Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Czego mi brakuje w AutoMapie dla systemu Windows?
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Czego mi brakuje w AutoMapie dla systemu Windows?

AutoMapa dla systemu Windows jest bardzo rozbudowaną aplikacją. Nie tylko zawiera możliwość wyznaczania tras i nawigowania z uwzględnieniem natężenia ruchu drogowego, ale również rozbudowaną konfigurację, w tym dostosowanie wyglądu do własnych potrzeb. Można zmieniać podstawowe ustawienia, ale również dogrywać nowe elementy, jak kolory map, interfejsy, czy wskaźniki nawigacji.

AutoMapa Windows
AutoMapa Windows

AutoMapa dla systemu Windows umożliwia liczenie powierzchni terenu przy pomocy funkcji Pomiary, czy wyszukiwanie punktów użyteczności publicznej (POI), które można aktualizować przy pomocy serwisu Miplo.pl. Program umożliwia również zapisywanie wyznaczonych tras, punktów ulubionych, czy nagrywanie śladów GPS.

Mam nadzieję, że wszystkie funkcje programu już opisałem w poprzednich artykułach, ale w tym, chciałbym przedstawić 15 funkcji, które według mnie by się przydały.

  1. Obsługa płynnego przewijania mapy, np. przy użyciu OpenGL, czyli taka funkcjonalność, która dostępna jest w AutoMapie dla systemu iOS, Windows Phone 8 i Android (od wersji 3). Jest do bardzo wygodne, ponieważ podczas przewijania mapy nie ma efektu przycinania, jak jest obecnie.
  2. Aktualizacja danych SmartRoutes z wnętrza programu. Dostępna jest możliwość aktualizacji AutoMapy z wnętrza programu, ale niestety SmartRoutes można zaktualizować tylko przy pomocy programu AM’Center. Taka funkcjonalność może nie do końca by się sprawdziła na urządzeniach z systemem Windows CE, ale na komputerach lub tabletach już tak.
  3. Proste zapisywanie wybranych ustawień (tworzenie kopii bezpieczeństwa), w tym możliwość ich synchronizacji z różnymi dyskami sieciowymi, jak Dropbox, OneDrive, czy iCloud.
  4. Synchronizacja punktów ulubionych, własnych POI, śladów GPS oraz tras z dyskami sieciowymi jak Dropbox, OneDrive, czy iCloud.
  5. Obsługa mapy przy pomocy gestów, np. przybliżanie mapy po dwukrotnym jej kliknięciu (oczywiście na urządzeniach, które posiadają ekran z wielopunktowym dotykiem).
  6. Obsługa dodatkowych sensorów, które dostępne są w urządzeniu, np. kompasu, który umożliwiałby wyznaczenie trasy w kierunku, w którym stoimy. Obecnie czasami zdarza się tak, że program nie wie, w którym kierunku stoimy i potrafi wyznaczyć trasę w drugą stronę, co powoduje, że po ruszeniu trasa zostaje wyznaczona od nowa.
  7. Obsługa AutoRadaru z poziomu AutoMapy. AutoRadar to program umożliwiający ostrzeganie o kontrolach Policji, czy wypadkach. Dostępny jest jako oddzielna aplikacja na urządzeniach z systemem Android, iOS oraz Window Phone.
  8. Łatwe importowanie dodatków dostępnych w serwisie Miplo.pl. Widzę to w ten sposób, że po wejściu w odpowiednie ustawienie zostałaby wyświetlona lista kategorii, dla których można pobrać dodatki, czyli kolory map, interfejsy, komunikaty, wskaźniki nawigacji itd. Po wejściu do kategorii program by się łączył z Miplo w celu sprawdzenia dostępnych dodatków, wyświetlał ich listę z grafiką przedstawiającą dodatek i przycisk Pobierz. Po kliknięciu tego przycisku dodatek automatycznie zostałby pobrany, a następnie można by było go użyć.
  9. Łatwe aktualizowanie AutoMapy. Obecnie można to zrobić na urządzeniach posiadających dostęp do internetu. Natomiast gorzej jest z urządzeniami, które takiej funkcjonalność nie posiadają. W takim przypadku aktualizację powinien pobierać program AM’Center i po pobraniu o tym poinformować. Następnie po podłączeniu urządzenia do komputera umożliwiłby skopiowanie odpowiednich plików, w celu wykonania aktualizacji.
  10. Po wyznaczeniu trasy wyświetlanie tras alternatywnych i możliwość wybrania najbardziej interesującej.
  11. Omijanie płatnych dróg dla wybranych krajów. Mam na myśli takie okno, gdzie by były wyświetlone wszystkie kraje, a przy nich pole wyboru. W polu wyboru można by było zaznaczyć kraje, dla których powinny zostać pominięte drogi płatne.
  12. Możliwość wybrania profilu dla autobusu. Obecnie można nawigować podczas jazdy autobusem, ale brakuje możliwości wyznaczania tras np. po odcinkach, które mają zakazy dla autobusów.
  13. Wyświetlanie współrzędnych GPS w różnych formatach. Obecnie można wpisywać współrzędne w różnych formatach, ale brakuje możliwości ich wyświetlenia na mapie, ponieważ wyświetlane są tylko w DMS. Wystarczyłoby dodanie zmiany formatu współrzędnych GPS, w opcji Gdzie jestem.
  14. Automatyczne kasowanie punktu pośredniego trasy (VIA), gdy ten punkt świadomie ominiemy. Obecnie należy robić to ręcznie.
  15. Wyszukiwanie miejsc w Wielkiej Brytanii po wpisaniu pełnego kodu. Obecnie można wyszukiwać adresy tylko po części kodu, która odpowiada za dany rejon.

To jest tylko część funkcji, która by się przydała, ponieważ pewnie każdy by dodał coś od siebie. Jeżeli tak, to poprosiłbym o dodawanie swoich propozycji w komentarzach. Na ich podstawie utworzę nową listę przydatnych opcji.

Mam wrażenie, że AutoMapa dla systemu Windows przestała się rozwijać, a w nowych wersjach poprawiane są tylko błędy stabilności programu, czy wyznaczania tras, a nie ma nowych funkcji. Czekam na jakąś „petardę”, ale mogę się jej nie doczekać, ponieważ programiści mogli zostać przeniesieni do tworzenia AutoMapy na inne systemy.

Wiadome jest, że typowe nawigacje z systemem Windows CE są bardzo okrojone i nie wszystko da się na nich zrobić, ale popularne są tablety z Windows 8 oraz 10), na których działa AutoMapa, ale korzystanie z niej jest utrudnione, np. ze względu na to, że nie można skalować mapy przy pomocy gestów. Być może producent AutoMapy zapomniał o takim sprzęcie albo ilość użytkowników korzystających z niego jest znikoma i nie opłaca się robić takich dostosowań. Szkoda również, że Microsoft zamiast rozwijać Windows Mobile, stworzył nowy system, który nie jest kompatybilny z poprzednim. Na Windowsie Mobile AutoMapa bardzo dobrze działała i nie było takich problemów z dostępem do internetu, jak na urządzeniach z Windows CE. Dzięki temu bez dodatkowego sprzętu można było korzystać z systemu AM’Traffic, czy synchronizowania POI. Poza tym urządzenia z Windows Mobile były bardziej wydajne niż obecne z Windows CE, np. HTC HD2.

Mam jednak nadzieję, że coś się ruszy, ponieważ AutoMapa dla pozostałych systemów nie jest tak rozbudowana, jak dla systemu Windows.

Oceń wpis
[Maks.: 9 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.