Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Gdańska Strefa Płatnego Parkowania w AutoMapie dla systemu Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Gdańska Strefa Płatnego Parkowania w AutoMapie dla systemu Windows

W AutoMapie dla systemu Windows istnieje możliwość tworzenia własnych obiektów na mapie, takich jak krzywe, czy obszary, co szczegółowo opisałem we wpisie Własne obiekty na mapie w AutoMapie dla systemu Windows. Taką funkcjonalność postanowiłem wykorzystać i stworzyć własne obiekty, które mogą przydać się wielu użytkownikom AutoMapy. Dzisiejszym obiektem jest gdańska Strefa Płatnego Parkowania.

Gdańsk - Strefy Płatnego Parkowania
Gdańsk – Strefy Płatnego Parkowania

Obszar prezentujący Strefę Płatnego Parkowania w Gdańsku utworzyłem na podstawie danych dostępnych na stronie http://www.zdiz.gda.pl/zdizgdansk/chapter_76015.asp. Strefa składa się z sześciu sektorów: AG, AS, AW, BA, BO, AP. Te sektory porozmieszczane są w różnych częściach miasta.

Sektor AG obejmuje Główne Miasto. Składa się z 37 punktów (współrzędnych geograficznych).

Sektor AS obejmuje Stare Miasto. Dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich składa się z 61 punktów, a druga z tylko z 14.

Sektor AW znajduje się w dzielnicy Wrzeszcz. Dzieli się na dwie części. Mniejsza część składa się z 18 punktów, a większa z 36.

Czwarty sektor, BA, znajduje się w dzielnicy Aniołki, w rejonie Akademii Medycznej. Składa się z 59 współrzędnych geograficznych.

Sektor BO znajduje się w dzielnicy Oliwa. Składa się z 38 punktów.

Ostatni sektor, AP, znajduje się w dzielnicy Przymorze. Składa się z 19 punktów.

Gotowy plik można pobrać ze strony www.Miplo.pl, klikając zakładkę Dodatki, co spowoduje wyświetlenie menu. Z tego menu należy wybrać pozycję Obiekty XVE. Następnie należy wybrać interesujący nas obiekt i kliknąć przycisk Pobierz plik. Plik zostanie zapisany jako archiwum ZIP. Takie archiwum w systemach z rodziny MS Windows można rozpakować przy pomocy programu 7-zip, ale również klikając plik prawym klawiszem myszki i z kontekstowego menu wybierając Wyodrębnij wszystkie. Z rozpakowanego katalogu należy skopiować plik Gdańsk – SPP.xve i wkleić go w miejscu, gdzie zainstalowana jest AutoMapa, w katalogu /AutoMapa EU/Maps/[katalog mapy]/. [katalog mapy] to folder Polska lub Europe, co zależy od zainstalowanej wersji mapy.

Po powyższej operacji i uruchomieniu AutoMapy gdańska Strefa Płatnego Parkowania domyślnie będzie włączona. Można ją wyłączyć, wchodząc w Menu, następnie POI, Wyświetlanie, wybierając kategorię XVE i odznaczając pozycję Gdańsk – SPP. W ten sam sposób można ponownie wyświetlić ten obszar.

Ze względu na to, że nie wszystkich interesuje cały obszar, a tylko zarys obszaru, na podstawie pełnej strefy utworzyłem jej obrys. Ten obrys dostępny jest również jako obiekt XVE (Gdańsk – SPP-obrys.xve), który można pobrać z serwisu Miplo. Co więcej, udostępniłem osobno pliki prezentujące poszczególne strefy. Zrobiłem to na wypadek, gdyby ktoś nie potrzebował wszystkich stref.

Poniżej prezentuję film, jak gdańska Strefa Płatnego Parkowania wygląda w AutoMapie.

Poza Strefami Płatnego Parkowania udostępniłem Strefę Ograniczonej Dostępności, która prezentuje ulice wyłączone z ruchu. Strefa nie obowiązuje dla pojazdów z Identyfikatorem GM, taxi, autobusów komunikacji miejskiej, rowerów, pojazdów służbowych Policji, pojazdów służbowych Straży Miejskiej, karetek pogotowia, gości hotelowych (na podstawie wydrukowanej, ważnej rezerwacji), pojazdów  z Identyfikatorem R oraz posiadaczy ważnych abonamentów Straży Miejskiej.

Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.