Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla iOS > Funkcja Objazd w AutoMapie dla systemu iOS
Kategorie
AutoMapa dla iOS

Funkcja Objazd w AutoMapie dla systemu iOS

Podczas jazdy samochodem może zdarzyć się taka sytuacja, że napotkamy jakieś utrudnienie na drodze, np. korek lub złamane drzewo zablokuje drogę. W takim przypadku dobrze by było takie utrudnienie ominąć. Oczywiście, gdy korzystamy z systemu System AutoMapa Traffic, to możemy je ominąć, o ile to zdarzenie nie nastąpiło tuż przed naszym przyjazdem. Natomiast, gdy nie korzystamy z usługi AutoMapa Traffic lub zdarzenie było nagłe, czyli takie, na które usługa LiveDrive! nie zdążyła zareagować, a nie chcemy stać w miejscu, to warto skorzystać z funkcji Objazd.

Objazd jest funkcją, która w szybki sposób umożliwia zablokowanie drogi, która jest przed nami i automatyczne wyznaczenie trasy alternatywnej. Jest to swego rodzaju system omijania zdarzeń drogowych, którym sami zarządzamy.

W jaki sposób skorzystać z funkcji Objazd? Jest to bardzo proste. Wystarczy wykonać gest przesunięcia palcem po mapie do góry. Gesty dokładnie opisane są we wpisie Gesty w AutoMapie dla systemu iOS. Po wykonaniu gestu z dolnej belki, wysunie się panel z możliwością wybrania odległości objazdu. Na tym panelu dostępne będą takie pozycje jak:

  • .5 km (czyli 0.5 km)
  • 1 km
  • 2 km
  • 3 km
  • 5 km
  • 10 km
Objazd
Objazd

Po wybraniu interesującej nas odległości pojawi się przycisk Gotowe Przycisk Gotowe, który umożliwi zatwierdzenie wybranej opcji. Natomiast, gdy nie wybierzemy pozycji, to po kilku sekundach panel automatycznie zostanie ukryty.

Objazd po wybraniu odległości
Objazd po wybraniu odległości

W przypadku, gdy od razu nie klikniemy przycisku Gotowe, to przy nim pojawi się odliczanie czasu Przycisk Gotowe z odliczaniem czasu. Po odliczeniu czasu automatycznie zostanie ustawiony objazd uwzględniający wybraną opcję.

Po ustawieniu objazdu zostanie automatycznie wyznaczona nowa trasa, która ominie zablokowane odcinki. Blokady nie zostaną ustawione dokładnie od miejsca, w którym się znajdujemy, ale od najbliższego skrzyżowania, gdy do niego jest niewielka odległość lub miejsca, gdzie można zawrócić. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszani do nagłej zmiany kierunku jazdy tylko mamy czas na wykonanie odpowiedniego manewru.

Wizualizacja objazdu
Wizualizacja objazdu

Na powyższej ilustracji widać, że droga za skrzyżowaniem została zablokowana przez funkcję Objazd. Zablokowany odcinek wyróżnia się innym kolorem drogi. Jest to delikatna różnica, która nie dla wszystkich kategorii dróg jest widoczna.

W przypadku, gdy wybierzemy inną odległość dla objazdu niż ta, która nas interesowała lub chcemy zdjąć blokady, to przy pomocy gestu należy ponownie włączyć funkcję Objazd. Na panelu pojawi się wtedy przycisk Usuń Przycisk Usuń w opcji Objazd. Po kliknięciu tego przycisku naniesiony objazd zostanie usunięty.

Blokady z naniesionego objazdu zostaną automatycznie usunięte po dojechaniu do celu. Natomiast, gdy nie przejedziemy trasy, na której utworzyliśmy objazd, a będziemy chcieli utworzyć nową, to program zapyta o usunięcie blokad:

Czy usunąć wszystkie widoczne blokady?

Pytanie o usunięcie objazdu
Pytanie o usunięcie objazdu

Po zatwierdzeniu powyższego komunikatu blokady zostaną usunięte. Natomiast w przypadku, gdy tego nie zrobimy, to program będzie z nich korzystał podczas wyznaczania nowej trasy. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, czy będą one jeszcze potrzebne, ponieważ zdarzenie, które wcześniej chcieliśmy ominąć, może już nie obowiązywać.

Oceń wpis
[Maks.: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.