Strona główna > Programy > Kadu > Kadu 1.0 – Notka o wydaniu
Kategorie
Kadu

Kadu 1.0 – Notka o wydaniu

Po ponad 13 latach od początku istnienia projektu Kadu doczekało się wydania stabilnej wersji 1.0. Od ostatniego dużego wydania (0.12.0) minęły ponad 2 lata. Liczba błędów od tego czasu została znacznie zredukowana. Zostało dodanych kilka nowych istotnych funkcji.

Komunikator Kadu
Komunikator Kadu

Co się zmieniło?

Szyfrowanie OTR

Szyfrowanie OTR (Off-the-Record) to standard szyfrowania dla komunikatorów internetowych. W przeciwieństwie do simlite stosowanego obecnie w Kadu i obsługiwanego tylko przez dwa programy (Kadu i ekg), OTR jest szeroko stosowany. Korzystanie z OTR jest znacznie wygodniejsze i o wiele bardziej bezpiecznie.

Na górze każdego okna rozmowy z jedną osobą (OTR, podobnie jak simlite, nie wspiera szyfrowania w konferencjach) znajduje się przycisk stanu z menu umożliwiającym rozpoczęcie i zakończenie prywatnej rozmowy. W trakcie szyfrowanej rozmowy można także zweryfikować rozmówcę żądając od niego podania wspólnego hasła lub zadając mu pytanie, na które tylko on zna odpowiedź.

W przyszłych wersjach Kadu stara metoda szyfrowania (simlite) zostanie oznaczona jako przestarzała, a później usunięta.

Okno rozmowy

Oprócz paska stanu OTR okno rozmowy zostało wzbogacone o przycisk wyświetlający wszystkie aktualnie prowadzone dyskusje i umożliwiający wybór jednej z nich. Przycisk ten pojawia się tylko w przypadku, gdy nie wszystkie karty rozmów są aktualnie widoczne.

Nowe okno „Rozpocznij rozmowę z”

Nowe okno „Rozpocznij rozmowę z” budowane jest w oparciu o technologię QML. Jest to test użyteczności nowej technologii w Kadu. Czekamy na opinie na jego temat.

Dalszy rozwój

Wersjonowanie Kadu ulegnie zmianie – każda wersja Kadu otrzyma nowy numer (2, 3, 4…). W razie potrzeby wersje z poprawkami będą wydawane z drugim numerem (1.1, 1.2, 1.3…).

Wersja 2 ma szansę ukazać się jeszcze w tym roku. Główną zmianą będzie aktualizacja biblioteki Qt z wersji 4.8 do wersji 5.x. Dodatkowo zostanie wprowadzonych kilka niewielkich funkcji i naprawione zostaną wszystkie ważne błędy. Lista aktualnie przypisanych zadań do wersji 2 znajduje się na redmine.

W wersji 3 prawdopodobnie biblioteka obsługująca XMPP/Jabber Iris zostanie zamieniona na inną w celu łatwiejszego dodawania nowych funkcji XMPP do Kadu (zdalna historia, przeglądarka usług i transportów).

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na forum Kadu w celu przedstawienia swoich opinii, zgłaszania propozycji i potencjalnych problemów.

Pliki do pobrania:

Źródła dla systemu Linux:

Instalator Windows:

Data wydania:

  • 2014-09-28

(Źródło: www.kadu.im)

Oceń wpis
[Maks.: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.