W normalnym przypadku nie siliłbym się na nowy wpis, ale odstęp czasowy między tą a poprzednią (.535) wersją, tj. jakieś 8 miesięcy, wymaga jakiegoś komentarza. Nie, nie ma złych wieści. Chociaż w sumie w pewnych okolicznościach to samo w sobie dla niektórych jest złą wieścią 😉
Z nowych funkcjonalności, to dodałem panele informacyjne, wyświetlane nad treścią wiadomości, informujące że dana wiadomość to szkic bądź szablon i dające możliwość natychmiastowego wysłania szkicu, utworzenia nowej wiadomości na podstawie szablonu bądź edycji szkicu/szablonu. Przy okazji, obecnie szkic można zapisać nawet, jeśli nie jest zaadresowany (do tej pory nawet szkic musiał być zaadresowany przed zapisem). Dodana została też prosta wizualizacja stopnia pofragmentowania folderów (w przypadku ECMa, foldery fragmentują się, gdy usuwane/przenoszone są wiadomości znajdujące się gdzieś w środku pliku folderu a nie dokładnie na końcu) i dająca blade pojęcie o tym, ile miejsca jest zmarnowane. Rozszerzona została też funkcja usuwania trackerów o automatyczne usuwanie pośrednich hopów w linkach od Google i Allegro – oni tego nie lubią, bo to uniemożliwia śledzenie kliknięć w linki 🙂
Więcej jest poprawionych błędów:
- Zlikwidowanych kilka problemów z blokowaniem użytkowników przed wielokrotnym otwarciem przez równoległe sesje programu pod Windows 10 i nowszymi.
- Usunięty crash pojawiający się czasem przy nawiązywaniu połączeń w dłużej trwających sesjach programu.
- Usunięty problem z błędami 11001 przy drugim i kolejnych połączeniach z danym serwerem, jeśli jego nazwa sieciowa rozwiązywała się na adres IPv6.
- W pewnych okolicznościach zmiany w polach adresowych nie były zapisywane przed wysyłką.
- Poprawione działanie listy podplików w oknie ustawień folderu.
- Próba wyświetlenia nagłówka wiadomości w rzadkich przypadkach powodowała błąd Access Violation.
- Funkcja usuwania zbędnych plików z katalogu użytkownika mogła usunąć listę zadań, konfigurację słowników i historię wyszukiwania wiadomości.
- Automatyczne sprawdzanie poczty i/lub grup dyskusyjnych było aktywowane po zatwierdzeniu zmian w konfiguracji nawet, jeśli był aktywny tryb offline.
Załapało się też kilka optymalizacji:
- Poprawiona ogólna wydajność na procesorach AMD opartych o architekturę Zen 2 i nowsze (ciekawe skąd mi się to wzięło…)
- Rozwiązywanie nazw serwerów mniej obciąża procesor.
- Funkcja czarnych skrzynek mniej obciąża procesor.
- Jeśli na serwerze POP3 znajduje się dokładnie jedna wiadomość, program nie wysyła polecenia LIST, co oznacza krótszy czas połączenia.
- Zredukowane użycie procesora oraz pamięci podczas nawiązywania połączeń TLS.
Zaktualizowałem też dostarczaną bibliotekę OpenSSL do wersji 3.0.5, libwebp do 1.2.1 i dodałem kilka nowych commitów do swojego forka libjpeg-turbo.
Rozwój programu stanął w miejscu – jak widać, nie zajmuję się poważnymi rzeczami. Sensownie działającego IMAPa jak nie było tak nie ma, kalendarza (a co dopiero CalDAV) też nie, poprawiam co najwyżej jakieś coś co mnie (albo jedynego użytkownika który nie jest autorem) drażni albo zainteresowało. Wynika to głównie z przeciągających się zawirowań w pracy, przez co ostatnie na co mam ochotę po pracy, to odpalać Delphi i cokolwiek grzebać w ECMie. To się powoli poprawia i do końca roku powinno ustabilizować, dlatego w ogóle zebrałem się do opublikowania daily (jakkolwiek absurdalnie to nie brzmi przy obecnej częstotliwości publikowania ich) zaraz po wydaniu OpenSSLa 3.0.5. Tutaj życiowy protip – jeśli praca jest jednocześnie twoim hobby, a z jakiegoś powodu STALE obrzydza Ci życie, zmień pracę albo zrób sobie kilkumiesięczną przerwę — o ile to możliwe oczywiście, bo w dzisiejszych czasach nawet wśród pracowników IT to nie jest takie pewne.
Nową wersję ECMa można pobrać ze strony programu.
(Źródło: blog.predictor.org.pl)