Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Jak w AutoMapie dla Windows zapisać POI?
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Jak w AutoMapie dla Windows zapisać POI?

W AutoMapie dla systemu Windows dostępna jest duża baza punktów użyteczności publicznej (POI), dzięki czemu możliwe jest wyszukiwanie interesujących nas miejsc, np. stacji paliw, sklepów, czy też restauracji. Tę bazę POI można rozbudować, dodając nowe punkty, co opisane jest we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows dodać POI?. Jeżeli punkty można dodawać, to przydałaby się opcja, aby je zapisywać, np. w celu zrobienia kopii bezpieczeństwa, czy przeniesienia ich na inne urządzenie i właśnie o tym będzie ten wpis.

Domyślnie nowo dodane punkty ulubione zapisywane są do pliku default.amp, który znajduje się w katalogu aktualnie używanego profilu, a dokładnie w AutoMapa EU\Profiles\[aktualnie używany profil]\Data Files. Opcja Profile dokładnie opisana jest we wpisie Profile w AutoMapie dla Windows. Obok tego pliku znajdują się pliku default.ampdesc oraz default.ampdata, oba pliki powiązane są z głównym, który ma rozszerzenie .amp. Jeżeli nie chcemy stracić dodanych punktów, to warto te pliki skopiować na inny nośnik, np. do odpowiedniego katalogu na dysku komputera.

Dodane punkty użyteczności publicznej można również zapisać do oddzielnego pliku, który można utworzyć w innej lokalizacji niż domyślna. Aby to zrobić, należy wejść w Menu, następnie POI, Zarządzanie, kliknąć przycisk Otwórz Przycisk - Otwórz i z wyświetlonego menu wybrać Zapisz jako.

Okno - Zapisz POI
Okno – Zapisz POI

Po wejściu do opcji Zapisz jako pojawi się okno, jak na powyższym zrzucie, które wyświetla eksplorator plików. W nagłówku tego okna znajduje się informacja, w jakim formacie zostanie zapisany plik (Zapisz (.amp)) oraz w jakiej lokalizacji się znajdujemy (w tym przypadku jest to D:\Dokumenty\).

Pod nagłówkiem umieszczone jest pole Plik:, gdzie należy wpisać nazwę dla pliku z punktami użyteczności publicznej. Dla przykładu wpisana została nazwa moje POI.

Pod polem Plik: znajduje się eksplorator plików, za pomocą którego można zmienić lokalizację zapisu pliku. W AutoMapie w wersji na komputer z lewej strony eksploratora plików jest lista dostępnych dysków. Po wybraniu interesującego nas dysku możemy przeglądać jego zawartość, która pojawią się w kolumnie obok. W tej kolumnie wyświetlone są podkatalogi, które dostępne są w danym katalogu. Wybierając odpowiedni katalog, wskazujemy miejsce, gdzie zostanie utworzony plik z ustawieniami ostrzegania.

Jeżeli korzystamy z AutoMapy na urządzeniu z systemem Windows CE lub Windows Mobile to nie mamy kolumny z listą dysków, a zamiast nich w głównym katalogu mamy podział na pamięć wewnętrzną i kartę pamięci. Pamięć wewnętrzna może być oznaczona jako katalog o nazwach ResidentFlash, MyFlashDisk, a karta pamięci SDMMC, Storage Card. Nazwa tych katalogów zależy od producenta urządzenia. Na samej górze kolumny z listą katalogów dostępny jest przycisk Do góry Przycisk - Do góry, który umożliwia przejście do katalogu wyżej.

Na dolnej belce znajduje się przycisk Katalog wyżej Przycisk - katalog wyżej, który podobnie do przycisku Do góry służy do przejścia do nadrzędnego katalogu. Obok tego przycisku umieszczony jest przycisk Otwórz Przycisk - Otwórz, dzięki któremu możemy utworzyć nowy katalog w wybranej lokalizacji. Po kliknięciu przycisku Otwórz zostanie rozwinięte menu z opcją Utwórz katalog, gdzie po wybraniu tej opcji pojawi się okno z polem do wpisania nazwy dla tego katalogu.

Okno - Utwórz katalog
Okno – Utwórz katalog

Po wpisaniu nazwy dla pliku, wskazaniu jego lokalizacji i zatwierdzeniu poprzez kliknięcie przycisku OK, w miejscu, które wskazaliśmy, zostanie utworzony plik o podanej nazwie, który będzie miał rozszerzenie .amp, w tym przypadku moje POI.amp. Ten plik można skopiować do bezpiecznego miejsca w celu zrobienia kopii bezpieczeństwa. Można go również przenieść na inne urządzenie, jeżeli chcielibyśmy na nim korzystać z tych samych punktów użyteczności publicznej.

Tak, jak zostało wcześnie wspomniane, obok pliku z rozszerzeniem .amp zostaną utworzone pliki z tą samą nazwą, ale rozszerzeniami .ampdesc oraz .ampdata. Jeżeli chcemy zachować dodane przez nas punkty, to musimy zachować te trzy pliki.

Istotne przy zapisywaniu jest to, że do pliku zapisywane są punkty, które zostały dodane przez użytkownika, albo pobrane z serwisu Miplo, ewentualnie wczytane z innego pliku. Natomiast nie są zapisywane te, które wbudowane są w AutoMapę.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.