjechać na wczasy. Jest to również czas, w którym po upalnym dniu może przyjść burza, o czym warto wcześniej wiedzieć, aby nas nie spotkała w nieoczekiwanym momencie.

O ile siedzimy w domu, to burza nie jest duży problem. Czujemy się wtedy bezpiecznie. Gorzej jest, gdy jesteśmy na wakacjach i wybieramy się na pieszą wędrówkę na przykład w góry. Oczywiście przed takim wypadek większość osób sprawdza prognozę pogodę w różnych serwisach i kalkuluje, czy warto się wybierać na przechadzkę, czy nie lub, czy nie zmodyfikować trasy.

Niestety nie zawsze prognoza pogoda jest taka optymistyczna i w najmniej oczekiwanym momencie potrafi przyjść burza. Dlatego poza prognozą pogody, warto co jakiś czas sprawdzać, czy przypadkiem w okolicy nie tworzy się burza, a można to zrobić przy pomocy przeglądarki internetowej na naszym smartfonie.

Bardzo przydatnym narzędziem w sprawdzaniu aktualnego stanu wyładowań atmosferycznych jest serwis internetowy Blitzortung.org. Serwis ten zawiera mapę, która wyświetla miejsca wyładowań atmosferycznych w czasie rzeczywistym. Wyładowania wykrywane są na podstawie czujników rozłożonych w różnych miejscach na całym świecie.

Mapa wyładowań atmosferycznych
Mapa wyładowań atmosferycznych

Na mapie serwisu Blitzortung.org wyświetlają się miejsca, w których odnotowane zostały wyładowania z ostatnich:

  • 20 minut
  • 40 minut
  • 60 minut
  • 80 minut
  • 100 minut
  • 120 minut

Serwis Blitzortung.org udostępnia również mapę, która jest bardziej użyteczna. Można ją przesuwać, przybliżać, wyświetlać na całym ekranie, a do tego opóźnienie w wyświetlaniu wyładowań atmosferycznych opóźnione jest o kilka sekund.

Wektorowa mapa wyładowań atmosferycznych
Wektorowa mapa wyładowań atmosferycznych

Według mnie warto zapisać tę stronę jako ulubioną, aby zawsze była pod ręką. Prędzej, czy później przyda się szybki do niej dostęp, a korzystanie z niej może przyczynić się do zmiany trasy, która uchroni nas przed burzą.

Oceń wpis
[Maks.: 3 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.