Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Komputer pokładowy w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Komputer pokładowy w AutoMapie dla Windows

W AutoMapie dla systemu Windows dostępny jest komputer pokładowy, w którym można zobaczyć różne parametry dotyczące przejechanej drogi. W skład tych parametrów na przykład wchodzą maksymalna prędkość, dystans, czy też czas postoju. Dzięki tej opcji możemy prowadzić statystyki dotyczące czasu jazdy, czy przebytej drogi.

Komputer pokładowy można włączyć, wchodząc w Menu, następnie Opcje i klikając Komputer, albo podczas nawigowania włączając Twoje menu i z listy dostępnych opcji wybierając Komputer. Twoje menu domyślnie można włączyć klikając ekran, albo przycisk Kursor Przycisk - Kursor. Po wejściu w Komputer pojawi się okno, jak na poniższym zrzucie.

Okno - Komputer
Okno – Komputer

Podstawową opcją dostępną w komputerze pokładowym jest sekcja liczników, która podzielona jest na cztery niezależne zestawy wskaźników, oznaczone jako A, B, C i D. Informacja o tym, z którego zestawu korzystamy, znajduje się w prawym, górnym rogu. Literka, która oznaczona jest białym kolorem, wskazuje na to, że wskaźniki dotyczą aktualnie wybranego zestawu. Przechodzenie pomiędzy zestawami liczników umożliwiają strzałki w lewo i w prawo, które znajdują się na dolnej belce.

Każdy z tych zestawów podzielony jest na trzy grupy:

 • sekcja prędkości;
 • sekcja odległości;
 • sekcja czasu.

Sekcja prędkości zawiera takie wskaźniki, jak:

 • Maksymalna prędkość;
 • Średnia prędkość;
 • Śr. prędkość z postojami.

Wskaźnik Maksymalna prędkość wyświetla maksymalną prędkość, jaka została uzyskana podczas korzystania z AutoMapy.

We wskaźniku Średnia prędkość możemy zobaczyć średnią prędkość, która została wyliczona na podstawie prędkości uzyskanych podczas korzystania z AutoMapy.

Śr. prędkość z postojami liczona jest na podstawie wskaźników Średnia prędkość oraz Czas postoju.

Sekcja odległości zawiera takie wskaźniki, jak:

 • Dystans całkowity;
 • Dystans od ost. postoju.

Dystans całkowity wyświetla całą odległość przejechaną od uruchomienia AutoMapy lub od ostatniego wyzerowania licznika.

Dystans od ost. postoju wyświetla odległość przejechaną od ostatniego postoju.

W skład sekcji czasu wchodzą:

 • Czas jazdy;
 • Czas jazdy od ost. postoju;
 • Czas postoju.

Czas jazdy jest to całkowity czas jazdy od uruchomienia AutoMapy lub od ostatniego wyzerowania licznika.

Czas jazdy od ost. postoju, jak sama nazwa wskazuje, pokazuje czas jazdy od ostatniego postoju.

Wskaźnik Czas postoju wyświetla dane dotyczące całkowitego czasu postoju od uruchomienia AutoMapy lub ostatniego wyzerowania licznika.

Pasek, który znajduję się nad wskaźnikami i widać go na zrzucie Okno – Komputer, pokazuje procent trasy, jaki do tej pory pokonano. Wyświetla postęp dopiero po wyznaczeniu trasy i rozpoczęciu nawigowania.

Każdy z dostępnych zestawów liczników (A, B, C, D) można niezależnie zerować za pomocą przycisku Reset Przycisk - Reset, który znajduje się na dolnej belce. Dzięki temu można prowadzić cztery różne wyliczenia. Zestaw liczników A jest czyszczony przy każdym uruchomieniu AutoMapy. Natomiast zestawy B, C i D nie są zerowane przy każdym uruchamianiu AutoMapy i zliczają wartości aż do ich ręcznego wyzerowania.

Na dolnej belce, obok przycisku Reset znajduje się jeszcze przycisk Pauza Przycisk - Pauza, który służy do wstrzymania obliczeń dokonywanych przez komputer pokładowy. Po jego kliknięciu pojawi się przycisk Uruchom Przycisk - Uruchom, który służy do wznowienia liczenia danych zawartych w wybranym zestawie.

Oceń wpis
[Maks.: 4 Średnia: 3.3]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.