Strona główna > Programy > AutoMapa > Jakich elementów mapy brakuje mi w AutoMapie?
Kategorie
AutoMapa

Jakich elementów mapy brakuje mi w AutoMapie?

Jakiś czas temu, we wpisie Czego mi brakuje w AutoMapie dla systemu Windows?, przedstawiłem listę opcji, których brakuje mi w AutoMapie dla systemu Windows. Lista przedstawia braki w samym programie. Natomiast teraz, chciałbym przedstawić listę elementów mapy, których mi brakuje w AutoMapie.

Wiadomo, że mapę w AutoMapie wyróżnia duża szczegółowość siatki dróg oraz punktów adresowych, czyli rzeczywistego położenia adresów. Dużym plusem są częste aktualizacje mapy, które wydawane są co 2-3 miesiące. Dodatkowo co 2-3 tygodnie aktualizowane są statystyczne dane dotyczące natężenia ruchu drogowego lub na bieżąco, jeżeli urządzenie posiada dostęp do Internetu. Wraz z danymi SmartRoutes aktualizowane są kierunkowości ulic, czy zamknięte lub otwarte odcinki.

Mimo wszystkich zalet istnieje wiele rzeczy, które można by było dodać lub poprawić, a ich listę przedstawię poniżej.

 1. Brak szlaków turystycznych. Lubię chodzić po górach, a wcześniej zaplanować trasę. Niestety ze względu na to, że w AutoMapie nie ma narysowanych szlaków turystycznych, to muszę radzić sobie z mapą turystyczną, a wiadome jest, że dokładne mapy dotyczą tylko wybranego obszaru. W związku z tym, gdy jadę gdzieś w góry, to muszę zaopatrzyć się w mapę tego regionu.
  Szlaki turystyczne
  Szlaki turystyczne

  Szlaki turystyczne nie muszą być domyślnie naniesione na mapę. Mogą być opcją do wyboru, czyli kolejną warstwą mapy, która się aktywuje po zaznaczeniu odpowiedniej mapy. Podobnie, jak to jest zrobione z różnymi typami map w serwisach, jak Targeo.pl. Zamiast nazwy szlaku mogłaby być informacja o czasie do punktu początkowego i końcowego, jak jest na mapie turystycznej.

 2. Uboga ilość chodników. Często będąc w nowym mieście, które chce zwiedzić, planuję sposób dotarcia do ciekawych miejsc. W AutoMapie dostępne są bardzo ubogie dane dotyczące chodników, czy dróg tylko dla pieszych, co utrudnia zwiedzanie. Podobnie, jak szlaki turystyczne, chodniki mogłyby być dostępne jako opcja do wyboru.
 3. Wraz z chodnikami przydałoby się narysowanie przejść oraz kładek dla pieszych, żeby wiadomo było, gdzie można przejść przez ulicę.
 4. Brakuje narysowanych ścieżek rowerowych. W bazie POI jest kategoria Rowery – Trasa, Ścieżka, która pokazuje miejsca ścieżek rowerowych, ale to niestety nie wystarczy, ponieważ czasami fajnie by było wyznaczyć trasę rowerową.
 5. Brak rozróżnienia poziomu, na którym znajdują się ulice. Mam na myśli to, że w AutoMapie jest duży chaos, jeżeli chodzi o wyświetlanie dróg. Jeżeli pod drogą jest tunel, to z mapy nie da się tego wywnioskować, ponieważ jedna droga jest rysowana pod tym tunelem, a druga nad. Podobnie jest z wiaduktami, czy mostami.

  Wielopoziomowe drogi
  Wielopoziomowe drogi
 6. W wielu miejscach brakuje dojazdu pod konkretny adres. Problem dotyczy przede wszystkim wsi, gdzie często gospodarstwa położone są kilkadziesiąt metrów od głównej drogi. Przez to, AutoMapa potrafi wyznaczyć trasę do sąsiadów, a nie pod konkretny adres.
 7. W wielu miejscach brakuje osiedlowych ulic. To powoduje, że punkty trasy ustawiane są głównych drogach, z których nie ma dojścia do posesji lub nawet nie można się zatrzymać w danym miejscu.
 8. Brakuje mi takiej opcji, która po kliknięciu drogi, rzeki, jeziora, czy morza umożliwiałaby wyświetlenie nazwy wybranego miejsca.

  Nazwa akwenu
  Nazwa akwenu
 9. W niektórych krajach brakuje pełnej bazy kodów pocztowych.
 10. Ciekawą opcją byłoby wprowadzenie planów galerii handlowych, czy miejsc publicznych. Dzięki temu łatwiej można by było dodawać POI, a później do nich nawigować.
 11. Brakuje wyświetlania informacji o znakach ustąpienia pierwszeństwa, czy stopu na trasie, którą jadę. Takie informacje by się przydały, aby zapobiec wystąpieniu kolizji. Na panelu pilota AutoMapy dla systemu Windows jest znak ustąpienia pierwszeństwa, ale dotyczy tylko dróg różnych kategorii i jest zbyt mały.

  Ustąp pierwszeństwa
  Ustąp pierwszeństwa
 12. Brakuje możliwości włączenia wyświetlania podziału administracyjnego kraju jak województwa, powiaty, czy gminy, ich granic oraz możliwości wyszukiwania.

  Podział administracyjny kraju
  Podział administracyjny kraju
 13. Brakuje poprawnego przycięcia map, czyli zgodnego z granicami. Obecnie wygląda to bardzo źle.

  Dobrze przycięta mapa
  Dobrze przycięta mapa
 14. Brakuje dobrego narzędzia do zgłaszania uwag do map. Można skorzystać z systemu raportowania błędów, ale jest to prosty formularz, a przydałaby się mapa, na której samemu można narysować drogę, wybierając odpowiednie cechy, np. kategorię, czy ograniczenia drogowe.
Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.