Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla iOS > Jak w AutoMapie dla systemu iOS zablokować wybrany odcinek drogi?
Kategorie
AutoMapa dla iOS

Jak w AutoMapie dla systemu iOS zablokować wybrany odcinek drogi?

W AutoMapie dla systemu iOS podobnie, jak w AutoMapie dla systemu Windows, można zablokować wybrany odcinek drogi. Oczywiście blokady drogowe zakładane są automatycznie przy pomocy usługi LiveDrive!, ale można je również nałożyć ręcznie. Ręczne zakładanie blokad może przydać się w sytuacji, gdy nie korzystamy z LiveDrive! lub, gdy po prostu chcemy, aby program nie wyznaczał tras danym odcinkiem drogi.

W celu zablokowania interesującego nas odcinka drogi należy wskazać ten odcinek na mapie. Można go wyszukać, przy pomocy menu Szukaj Przycisk Szukaj lub przesuwając mapę. Po znalezieniu tego odcinka klikamy go. Pojawi się wtedy dymek z opisem wskazanego miejsca, który należy kliknąć.

Wskazanie odcinka drogi
Wskazanie odcinka drogi

Po jego kliknięciu pojawi się menu Miejsce, które przedstawia informacje o tym miejscu oraz umożliwia zarządzanie nim. Informacje, które przedstawione są w tym menu, to adres, czy współrzędne geograficzne. Dodatkowo wskazany punkt możemy oznaczyć jako POI, czy punkt trasy.

Opis miejsca do zablokowania
Opis miejsca do zablokowania

Na górnej belce tego menu znajduje się przycisk Zapisz Przycisk Zapisz. Po jego kliknięciu pojawi się menu kontekstowe z dodatkowymi opcjami, które można wybrać dla wskazanego miejsca. Tymi opcjami są:

  • Wyślij położenie (email)
  • Blokuj odcinek
  • Anuluj
Menu kontekstowe dla wskazanego odcinka drogi
Menu kontekstowe dla wskazanego odcinka drogi

Interesuje nas druga opcja, więc klikamy Blokuj odcinek. Po jego kliknięciu pojawi się menu Parametry blokady odcinka, w którym możliwe jest wybranie czasu trwania blokady, czyli daty, od której blokada ma działać (Data rozpoczęcia) i do jakiego terminu (Data zakończenia).

Menu Parametry blokady odcinka
Menu Parametry blokady odcinka

Po kliknięciu jednej z opcji dostępnych w menu Parametry blokady odcinka, czyli Data rozpoczęcia lub Data zakończenia, pojawi się menu z możliwością wybrania daty. Mechanizm wyboru daty jest taki jak w ustawieniach systemowych, tzn. pojawia się kołowrotek z trzema pozycjami (dzień, miesiąc, rok), które niezależnie można ustawiać, przesuwając wybraną pozycję do góry lub dołu. Wybór daty zatwierdzamy, klikając przycisk Gotowe.

Menu Data rozpoczęcia
Menu Data rozpoczęcia

W menu Parametry blokady odcinka nie jest konieczne wybranie daty. Gdy jej nie wybierzemy, to blokada będzie dostępna do momentu jej skasowania.

Po zatwierdzeniu nałożenia blokady, czyli kliknięciu przycisku Gotowe w menu Parametry blokady odcinka, na mapie pojawi się zablokowany przez nas odcinek. Widać to po znakach B1, które zostają narysowane na wskazanym odcinku.

Zablokowany odcinek drogi
Zablokowany odcinek drogi

W ten sposób zablokowany odcinek drogi zostaje dodany do listy blokad. Ta lista znajduje się po wejściu w menu Ustawienia Przycisk Ustawienia, następnie Opcje Przycisk Opcje i Blokady. Menu Blokady szczegółowo zostało opisane we wpisie Menu Blokady w AutoMapie dla systemu iOS.

Menu Blokady
Menu Blokady

Sposób na to, jak zablokować wybrany odcinek drogi jest bardzo prosty i równie proste jest skasowanie lub odblokowanie tak dodanej blokady. Pierwszym sposobem jest wejście w menu Blokady, kliknięcie interesującej nas blokady i z kontekstowego menu wybranie opcji Skasuj. Drugim sposobem jest zaznaczenie na mapie tego odcinka, kliknięcie przycisku Zapisz i z menu kontekstowego wybranie pozycji Odblokuj odcinek. W ten sam sposób można odblokować inne blokady, co zostało opisane we wpisie Jak w AutoMapie dla systemu iOS odblokować zablokowany odcinek drogi?.

W przypadku, gdy ponownie wywołujemy menu kontekstowe dla zablokowanego przez nas odcinka, to pojawia się w nim dodatkowa pozycja – Parametry blokady. W tej opcji możemy zobaczyć czas obowiązywania blokady. Ten czas możemy również zmienić. Natomiast zamiast pozycji blokuj odcinek, pojawia się Odblokuj odcinek. Ta opcja umożliwia skasowanie nałożonej blokady.

Menu kontekstowe dla ręcznie zablokowanego odcinka drogi
Menu kontekstowe dla ręcznie zablokowanego odcinka drogi
Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.