Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Jak w AutoMapie dla Windows dodać punkt Ulubiony?
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Jak w AutoMapie dla Windows dodać punkt Ulubiony?

W AutoMapie dla systemu Windows dostępne jest bardzo przydatna opcja, która umożliwia oznaczenie wybranego miejsca jako punkt Ulubiony. Dzięki temu możemy wyróżnić wybrane miejsca, aby można było szybko je wyszukać, np. w celu pokazania ich na mapie, czy wyznaczenia do nich trasy.

Nie ma limitu na liczbę dodanych punktów ulubionych, ale im więcej takich punktów tym urządzenie może wolniej je przetwarzać, chociaż we współczesnych urządzeniach nie powinno to mieć znacznego wpływu. Problemem może być to, że punktów Ulubionych nie można dodać do odpowiedniej kategorii, przez co wyszukiwanie konkretnego punktu może być utrudnione. W przypadku chęci posiadania dużej liczby punktów, zamiast oznaczać je jako Ulubione, lepiej oznaczyć jako POI, ponieważ dla POI można tworzyć odpowiednie kategorie.

W skład punktów ulubionych wchodzą punkty Dom oraz Praca, które wyświetlane są na początku listy z punktami ulubionymi, np. w Menu > POI > Ulubione. Kolejne punkty sortowane są alfabetycznie.

Okno - Ulubione - Ustawienia
Okno – Ulubione – Ustawienia

W AutoMapie dla Windows dostępnych jest wiele sposobów na dodawanie punktów ulubionych, więc można wybrać odpowiedni dla siebie, ale trzeba pamiętać, że niektóre sposoby umożliwiają oznaczanie tylko wybranych miejsc, np. POI.

Pierwszym sposobem jest oznaczenie wybranego miejsca jako punkt ulubiony za pomocą mapy. Podczas przeglądania mapy za pomocą wskaźnika Wskaźnik można zaznaczyć wybrane miejsce. Następnie w zależności od tego czy mamy urządzenie z ekranem dotykowym, czy komputer to przytrzymujemy palcem wybrane miejsce, albo klikamy je prawym klawiszem myszki. Dla obu typów urządzeń możemy też kliknąć przycisk Kursor Przycisk - Kursor, który znajduje się w prawym dolnym rogu.

Po wykonaniu tej instrukcji pojawi się menu kontekstowe, które dokładnie opisane jest we wpisie Menu kontekstowe dla punktu z mapy w AutoMapie dla Windows. W tym menu będzie dostępna opcja Dodaj do Ulubionych, gdzie po jej wybraniu temu punktowi będziemy mogli nadać nazwę oraz opis. Domyślnie w nazwie punktu podana jest nazwa miejsca, gdzie ten punkt zostaje dodany.

Okno - Nowy punkt ulubiony: strona 1
Okno – Nowy punkt ulubiony: strona 1
Okno - Nowy punkt ulubiony: strona 2
Okno – Nowy punkt ulubiony: strona 2

Po wpisaniu nazwy oraz opisu lub pozostawieniu domyślnych tekstów i kliknięciu przycisku OK zostanie dodany nowy punkt Ulubiony.

W ten sam sposób można dodać punkt ulubiony Dom, czy też Praca, z tym że zamiast opcji Dodaj do Ulubionych należy odpowiednio wybrać Oznacz jako „Dom”Oznacz jako „Praca”. W przypadku dodawania punktu Dom i Praca nie będzie możliwości nadania im nazwy i opisu, zostaną oznaczone tak, jak się nazywają.

Drugim sposobem jest oznaczenie POI z mapy jako punkt Ulubiony. Jest to przydatne, jeżeli jakiś obiekt chcemy dodać jako punkt Ulubiony, np. restaurację. W takim przypadku po znalezieniu na mapie danego obiektu tak samo, jak w pierwszym sposobie otwieramy menu kontekstowe, gdzie wybieramy odpowiednią opcję.

Innym sposobem na oznaczenie POI, jest kliknięcie dymka z opisem punktu, następnie przycisku Menu Przycisk Menu i po włączeniu kontekstowego menu wybranie interesującej nas opcji, tzn. Dodaj do UlubionychOznacz jako „Dom” lub Oznacz jako „Praca”.

W przypadku oznaczania POI jako Ulubiony, domyślnie w nazwie punktu będzie wpisana nazwa POI, a w opisie jego opis. Oczywiście te dane można zmienić na takie, dzięki którym łatwiej nam będzie rozpoznać ten ulubiony punkt.

Kolejnym sposobem na dodanie punktu ulubionego, jest wyszukanie adresu za pomocą opcji Menu > Prowadź do / Szukaj > Adresy. Wyszukiwanie adresów dokładnie opisane jest we wpisie Menu Adresy w AutoMapie dla Windows. Po znalezieniu interesującego nas adresu należy go kliknąć, aby włączyć menu kontekstowe, które szczegółowo opisane jest we wpisie Menu kontekstowe dla wyszukanego adresu w AutoMapie dla Windows. To menu podobnie, jak inne zawiera potrzebne nam opcje, czyli Dodaj do UlubionychOznacz jako „Dom” lub Oznacz jako „Praca”.

W podobny sposób jako Ulubiony można oznaczyć POI, tzn. po wyszukaniu interesującego nas obiektu, np. restauracji należy go wybrać i po wyświetleniu kontekstowego menu wybrać odpowiednią opcję. Opis dotyczący wyszukiwania POI znajduje się we wpisie Wyszukiwanie POI w AutoMapie dla Windows, a dla kontekstowego menu w artykule Menu kontekstowe dla znalezionego POI w AutoMapie dla Windows.

Opcje Dodaj do UlubionychOznacz jako „Dom” lub Oznacz jako „Praca” dostępne są również dla innych funkcji menu Prowadź do / Szukaj, tzn. dla Kontakty, Punkt GPS, Punkt z mapy oraz Historia. Te funkcje opisane są we wpisie Menu Prowadź do / Szukaj w AutoMapie dla Windows. W tym artykule opisane są również opcje Ustaw Dom oraz Ustaw Praca. Te opcje umożliwiają oznaczenie konkretnego adresu, jako punkt Dom lub Praca. Po wybraniu adresu pojawi się menu, gdzie będzie dostępna odpowiednio opcja Oznacz jako „Dom” lub Oznacz jako „Praca”. Po kliknięciu dostępnego przycisku wybrany adres zostanie oznaczony albo jako punkt Dom, albo jako Praca.

Menu Oznacz jako "Praca"
Menu Oznacz jako „Praca”

Jak widać po tym wpisie, jest wiele dróg na dodanie punktu Ulubionego i każdy znajdzie coś dla siebie, ale warto zapoznać się ze wszystkimi, żeby wiedzieć, że można taki sam efekt uzyskać w trochę inny sposób.

Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.