Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Instalacja AutoMapy za pomocą czytnika kart i synchronizacji
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Instalacja AutoMapy za pomocą czytnika kart i synchronizacji

Instalacja AutoMapy dla systemu Windows na karcie pamięci za pomocą czytnika kart i synchronizacji z komputerem jest ciekawym sposobem instalacji. Łączy w sobie szybkość instalacji za pomocą czytnika kart oraz automatyczne wykrywanie systemu operacyjnego urządzenia oraz automatyczną rejestrację poprzez synchronizację z komputerem.

Przed instalacją AutoMapy należy upewnić się, czy na komputerze zainstalowany mamy program do synchronizacji. W przypadku systemu Microsoft Windows XP należy posiadać darmowy program ActiveSync, który do pobrania jest na stronie www.microsoft.com. W nowszych systemach, czyli Windows Vista, 7, 8 taki program jest już wbudowany i nazywa się Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile.

Oczywiście, aby urządzenie synchronizowało się z komputerem, to musi posiadać taką możliwość. Nie wszystkie urządzenia z Windowsem CE da się synchronizować, np. Nokia 500. Są również takie, w których można ustawić ręcznie tryb ActiveSync, np. MODECOME MX3HD, gdzie po wejściu w Ustawienia, następnie USB należy ustawić ActiveSync.

Następnie ze strony www.AutoMapa.pl należy pobrać plik instalacyjny, który zgodny jest z posiadaną licencją. Dostępne są pliki instalacyjne dla mapy Polski i Europy. Szczegółowy opis pobrania pliku instalacyjnego można przeczytać we wpisie Pobranie pliku instalacyjnego AutoMapy dla Windows.

Po pobraniu pliku instalacyjnego należy za pomocą kabla USB połączyć urządzenie z komputerem w trybie synchronizacji oraz włożyć kartę pamięci do czytnika kart. Na karcie pamięci może być zainstalowana AutoMapa, wtedy zostanie wykonana jej aktualizacja. Do instalacji najlepiej użyć zewnętrznego czytnika kart, który podłączany jest pod USB. Jest to spowodowane tym, że wbudowane czytniki potrafią być niewidoczne przez instalator AutoMapy.

Następnie należy uruchomić pobrany instalator AutoMapy. Pojawi się wtedy okno z wyborem języka instalacji, gdzie dostępne są takie pozycje, jak:

 • Polski
 • Čeština
 • Deutsch
 • English
 • Espaňol
 • Espaňol (LAT)
 • Français
 • Lietuvių
 • Nederlands
 • Português
 • Português (BRA)
 • Pycckий
 • Slovenĉina
 • Suomi
Okno - Wybór języka instalacji
Okno – Wybór języka instalacji

Wybór języka instalacji ma wpływ na wybór składników instalacji, ponieważ automatycznie będą zaznaczone język interfejsu i lektor dla wybranego języka instalacji.

Po wybraniu języka należy kliknąć przycisk Dalej, aby przejść do kolejnego okna, gdzie należy wybrać rodzaj instalacji, tzn. czy to ma być instalacja, czy dezinstalacja. Oczywiście w tym oknie zostawiamy domyślnie zaznaczoną opcję Instalacja i klikamy przycisk Dalej.

Okno - Wybór rodzaju instalacji
Okno – Wybór rodzaju instalacji

Dezinstalacja jest opcją, która umożliwia usunięcie wcześniej zainstalowanej AutoMapy. Dokładny opis tej opcji dostępny jest we wpisie Jak usunąć AutoMapę dla systemu Windows?.

W następnym oknie należy zapoznać się z warunkami umowy licencyjnej i je akceptować w przypadku, kiedy chcemy zainstalować program. Po przeczytaniu i zaznaczeniu opcji Akceptuję warunki podane w umowie licencyjnej należy kliknąć przycisk Dalej.

Okno - Umowa licencyjna
Okno – Umowa licencyjna

Po przejściu dalej pojawi się okno Wybór urządzenia, gdzie z dostępnych pozycji należy wybrać Urządzenie przenośne (Windows Mobile, Windows CE) i kliknąć przycisk Dalej. Ta opcja przeznaczona jest do instalacji AutoMapy na urządzeniach przenośnych, które wyposażone są w system operacyjny Windows Mobile lub Windows CE. Po jej wybraniu nie będzie można korzystać z programu na komputerze osobistym.

Okno - Wybór urządzenia
Okno – Wybór urządzenia

Po wybraniu tej opcji nastąpi wyszukiwanie urządzenia i jak zostanie znalezione, to pojawi się informacja o wymaganej interwencji użytkownika. Chodzi o to, że podczas instalacji AutoMapy na urządzeniu mogą pojawiać się komunikaty dotyczące uruchomienia różnych programów i należy te komunikaty zatwierdzić. W takim przypadku ostatnim komunikatem będzie AutoMapa OK.

Okno - Informacja o interwencji użytkownika
Okno – Informacja o interwencji użytkownika

Po kliknięciu Dalej pojawi się okno Miejsca instalacji, gdzie należy wskazać pamięć, na której AutoMapa ma zostać zainstalowana. To jakie pamięci są dostępne, zależy od samego urządzenia. W tym oknie możliwe jest wybranie różnych miejsc do instalacji programu i mapy, ale w tym przypadku najlepiej wybrać instalację programu i mapy na karcie pamięci.

Okno - Miejsca instalacji
Okno – Miejsca instalacji

Po wybraniu miejsca instalacji i kliknięciu przycisku Dalej pojawi się okno z wyborem składników instalacji. Dostępne są w nim pozycje odpowiedzialne za język interfejsu, lektora, czy też instrukcje obsługi. Należy tu zaznaczyć interesujące nas pozycje, albo zaznaczyć Kliknij aby zaznaczyć wszystkie., w celu instalacji wszystkich składników.

Okno - Wybór składników instalacji
Okno – Wybór składników instalacji

W przypadku, kiedy nasze urządzenie wyposażone jest w system Windows CE to po kliknięciu przycisku Dalej w oknie Wybór składników instalacji, pojawi się kolejne okno z wyborem składników, ale tym razem należy wybrać urządzenie, na którym będziemy korzystali z AutoMapy. Dodatki wybiera się po to, aby można było uruchomić AutoMapę na posiadanym urządzeniu.

Okno - Wybór składników instalacji: strona 2
Okno – Wybór składników instalacji: strona 2

W przypadku, kiedy nasze urządzenie posiada możliwość ręcznego ustawienia ścieżki do programu nawigacyjnego, to nie trzeba zaznaczać dodatku. Wtedy po wejściu do wejściu do opcji wyboru ścieżki, oczywiście po instalacji AutoMapy i przełożeniu karty do urządzenia, należy wybrać pamięć, na której została zainstalowana AutoMapa, następnie przejść do katalogu AutoMapa EU i wskazać plik wceAM.exe.

Jeżeli nie wybierzemy autostartu to po kliknięciu przycisku Dalej pojawi się okno z informacją, że nie został zaznaczony żaden dodatek i czy chcesz kontynuować instalację.

W kolejnym oknie należy wybrać mapę do instalacji. Jeżeli w instalatorze jest tylko jedna mapa, to w tym oknie będzie dostępna tylko jedna pozycja. Klikamy tu przycisk Dalej.

Okno - Wybór map
Okno – Wybór map

Formularz rejestracyjny jest kolejnym oknem. Należy w nim zaznaczyć opcje Instaluj oraz Rejestruj i wypełnić wymagane pola, czyli:

 • Licencja
 • Adres email
 • Nazwisko i imię
Okno - Formularz rejestracyjny z możliwością przypisania licencji
Okno – Formularz rejestracyjny z możliwością przypisania licencji

Dodatkowo w tym oknie należy zaznaczyć, do czego licencja ma zostać przypisana. Do wyboru jest karta pamięci (SD) i urządzenie przenośne. Jeżeli licencja zostanie przypisana do karty, to tę kartę będzie można przekładać do innych, podobnych urządzeń. Natomiast w przypadku, kiedy licencja zostanie przypisana do urządzenia, to z AutoMapy będzie można korzystać tylko na tym jednym urządzeniu, ale mieć ją zainstalowaną na wielu kartach. Dzięki tej opcji można zrobić kopię bezpieczeństwa programu na wielu kartach.

Po poprawnym wypełnieniu formularza rejestracyjnego należy kliknąć przycisk Dalej, gdzie pojawi się okno z wyborem obszaru mapy. Dostępne są takie opcje, jak:

 • Aktualizacja wybranego obszaru
 • Instalacja całego obszaru mapy
 • Instalacja wcześniej zdefiniowanego fragmentu mapy
 • Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja.

Aktualizacja wybranego obszaru mapy umożliwia aktualizacje fragmentu mapy, który został zainstalowany po wcześniejszym użyciu opcji Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja.

Instalacja całego obszaru mapy umożliwia instalację całej dostępnej mapy. Jest to najczęściej używana opcja.

Za pomocą opcji Instalacja wcześniej zdefiniowanego fragmentu mapy możliwe jest wczytanie wcześniej utworzonego pliku z wybranym obszarem mapy. Po wybraniu tej opcji pojawi się okno eksploratora plików, gdzie należ wskazać plik z maską mapy. Jeżeli plik zostanie wybrany, to pojawi się taki sam Edytor obszarów, jaki jest dla opcji Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja.

Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja umożliwia zaznaczenie na mapie obszar mapy, który ma zostać zainstalowany. Dokładny opis tej opcji dostępny jest we wpisie Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja.

W oknie Wybór obszaru najlepiej wybrać opcję Instalacja całego obszaru mapy i kliknąć przycisk Dalej.

Okno - Wybór obszaru
Okno – Wybór obszaru

W tym momencie nastąpi właściwa instalacja, a po niej od razu rejestracja mapy.

Okno - Instalacja
Okno – Instalacja

Jeżeli instalacja i rejestracją powiodą się to otrzymamy odpowiedni komunikat, który będzie nas informował, że możemy uruchomić AutoMapę i z niej korzystać.

Okno - Zakończenie instalacji
Okno – Zakończenie instalacji

Podczas przechodzenia przez kolejne okna poza przyciskiem Dalej dostępne są jeszcze Wstecz i Anuluj. Przycisk Wstecz umożliwia cofnięcie się do poprzedniego okna, co jest przydatne w przypadku, kiedy nie wybraliśmy odpowiednich składników instalacji lub miejsca instalacji. Natomiast za pomocą przycisku Anuluj możemy przerwać instalację AutoMapy. Po jego kliknięciu pojawi się okno, gdzie będzie można potwierdzić przerwanie instalacji. W oknie Zakończenie instalacji dostępne przyciski zrobią się nieaktywne, a zamiast przycisku Dalej pojawi się Zakończ, który zamyka okno instalatora.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.