Latem lubimy spędzać czas nad wodą, przede wszystkim chłodząc się w zimnej wodzie w upalne dni. Niestety często wybieramy kąpieliska, które nie są zabezpieczone przez ratowników wodnych. Do tego niektórych ponosi zbytnia pewność siebie i podczas wykonywania piruetów, czy skoku na główkę nierzadko dochodzi do śmiertelnego wypadku. W związku z tym Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Komendą Stołeczną Policji i Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu postanowili oznaczać takie miejsca tablicami „Czarny punkt wodny”.
Czarno-żółte tablice ostrzegawcze ustawiane są w miejscach, w których dochodzi do największej liczby utonięć. Nie są to tylko miejsca związane z wypadkami spowodowanymi brawurą kąpiących, ale również wywołanych przez niebezpieczne wiry.
Tablice „Czarny punkt wodny” ustawiane są w różnych miejscach na terenie województwa mazowieckiego, co można zobaczyć na stronie geodezja.mazovia.pl.
Ze względu na ich dużą ilość, na podstawie dostępnych informacji, utworzyłem mapę z takimi punktami na terenie Warszawy. Mapa dostępna jest w serwisie Targeo i można wyświetlić ją w pełnym rozmiarze, po kliknięciu poniższej ilustracji.
Ustawianie tablic z informacją o czarnym punkcie wodnym jest ciekawą inicjatywą i mam nadzieję, że wpłynie na wiele osób, aby zachowały rozwagę, korzystając z niestrzeżonych kąpielisk. Ciekawe, czy inne województwa również dołączą do tej akcji.
W wolnym czasie postaram się uzupełnić mapę o kolejne punkty, aby zainteresowane osoby miały dostęp do pełnej bazy.