Android, czy iOS to nie jedyne systemu operacyjne, które można spotkać na telefonach. Jednym z alternatywnych systemów jest Sailfish OS, którego instrukcję instalacji opisałem w artykule „Instalacja systemu Sailfish OS na Sony Xperia XA2„. Dzisiaj chciałem opisać instalację innego mobilnego systemu operacyjnego, jakim jest Ubuntu Touch. Ten tworzony przez ubports system można zainstalować przy pomocy systemu Microsoft Windows na przykład na telefonie Google (LG) Nexus 5.
Spis treści:
- Przygotowanie telefonu
- Pobranie narzędzi do synchronizacji telefonu z komputerem
- Instalacja systemu Ubuntu Touch
- Zakończenie instalacji
- Wideo
Przygotowanie telefonu
- W telefonie wchodzimy w systemowe Ustawienia > Informacje o telefonie.
- 7 razy klikamy opcję „Numer kompilacji” – powinien wyświetlić się dymek z napisem „Teraz jesteś programistą!„.
- Przechodzimy do poprzedniego okna, czyli Ustawienia.
- Wchodzimy w „Opcje programistyczne„.
- Włączamy opcje „Debugowanie USB„.
Pobranie narzędzi do synchronizacji telefonu z komputerem
Pobieramy pełne środowisko programistyczne „Android Studio” lub tylko „SDK Platform Tools„.
Jeżeli pobraliśmy „Android Studio”, to instalujemy to środowisko. Natomiast, jeżeli pobraliśmy „SDK Platform Tools”, to rozpakowujemy plik na przykład przy pomocy darmowego programu 7-zip, lub klikając go prawym klawiszem myszki i wybierając opcję „Wyodrębnij wszystkie„.
W celu ułatwienia sobie korzystania z narzędzia Platform Tools sugeruję dodanie go do zmiennych środowiskowych w systemie Windows 10. Ułatwi to wywoływanie poleceń. Aby to zrobić, należy:
- Kliknąć przycisk Start .
- Wyszukać narzędzie „Edytuj zmienne środowiskowe systemu” i je uruchomić.
- W oknie „Właściwości systemu” i zakładce „Zaawansowane” kliknąć „Zmienne środowiskowe„.
- W oknie „Zmienne środowiskowe” w sekcji „Zmienne systemowe” kliknąć zmienną „Path„.
- Kliknąć przycisk „Edytuj„.
- W oknie „Edycja zmiennej środowiskowej” kliknąć przycisk „Nowy„.
- W polu, które się wyświetli, należy podać ścieżkę do narzędzia „SDK Platform Tools„, np. „C:\Users\[nazwa użytkownika]\Downloads\platform-tools_r29.0.5-windows\platform-tools„.
- W oknie „Edycja zmiennej środowiskowej” kliknąć przycisk „OK„.
- W oknie „Zmienne środowiskowe” kliknąć przycisk „OK„.
- W oknie „Właściwości systemu” kliknąć przycisk „OK„.
Instalacja systemu Ubuntu Touch
- Ze strony ubuntu-touch.io/get-ut pobieramy instalator dla systemu Windows, klikając przycisk „Download installer for Windows„.
- Uruchamiamy pobrany plik instalacyjny (ubports-installer.0.4.18-beta.exe).
- Jeżeli system wyświetli okno „System Windows ochronił ten komputer„, klikamy „Więcej informacji„, a następnie „Uruchom mimo to„.
- Po uruchomieniu instalatora wyświetli się instrukcja, jak zainstalować ADB, co wykonaliśmy wcześniej, więc klikamy „Dismiss” (pomiń) lub „Don’t ask me again” (nie pytaj ponownie).
- Podłączamy telefon do komputera.
- Jeżeli na telefonie wyświetli się prośba o autoryzację, zatwierdzamy ją:
Zezwalać na debugowanie USB? Odcisk cyfrowy kluczas RSA komputera to: AA:BB:CC:DD:EE:FF:GG:HH:II:JJ:KK:LL:MM:NN:OO:PP [] Zawsze zezwalaj z tego komputera
- W instalatorze klikamy „Select device manually„.
- Z listy dostępnych urządzeń (Select your device) wybieramy swój sprzęt (w tym przypadku Nexus 5), a następnie klikamy przycisk „Select„.
- Jeżeli wyświetli się komunikat z prośbą o potwierdzenie wybranego urządzenia (Unlcok the device), klikamy przycisk „Ok„.
- Klikamy przycisk „Install„.
- W oknie „Install options” możemy zaznaczyć, ale nie musimy, pozycję „Wipe personal data” i klikamy przycisk „Next„.
- Jeżeli nie odblokowywaliśmy jeszcze urządzenia, a raczej tego nie robiliśmy, wyświetli się okno „Device locked„, na którym klikamy przycisk „Unlock„.
- Po tej operacji na telefonie pojawi się okno, w którym należy zgodzić się na odblokowanie. Musimy klawiszem pogłośnienia dźwięków (volume up) przejść na pozycję „YES” z podpisem „Unlcok bootloader (may void warrranty)” i zatwierdzić klikając włącznik telefonu.
W tym momencie spokojnie musimy poczekać na instalację systemu.
Zakończenie instalacji
Po poprawnej instalacji systemu operacyjnego Ubuntu Touch w instalatorze wyświetli się komunikat „Ubuntu Touch successfully installed!„, a nasz telefon uruchomi się ponownie. Pierwsze uruchomienie systemu będzie wiązało się z wyborem języka, strefy czasowej, ustawieniem konta i hasła, możliwością połączenia z Wifi.
Jak widać, instalacja systemu Ubuntu Touch jest bardzo prostym procesem. Nie trzeba wykonywać konkretnych komend w wierszu polecenia, jak to ma miejsce w przypadku systemu Android, co opisywałem w artykułach „Instalacja obrazu systemu Android w Google Pixel 2 XL” i „Instalacja Androida 5.0 Lollipop na Asus Nexus 7 (2012)„. Wystarczy w instalatorze wybrać odpowiednie opcje.