Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Instalacja AutoMapy na komputerze
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Instalacja AutoMapy na komputerze

Instalacja AutoMapy na komputerze jest najprostszą i najmniej problemową formą instalacji tego programu nawigacyjnego. Sprowadza się do kilku kliknięć na ekranach, które pojawią się po uruchomieniu instalatora, co zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

Przed instalacją AutoMapy dla systemu Windows ze strony www.AutoMapa.pl należy pobrać plik instalacyjny, który jest zgodny z posiadaną licencją. Dostępne są pliki instalacyjne dla mapy Polski i Europy. Szczegółowy opis pobrania pliku instalacyjnego można przeczytać we wpisie Pobranie pliku instalacyjnego AutoMapy dla Windows.

Po pobraniu pliku instalacyjnego należy go uruchomić. Pojawi się wtedy okno z wyborem języka instalacji, gdzie dostępne są takie pozycje, jak:

 • Polski
 • Čeština
 • Deutsch
 • English
 • Espaňol
 • Espaňol (LAT)
 • Français
 • Lietuvių
 • Nederlands
 • Português
 • Português (BRA)
 • Pycckий
 • Slovenĉina
 • Suomi
Okno - Wybór języka instalacji
Okno – Wybór języka instalacji

Wybór języka instalacji ma wpływ na wybór składników instalacji, ponieważ automatycznie będą zaznaczone polski język interfejsu i polski lektor (K. Hołowczyc). Poza tym, w wybranym języku instalacji ustawi się automatycznie interfejs AutoMapy. Dzięki temu przy pierwszym uruchamianiu programu nie będzie pytania o wybór języka.

Po wybraniu języka należy kliknąć przycisk Dalej, aby przejść do kolejnego okna, gdzie należy wybrać rodzaj instalacji, tzn. czy to ma być instalacja, czy dezinstalacja. Oczywiście w tym oknie zostawiamy domyślnie zaznaczoną opcję Instalacja i klikamy przycisk Dalej.

Okno - Wybór rodzaju instalacji
Okno – Wybór rodzaju instalacji

Dezinstalacja jest opcją, która umożliwia usunięcie wcześniej zainstalowanej AutoMapy. Dokładny opis tej opcji dostępny jest we wpisie Jak usunąć AutoMapę dla systemu Windows?.

W następnym oknie należy zapoznać się z warunkami umowy licencyjnej i je akceptować w przypadku, kiedy chcemy zainstalować program. Po przeczytaniu i zaznaczeniu opcji Akceptuję warunki podane w umowie licencyjnej należy kliknąć przycisk Dalej.

Okno - Umowa licencyjna
Okno – Umowa licencyjna

Po przejściu dalej pojawi się okno Wybór urządzenia, gdzie z dostępnych pozycji należy wybrać PC/Tablet PC i kliknąć Dalej. Ta opcja przeznaczona jest tylko do instalacji AutoMapy na komputerze, więc po jej wybraniu nie będzie można korzystać z programu na urządzeniu przenośnym wyposażonym w Windows Mobile, czy Windows CE.

Okno - Wybór urządzenia
Okno – Wybór urządzenia

W kolejnym oknie należy wybrać miejsce instalacji. Domyślnie jest to C:\Program Files lub C:\Program Files (x86), zależy to od tego, czy nasz system operacyjny jest 32, czy 64-bitowy. W przypadku systemów 64. bitowych zalecam zmianę domyślnej lokalizacji, np. na inną partycję, albo do katalogu użytkownika. Można to zrobić, klikając przycisk z kropkami.

Okno - Miejsce instalacji
Okno – Miejsce instalacji

Zmiana lokalizacji instalacji AutoMapy jest spowodowana tym, że system automatycznie przenosi ustawienia programu do własnego katalogu, który jest ukryty. Może to spowodować problem ze zrobieniem kopii bezpieczeństwa punktów Ulubionych, czy samych ustawień. Dodatkowo aplikacja nie będzie mogła utworzyć pliku służącego do aktualizacji z wnętrza programu.

W następnym oknie należy wybrać składniki instalacji. Dostępne są w nim pozycje odpowiedzialne za język interfejsu, lektora, czy też instrukcje obsługi. Należy tu zaznaczyć interesujące nas pozycje, albo zaznaczyć Kliknij aby zaznaczyć wszystkie., w celu instalacji wszystkich składników.

Okno - Wybór składników instalacji
Okno – Wybór składników instalacji

Po wybraniu składników i kliknięciu Dalej pojawi się okno, gdzie należy wybrać mapę do instalacji. Jeżeli w instalatorze jest tylko jedna mapa, to w tym oknie będzie dostępna tylko jedna pozycja. Klikamy tu przycisk Dalej.

Okno - Wybór map
Okno – Wybór map

Formularz rejestracyjny jest kolejnym oknem. Należy w nim zaznaczyć opcje Instaluj oraz Rejestruj i wypełnić wymagane pola, czyli:

 • Licencja
 • Adres email
 • Nazwisko i imię
Okno - Formularz rejestracyjny
Okno – Formularz rejestracyjny

Po poprawnym wpisaniu danych należy kliknąć przycisk Dalej, gdzie pojawi się okno z wyborem obszaru mapy. Dostępne są takie opcje, jak:

 • Aktualizacja wybranego obszaru
 • Instalacja całego obszaru mapy
 • Instalacja wcześniej zdefiniowanego fragmentu mapy
 • Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja.

Aktualizacja wybranego obszaru mapy umożliwia aktualizacje fragmentu mapy, który został zainstalowany po wcześniejszym użyciu opcji Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja.

Instalacja całego obszaru mapy umożliwia instalację całej dostępnej mapy. Jest to najczęściej używana opcja.

Za pomocą opcji Instalacja wcześniej zdefiniowanego fragmentu mapy możliwe jest wczytanie wcześniej utworzonego pliku z wybranym obszarem mapy. Po wybraniu tej opcji pojawi się okno eksploratora plików, gdzie należ wskazać plik z maską mapy. Jeżeli plik zostanie wybrany, to pojawi się taki sam Edytor obszarów, jaki jest dla opcji Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja.

Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja umożliwia zaznaczenie na mapie obszar mapy, który ma zostać zainstalowany. Dokładny opis tej opcji dostępny jest we wpisie Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja.

W oknie Wybór obszaru najlepiej wybrać opcję Instalacja całego obszaru mapy i kliknąć przycisk Dalej.

Okno - Wybór obszaru
Okno – Wybór obszaru

W tym momencie nastąpi właściwa instalacja programu.

Okno - Instalacja
Okno – Instalacja

Jeżeli instalacja i rejestracją powiodą się, to otrzymamy odpowiedni komunikat, który będzie nas informował, że możemy uruchomić AutoMapę i z niej korzystać.

Okno - Zakończenie instalacji
Okno – Zakończenie instalacji

Podczas przechodzenia przez kolejne okna poza przyciskiem Dalej dostępne są jeszcze Wstecz i Anuluj. Przycisk Wstecz umożliwia cofnięcie się do poprzedniego okna, co jest przydatne w przypadku, kiedy nie wybraliśmy odpowiednich składników instalacji lub miejsca instalacji. Natomiast za pomocą przycisku Anuluj możemy przerwać instalację AutoMapy. Po jego kliknięciu pojawi się okno, gdzie będzie można potwierdzić przerwanie instalacji. W oknie Zakończenie instalacji dostępne przyciski zrobią się nieaktywne, a zamiast przycisku Dalej pojawi się Zakończ, który zamyka okno instalatora.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.