Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Jak zrobić kopię zapasową w AutoMapie dla systemu Android?
Kategorie
AutoMapa dla Android

Jak zrobić kopię zapasową w AutoMapie dla systemu Android?

AutoMapa dla systemu Android jest rozbudowanym programem nawigacyjnym. Dostępnych jest w nim wiele ustawień, dzięki którym program można skonfigurować według własnych upodobań. Do tego można zapisywać w nim punkty ulubione, ślady przejazdu, czy trasy. Jak w takim razie zrobić kopię zapasową, aby nie stracić tych danych?

Od wielu wersji AutoMapa dla systemu Android obsługuje usługę MapCloud. Dzięki niej na serwerze AutoMapy można przechowywać wiele danych z programu. Są to numer licencji, ostatnio wyszukiwane adresy, czy punkty ulubione. Można również synchronizować kilku ustawień, które dostępne są w menu „Opcje„, jak „Tryb nocny„.

Niestety MapCloud to dosyć okrojona funkcja tworzenia kopii zapasowej, dlatego warto samemu zadbać o to, aby nie stracić ustawień i danych, na których nam zależy. Z drugiej strony wersja dla systemu iOS w MapCloud zapisuje prawie wszystkie ustawienia, więc dziwne jest, dlaczego wersja dla systemu Android nie posiada tej samej funkcjonalności.

Jak wykonać kopię zapasową?

Domyślnie ustawienia programu zapisywane są w pamięci wewnętrznej urządzenia w katalogu „Android > obb > pl.aqurat.automapa > AutoMapa„. W związku z tym wystarczy skopiować cały katalog „AutoMapa” na inny nośnik, na przykład na dysk komputera. Można to zrobić przez połączenie urządzenia z komputerem, wejście do pamięci wewnętrznej urządzenia przy pomocy eksploratora plików, tam do katalogu „Android > obb > pl.aqurat.automapa„, skopiowaniu folderu „AutoMapa” i wklejeniu go na dysku komputera.

W katalogu „Android > obb > pl.aqurat.automapa > AutoMapa” domyślnie znajduje się folder „Maps„, który może zawierać katalogi „Polska” oraz „Europe„. Zależy to od tego, którą wersję mapy pobraliśmy. Jeżeli nasze urządzenie wyposażone jest w kartę pamięci, a podczas instalacji AutoMapy zaznaczyliśmy instalację a karcie pamięci, to pliki z mapą będą znajdowały się na karcie pamięci w tym samym miejscu, czyli „Android > obb > pl.aqurat.automapa > AutoMapa > Maps„.

Podział katalogów

Jeżeli wejdziemy do katalogu „Android > obb > pl.aqurat.automapa > AutoMapa„, to zobaczymy, że znajduje się w nim kilka folderów. Są to:

  • Colors
  • Data
  • Downloads
  • Maps
  • Routes
  • Settings
  • Sound
  • Trace

Jeżeli zainstalujemy mapę na karcie pamięci, to w katalogu „Android > obb > pl.aqurat.automapa > AutoMapa” będą dostępne tylko katalogi „Downloads” i „Maps„. Ich zawartość będzie taka sama jak w przypadku instalacji mapy w pamięci wewnętrznej urządzenia.

Zawartość katalogów AutoMapy

Z opisem najważniejszych plików dostępnych w tych katalogach można zapoznać się, czytając artykuł „Opis plików w AutoMapie dla systemu Android„. Nie zamieściłem w niej opisów wszystkich plików, ponieważ nie wszystkie udało się rozszyfrować.

Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.