Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla iOS > Jak działa AutoRadar w AutoMapie dla systemu iOS?
Kategorie
AutoMapa dla iOS

Jak działa AutoRadar w AutoMapie dla systemu iOS?

W 6 wersji AutoMapy dla systemu iOS została dodana funkcja wzajemnego ostrzegania o utrudnieniach, czy radarach na drodze, która nazywa się AutoRadar. Wcześniej AutoRadar był oddzielną aplikacją, ale dopiero po dodaniu go do AutoMapy zaczął w pełni spełniać swoje zadanie. A co najważniejsze, aby skorzystać z tej funkcji, nie jest wymagane posiadanie licencji na AutoMapę.

Po aktualizacji AutoMapy AutoRadar jest domyślnie włączoną opcją, co można zobaczyć, klikając przycisk POI Przycisk POI, który znajduje się na dolnej belce, a następnie Serwisy. Natomiast, gdy pierwszy raz uruchamiamy AutoMapę, to w oknie Szybka konfiguracja pojawi się strona Usługi on-line, gdzie funkcja AutoRadar domyślnie będzie włączona. Oczywiście, jeżeli nie chcemy z niej skorzystać, to możemy ją wyłączyć.

Wybór usług on-line podczas pierwszego uruchomienia
Wybór usług on-line podczas pierwszego uruchomienia

AutoRadar jest systemem wzajemnego ostrzegania o utrudnieniach znajdujących się na drodze, czy kontrolach drogowych. W związku z tym zawiera funkcję dodawania nowych obiektów, które właśnie mijamy. Posiada również możliwość potwierdzenia lub nie obiektów, które zostały dodane przez innych użytkowników. W skład tych obiektów wchodzą:

  • Przenośny
  • Kontrola
  • Inspekcja
  • Stacjonarny
  • Wypadek
  • Patrol

Przenośny oznacza fotoradar przenośny. Kontrola informuje o przeprowadzanej kontroli pojazdów. Inspekcja pokazuje miejsce kontroli przeprowadzanej przez Inspekcję Transportu Drogowego. Stacjonarny informuje o fotoradarze stacjonarnym. Wypadek pokazuje miejsce kolizji. Natomiast Patrol wskazuje miejsce, gdzie został zauważony patrol Policji.

Wszystkie te obiekty oznaczone są odpowiednimi ikonami na mapie. Natomiast Patrol posiada dodatkowo wizualizację pokazującą czas, jaki minął od dodania tego obiektu, a dodatkowo kierunek miejsca dodania, co widać po strzałce, która zmienia swoje położenie w zależności od kierunku, w którym jedziemy Wizualizacja dodania obiektu typu Patrol.

To, czy AutoRadar jest włączony, widoczne jest na mapie, a dokładnie na ikonie pokazującej znak ograniczenia prędkości Znaki ograniczenia prędkości oraz terenu zabudowanego, ponieważ wyświetla się wtedy ikona ze znakiem + Przycisk zgłoś nowy na znaku ograniczenia prędkości. Znak ograniczenia prędkości nie jest dostępny na każdej drodze, więc w takim przypadku zamiast niego widoczny jest przycisk symbolizujący radar Przycisk Zgłoś nowy. Ten przycisk również jest dostępny, gdy w menu Ustawienia, Interfejs i Pokazuj, wyłączymy opcję wyświetlania znaku ograniczenia prędkości.

Klikając ikonę ograniczenia prędkości lub zgłoszenia zdarzenia pojawi się menu z listą obiektów, które można dodać. Wyżej już je opisałem, ale dla przypomnienia są to:

  • Przenośny
  • Kontrola
  • Inspekcja
  • Stacjonarny
  • Wypadek
  • Patrol

    Dostępne obiekty dla systemu AutoRadar
    Dostępne obiekty dla systemu AutoRadar

Po kliknięciu wybranego obiektu zostanie on dodany do mapy, a inni użytkownicy AutoMapy korzystający z AutoRadaru zostaną o tym poinformowany. Jeżeli w ciągu 2-3 godzin taki punkt nie zostanie potwierdzony przez innego użytkownika, to automatycznie zostanie usunięty. Dodatkowo na bieżąco usuwane są punkty krótkookresowe jak Wypadek. Natomiast długookresowe, jak Stacjonarny, które zostały potwierdzone, zostają zapisane w bazie, a następnie udostępnione wraz z aktualizacją AutoMapy.

Ostrzeganie o obiektach powiązanych z systemem AutoRadar wygląda podobnie jak w przypadku pozostałych kategoriach, czyli zostaje podświetlona ikona punktu, o którym program ostrzega, pojawi się dymek z odległością do tego punktu, a dodatkowo na dole ekranu zostanie wyświetlona belka z opisem tego obiektu i przyciskami Jest oraz Brak.

Ostrzeganie o fotoradarze
Ostrzeganie o fotoradarze

Przycisk Jest, umożliwia potwierdzenie istnienia obiektu, natomiast przy pomocy Brak informujemy, że dany obiekt nie istnieje. Ta belka będzie się wyświetlała, dopóki nie miniemy obiektu lub nie wybierzemy jednej z dostępnych opcji.

Kategorie wchodzące w skład AutoRadaru zyskały domyślnie włączone nowe ustawienia ostrzegania, w tym dodatkowy sygnał dźwiękowy. Na szczęście domyślną konfigurację można zmienić, podobnie jak to wygląda w przypadku pozostałych kategorii. W celu zmiany parametrów ostrzegania należy kliknąć przycisk POI Przycisk POI i w menu POI Przycisk POI znaleźć interesującą nas kategorię powiązaną z AutoRadarem, np. Fotoradar stacjonarny. Po wejściu do opcji konfiguracji parametrów ostrzegania pojawi się lista z takimi opcjami, jak:

  • Wyświetlanie
  • Ostrzeganie
  • Od prędkości
  • Powtarzanie
  • Pokazuj aż do minięcia
    • Dodatkowy sygnał
      • tylko dla potwierdzonych
      • ostrzegaj na 200m przed
      • ostrzegaj na 100m przed
      • ostrzegaj na 10m przed
  • Główna kategoria

    Parametry ostrzegania dla kategorii Fotoradar stacjonarny
    Parametry ostrzegania dla kategorii Fotoradar stacjonarny

Wszystkie te opcje zostały szczegółowo opisane we wpisie Ustawienie kategorii w AutoMapie dla systemu iOS .

W przypadku, kiedy dodamy nowy obiekt, to zostaniemy o tym poinformowani przy pomocy belki, która wysunie się z górnej krawędzi ekranu. Na tej belce pojawi się komunikat o treści:

AutoRadar – dodano punkt

System AutoRadar nie działa po włączeniu dema (symulacji) trasy, jak i również odtwarzania śladu GPS. Jesteśmy informowani o takich obiektach, ale nie możemy zgłaszać nowych, czy potwierdzać obecnych. Gdy jednak będziemy chcieli to zrobić, to pojawią się odpowiednio komunikaty:

AutoRadar – w trybie DEMO zgłoszenia nie są przesyłane

oraz

w trybie DEMO zgłoszenia nie są przesyłane

AutoRadar jest bardzo przydatnym narzędziem dla każdego kierowcy, więc dobrze by było, aby zgłoszenia były przesyłane z głową, a nie dla zabawy. Dzięki temu innym można pomóc, ale inni również mogą pomóc nam. Trzeba pamiętać o tym, że podkładając komuś kłodę pod nogi, kiedyś sami o tę kłodę możemy się przewrócić.

Oceń wpis
[Maks.: 13 Średnia: 4.9]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.