Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla iOS > Jak w AutoMapie dla systemu iOS zaimportować punkty ulubione?
Kategorie
AutoMapa dla iOS

Jak w AutoMapie dla systemu iOS zaimportować punkty ulubione?

W AutoMapie dla systemu Windows dostępne są narzędzia do wczytywania plików z punktami ulubionymi z wybranej lokalizacji. W systemie iOS takiej możliwości nie ma, ale ta wersja AutoMapy umożliwia obejście tego problemu w dosyć prosty sposób. W takim razie jak w AutoMapie dla systemu iOS zaimportować punkty ulubione?

W AutoMapie dla systemu iOS można zaimportować punkty ulubione nie tylko z innej wersji AutoMapy dla tego systemu, ale również z Windows i Android. W celu wykonania tej operacji będziemy musieli skorzystać z mechanizmu kopii bezpieczeństwa, który opisałem we wpisie Jak zrobić kopię bezpieczeństwa AutoMapy dla systemu iOS?.

W związku z tym, podstawowym narzędziem, które będziemy potrzebowali, aby zaimportować punkty ulubione, jest Dropbox, czyli usługa udostępniania miejsca na dysku sieciowym. Jeżeli nie posiadamy konta Dropbox, to należy je utworzyć i zainstalować aplikację do obsługi tego dysku – operację można wykonać przez stronę internetową, ale uważam, że dedykowana aplikacja jest wygodniejsza.

W przypadku, gdy w AutoMapie dla systemu iOS korzystaliśmy już z zapisywania punktów ulubionych na dysku Dropbox, to został na nim utworzony katalog Aplikacje zawierający folder AutoMapa, a ten Favourites. W katalogu Favourites domyślnie tworzony jest plik, który zawiera punkty ulubione. Ten plik nazywa się default i ma rozszerzenie fav, od favourites (ang. ulubione). Natomiast, gdy jeszcze nie wykonywaliśmy tej operacji, to ręcznie musimy stworzyć te katalogi tak, aby ścieżka wyglądała w ten sposób \Aplikacje\AutoMapa\Favourites.

Ścieżka do pliku z punktami ulubionymi
Ścieżka do pliku z punktami ulubionymi

Jak sprawdzić, czy zawieramy te katalogi? Po instalacji programu Dropbox, w systemie Windows, w obszarze powiadomień, czyli tym przy zegarze, pojawi się ikona Dropbox Ikona Dropbox, która odpowiada za zarządzanie dyskiem i przeglądanie jego zawartości. Gdy lewym klawiszem myszki szybko dwukrotnie klikniemy ten przycisk, to zostanie uruchomiony eksplorator plików, zawierający listę plików i folderów znajdujących się na dysku Dropbox.

Eksplorator plików
Eksplorator plików

Eksplorator plików można również wywołać, klikając lewym klawiszem myszki przycisk Dropbox Ikona Dropbox, gdzie zostanie wyświetlone menu kontekstowe. Następnie należy kliknąć przycisk Otwórz folder Przycisk Otwórz folder.

Menu kontekstowe
Menu kontekstowe

Po uruchomieniu eksploratora należy sprawdzić, czy widać wskazane wcześniej katalogi (Aplikacje > AutoMapa > Favourites). W przypadku, gdy tych katalogów nie ma, to należy je utworzyć. Można to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszki prawą kolumnę eksploratora, gdzie pojawi się kontekstowe menu. W tym menu wybieramy odpowiednio Nowy i Folder, a w nazwie wpisujemy Aplikacje. Następnie wchodzimy do katalogu Aplikacje i w ten sam sposób tworzymy AutoMapa, a w nim Favourites.

Kolejną operacją jest skopiowanie w to miejsce utworzonego wcześniej pliku z punktami ulubionymi (default.fav). W AutoMapie dla systemu iOS ten plik jest zapisany w lokalizacji, którą wcześniej wskazałem (\Aplikacje\AutoMapa\Favourites), więc na jednym urządzeniu można zapisać go na dysku Dropbox i skopiować na nasz dysk w to samo miejsce. Jednak prostszą metodą jest wczytanie tego pliku bezpośrednio z konta, które nas interesuje, o czym wspominałem we wpisie Jak zrobić kopię bezpieczeństwa AutoMapy dla systemu iOS?. Aby w ten sposób zaimportować punkty ulubione, na naszym urządzeniu wylogowujemy się z naszego konta Dropbox, logujemy się na drugie konto, a następnie w AutoMapie wchodzimy w menu POI Przycisk POI, Ulubione Przycisk Ulubione, klikamy przycisk Zapisz Przycisk Zapisz i z menu kontekstowego wybieramy Wczytaj ulub. Z Dropbox.

W AutoMapie dla systemu Windows domyślnie punkty ulubione również zapisywane są w pliku default.fav, który tworzony jest w katalogu AutoMapa EU\Profiles\[profil użytkownika]\Data Files. W związku z tym, gdy chcemy przenieść te punktu do AutoMapy dla systemu iOS, to wchodzimy do tej lokalizacji i plik default.fav kopiujemy na dysk Dropbox do katalogu Favourites, a następnie go wczytujemy w AutoMapie, w taki sam sposób, jak w poprzednim akapicie.

Podobna sytuacja jest w przypadku AutoMapy dla systemu Android, gdzie plik default.fav domyślnie zapisywany jest w katalogu \AutoMapa\Data. Niestety w tym przypadku przenoszenie punktów może nie zadziałać, ponieważ w starszych wersjach programu zastosowane jest inne kodowanie znaków, co powoduje, że punkty nie są wczytywane.

Wyżej opisany mechanizm przenoszenia pliku z punktami ulubionymi można wykorzystać w drugą stronę. Mam na myśli to, że w AutoMapie dla systemu iOS można zapisać na dysku Dropbox plik z punktami ulubionymi i przenieść go do innych wersji AutoMapy, tzn. dla systemu Windows i Android.

Chciałbym opisać jeszcze jedną kwestię, tzn. jak zaimportować punkty ulubione z kilku plików. Ze względu na to, że plik default.fav jest plikiem tekstowym, to można go edytować, np. przy pomocy wbudowanego w system Windows Notatnika, czy programu Notepad++. Jeżeli do dyspozycji mamy kilka plików, to je edytujemy i do pierwszego pliku kopiujemy całą zawartość następnego, poza wpisami rozpoczynającymi, jak _AppVersion=, _Version= i _PPCDevice=, jeżeli w tych plikach się znajdują. Następnie taki plik zapisujemy, przenosimy na dysk Dropbox i wczytujemy w AutoMapie.

Innym sposobem na to, aby zaimportować punkty ulubione z kilku plików, jest skopiowanie jednego pliku default.fav na Dropbox, wczytanie go, skasowanie, skopiowanie drugiego pliku, wczytanie i powtórzenie operacji, jeżeli chcemy wczytać więcej plików. Z tego, co napisałem, wychodzi, że tak naprawdę AutoMapa zawiera swój plik default.fav, który wbudowany jest w program, a użycie opcji Wczytaj ulub. z Dropbox powoduje dodanie zawartości kolejnego pliku do już istniejącego. Dzięki temu sam program łączy pliki. Minusem tego rozwiązania jest to, że gdy w AutoMapie mamy utworzone punkty ulubione, ale jednak ich nie chcemy, a zamiast nich mamy zamiar zaimportować punkty ulubione, które nas interesują, to najpierw musimy skasować obecne, a następnie wczytać nowy plik z Dropbox. W innym przypadku punkty się połączą.

Oceń wpis
[Maks.: 8 Średnia: 4.9]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.