Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Jak zmienić wskaźnik nawigacji w AutoMapie dla Windows?
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Jak zmienić wskaźnik nawigacji w AutoMapie dla Windows?

AutoMapę dla systemu Windows można personalizować na wiele sposobów, np. zmieniając kolory mapy, czy dostępne ustawienia programu. Również można zmienić domyślny wskaźnik nawigacji. Co prawda w ustawieniach programu nie ma pozycji, która by to umożliwiała, ale w tym wpisie opiszę sztuczkę, jak można to zrobić.

Domyślnym wskaźnikiem nawigacji jest strzałka, która zaprezentowana jest na poniższej ilustracji. Jeżeli ktoś chce mieć inną grafikę, to można ją zmienić, pobierając gotowe pliki z serwisu Miplo lub tworząc je samemu.

Wskaźnik nawigacji
Wskaźnik nawigacji

Najprostszym sposobem na zmianę wskaźnika nawigacji, jest pobranie gotowych plików z serwisu Miplo i wgranie ich do AutoMapy. Jak to zrobić? Należy wejść na stronę internetową www.Miplo.pl, kliknąć zakładkę Dodatki i z menu wybrać Wskaźniki nawigacji. Na tej stronie znajdują się gotowe pliki ze wskaźnikami, które zostały stworzone przez użytkowników AutoMapy.

Po znalezieniu interesującego nas wskaźnika np. radiowóz policja, klikamy jego nazwę lub rysunek pokazujący wskaźnik, a następnie pobieramy plik, klikając przycisk Pobierz plik. Plik zapisujemy na dysku komputera, najlepiej na Pulpicie.

Po pobraniu pliku należy go rozpakować, np. przy pomocy darmowego programu 7-zip lub klikając plik prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierając opcję Wyodrębnij wszystkie. Następnym krokiem jest wejście do rozpakowanego katalogu, gdzie dostępny jest plik zawierający folder o nazwie images, w którym umieszczone są pliki graficzne ze wskaźnikami. W rozpakowanym katalogu może znajdować się instrukcja instalacji. Folder images kopiujemy do katalogu AutoMapa EU, gdzie została zainstalowana AutoMapa.

W przypadku AutoMapy zainstalowanej na karcie pamięci wkładamy kartę do czytnika kart, włączamy eksplorator plików, np. klikając ikonę Komputer, wybieramy dysk, który przypisany jest do karty pamięci i tu będzie dostępny katalog AutoMapa EU, gdzie należy skopiować katalog images.

Gdy AutoMapa zainstalowana jest w pamięci urządzenia, to w jego ustawienia wybieramy, aby łączyło się z komputerem w trybie pamięci masowej (USB) i wykonujemy te same kroki, co w przypadku czytnika kart. W przypadku, kiedy urządzenie widoczne jest przez komputer jako urządzenie przenośne, czyli po synchronizacji przy pomocy ActiveSync lub Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile, należy wejść w Komputer, następnie wybrać urządzenie przenośne, tam kartę pamięci (może być oznaczona jako SDMMC, Storage Card, czy Karta pamięci) i skopiować folder images do katalogu AutoMapa EU.

Gdy AutoMapy używamy na komputerze, to domyślnie zainstalowana jest na dysku C: w katalogu Program Files lub Pliki programów (x86). Jeżeli tak jest, to przy pomocy eksploratora plików, np. Komputer, wchodzimy do podanej lokalizacji, a następnie do AutoMapa EU i kopiujemy katalog images. W innym przypadku wchodzimy do miejsca, które podczas instalacji AutoMapy wybraliśmy na składowanie plików programu.

Wskaźnik nawigacji można również utworzyć samemu. Wystarczy podstawowa znajomość obsługi programów graficznych, gdzie po stworzeniu danej wersji wskaźnika, należy zapisać go, jako bitmapę, czyli plik z rozszerzeniem .bmp. Bitmapę należy skopiować do katalogu images utworzonego w folderze AutoMapa EU, gdzie AutoMapa została zainstalowana. Można utworzyć wskaźnik w czterech wersjach, zależnych od trybu, w jakim działa AutoMapa:

nazwa plikurola
car2D.bmp wskaźnik widoczny z góry (tryb 2D) w dziennej skórce
car2D_night.bmp wskaźnik widoczny z góry (tryb 2D) w nocnej skórce
car3D.bmpwskaźnik widoczny w widoku przestrzennym (tryb 3D) w dziennej skórce
car3D_night.bmp wskaźnik widoczny w widoku przestrzennym (tryb 3D) w nocnej skórce

Niestety z plikami .bmp jest taki problem, że przezroczystość należy na nich wymuszać. W AutoMapie kolor biały jest usuwany, więc mamy wrażenie, że wskaźnik jest przezroczysty. Niestety problem zaczyna się na konturze grafiki, gdzie widać prześwitywanie koloru białego. Lepiej by było, gdyby AutoMapa obsługiwała pliki z przezroczystością, jak .png. Wtedy wskaźniki wyglądałyby zdecydowanie lepiej.

Po wykonaniu instrukcji można uruchomić AutoMapę i zobaczyć, jak wygląda nowy wskaźnik. Jeżeli się nie spodoba, to można pobrać inny lub powrócić do domyślnego, kasując folder images z katalogu AutoMapa EU.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.