Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Jak w AutoMapie dla Windows zapisać punkty Ulubione?
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Jak w AutoMapie dla Windows zapisać punkty Ulubione?

W AutoMapie dla systemu Windows możliwe jest dodawanie punktów Ulubionych, dzięki czemu można w szybki sposób wyznaczać trasy do takich punktów, czy pokazywać je na mapie. Opis dodawania punktów Ulubionych można znaleźć we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows dodać punkt Ulubiony?, natomiast warto by było te punkty zabezpieczyć w przypadku niechcianego ich usunięcia. Ten artykuł będzie właśnie o tym, jak zapisać punkty Ulubione.

Domyślnie nowo dodane punkty ulubione zapisywane są do pliku default.fav, który znajduje się w katalogu aktualnie używanego profilu, a dokładnie w AutoMapa EU\Profiles\[aktualnie używany profil]\Data Files. Opcja Profile dokładnie opisana jest we wpisie Profile w AutoMapie dla Windows. Jeżeli nie chcemy stracić dodanych punktów, to warto ten plik skopiować na inny nośnik, np. do odpowiedniego katalogu na dysku komputera.

Dodane punkty ulubione można również zapisać do oddzielnego pliku, który można utworzyć w innej lokalizacji niż domyślna. Aby to zrobić, należy wejść w Menu, następnie POI, Ulubione, kliknąć przycisk Plik Przycisk - Plik i z wyświetlonego menu wybrać Zapisz jako.

Okno - Zapisz ulubione
Okno – Zapisz ulubione

Po wejściu do opcji Zapisz jako pojawi się okno, jak na powyższym zrzucie, które wyświetla eksplorator plików. W nagłówku tego okna znajduje się informacja, w jakim formacie zostanie zapisany plik (Zapisz (.fav)) oraz w jakiej lokalizacji się znajdujemy (w tym przypadku jest to D:\Dokumenty\).

Pod nagłówkiem umieszczone jest pole Plik:, gdzie należy wpisać nazwę dla pliku z punktami ulubionymi. Dla przykładu wpisana została nazwa moje.

Pod polem Plik: znajduje się eksplorator plików, za pomocą którego można zmienić lokalizację zapisu pliku. W AutoMapie w wersji na komputer z lewej strony eksploratora plików jest lista dostępnych dysków. Po wybraniu interesującego nas dysku możemy przeglądać jego zawartość, która pojawią się w kolumnie obok. W tej kolumnie wyświetlone są podkatalogi, które dostępne są w danym katalogu. Wybierając odpowiedni katalog, wskazujemy miejsce, gdzie zostanie utworzony plik z ustawieniami ostrzegania.

Jeżeli korzystamy z AutoMapy na urządzeniu z systemem Windows CE lub Windows Mobile to nie mamy kolumny z listą dysków, a zamiast nich w głównym katalogu mamy podział na pamięć wewnętrzną i kartę pamięci. Pamięć wewnętrzna może być oznaczona jako katalog o nazwach ResidentFlash, MyFlashDisk, a karta pamięci SDMMC, Storage Card. Nazwa tych katalogów zależy od producenta urządzenia. Na samej górze kolumny z listą katalogów dostępny jest przycisk Do góry Przycisk - Do góry, który umożliwia przejście do katalogu wyżej.

Na dolnej belce znajduje się przycisk Katalog wyżej Przycisk - katalog wyżej, który podobnie do przycisku Do góry służy do przejścia do nadrzędnego katalogu. Obok tego przycisku umieszczony jest przycisk Otwórz Przycisk - Otwórz, dzięki któremu możemy utworzyć nowy katalog w wybranej lokalizacji. Po kliknięciu przycisku Otwórz zostanie rozwinięte menu z opcją Utwórz katalog, gdzie po wybraniu tej opcji pojawi się okno z polem do wpisania nazwy dla tego katalogu.

Okno - Utwórz katalog
Okno – Utwórz katalog

Po wpisaniu nazwy dla pliku, wskazaniu jego lokalizacji i zatwierdzeniu poprzez kliknięcie przycisku OK, w miejscu, które wskazaliśmy, zostanie utworzony plik o podanej nazwie, który będzie miał rozszerzenie .fav. Ten plik można skopiować do bezpiecznego miejsca w celu zrobienia kopii bezpieczeństwa. Można go również przenieść na inne urządzenie, jeżeli chcielibyśmy na nim korzystać z tych samych punktów ulubionych.

Obok pliku z rozszerzeniem .fav zostanie utworzony plik o tej samej nazwie i rozszerzeniu .fav.bak. Jest to kopia pierwszego pliku, ale zapamiętywane są zmiany z poprzedniej modyfikacji pliku. Dzięki temu plikowi, jeżeli niechcący skasowaliśmy z niego punkty ulubione lub został uszkodzony sam plik ze względu na błędy na karcie pamięci, to jest szansa na odzyskanie większości punktów z tego pliku. Aby to zrobić, należy z nazwy pliku usunąć rozszerzenie .bak i wczytać plik z samym rozszerzeniem .fav.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

3 odpowiedzi na “Jak w AutoMapie dla Windows zapisać punkty Ulubione?”

I dla kogo ten Wasz twór? raczej dla zwykłego przecietnego Kowlskiego czy Nowaka mało przydatny, mało tego że Auto mapa od dawna ma problemy z wystartowaniem po wpisaniu adresu to jeszcze teraz doszedł problem z wpisywaniem. Otóż po kliknięciu na literę trzeba odczekać kilka sekund aby kliknąć na następną. Następnie oby urządzenie wyznaczyło i wskazało cel musimy zmienić pozycję. A przede wszystkim jak sugeruje autor powyższego tekstu musimy w samochodzie mieć do dyspozycji dodatkowe gadżety typu zapasowy nośnik danych. Ja proponuję zabierać do bagażnika cały komputer, ale co z rowerzystami jakmają mały bagażnik???

Jaki twór? Co ma komentarz do treści artykułu? Gdzie napisałem, że w samochodzie należy mieć dodatkowe gadżety?

W przypadku, kiedy w AutoMapie następują jakieś spowolnienia to najlepiej wykonać pełne formatowanie nośnika, na którym zainstalowana jest aplikacja, a następnie ponownie ją zainstalować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.