W AutoMapie dla systemu Windows istnieje możliwość tworzenia własnych obiektów na mapie, takich jak krzywe, czy obszary, co szczegółowo opisałem we wpisie Własne obiekty na mapie w AutoMapie dla systemu Windows. Taką funkcjonalność postanowiłem wykorzystać i stworzyć własne obiekty, które mogą przydać się wielu użytkownikom AutoMapy. Pierwszym obiektem była I strefa TAXI w Warszawie, ale postanowiłem utworzyć kolejny, którym jest krakowska Strefa Płatnego Parkowania.
Obszar prezentujący krakowską Strefę Płatnego Parkowania utworzyłem na podstawie mapy dostępnej na stronie http://mi.krakow.pl/strefa-platnego-parkowania/mapa-strefy. Strefa składa się z 12 podstref, które zostały utworzone na podstawie 511 punktów (współrzędnych geograficznych). Wszystkie podstrefy zawierają nazwy oraz czas, kiedy obowiązują.
Gotowy plik można pobrać ze strony www.Miplo.pl, klikając zakładkę Dodatki, co spowoduje wyświetlenie menu. Z tego menu należy wybrać pozycję Obiekty XVE. Następnie należy wybrać interesujący nas obiekt i kliknąć przycisk Pobierz plik. Plik zostanie zapisany jako archiwum ZIP. Takie archiwum w systemach z rodziny MS Windows można rozpakować przy pomocy darmowego programu 7-zip, ale również klikając plik prawym klawiszem myszki i z kontekstowego menu wybierając Wyodrębnij wszystkie. Z rozpakowanego katalogu należy skopiować plik Kraków-Strefy_Płatnego_Parkowania.xve i wkleić go w miejscu, gdzie zainstalowana jest AutoMapa, w katalogu /AutoMapa EU/Maps/[katalog mapy]/. [katalog mapy] to folder Polska lub Europe, co zależy od zainstalowanej wersji mapy.
Po powyższej operacji i uruchomieniu AutoMapy krakowska Strefa Płatnego Parkowania domyślnie będzie włączona. Można ją wyłączyć, wchodząc w Menu, następnie POI, Wyświetlanie, wybierając kategorię XVE i odznaczając pozycję Kraków-Strefy_Płatnego_Parkowania. W ten sam sposób można ponownie wyświetlić ten obszar.
Ze względu na to, że nie wszystkich interesuje cały obszar, a tylko zarys obszaru, na podstawie pełnej strefy utworzyłem jej obrys. Ten obrys również dostępny jest jako obiekt XVE, który można pobrać z serwisu Miplo.
Dla osób, które nie potrzebują wszystkich podstref, a tylko wybrane, rozdzieliłem te strefy i utworzyłem oddzielne pliki. Pliki dla podstref, podobnie jak poprzednie, można pobrać z serwisu Miplo:
- Strefa P1
- Strefa P2
- Strefa P3
- Strefa P4
- Strefa P5
- Strefa P6 I
- Strefa P6 II
- Strefa P6 III
- Strefa P6 IV
- Strefa P6 V
- Strefa P7
- Strefa P8
Poniżej prezentuję film, jak krakowska Strefa Płatnego Parkowania wygląda w AutoMapie.
8 odpowiedzi na “Krakowska Strefa Płatnego Parkowania w AutoMapie dla systemu Windows”
mistrzostwo
szkoda, że to robi tylko na win.
BTW
najlepszego z Nowym Rokiem.
Dzięki. Można wysyłać sugestie, aby opcja obsługi plików xve została dodana również do innych platform 😉
Dziękuję za życzenia. Również życzę wszystkiego najlepszego w 2017 roku!
Piotrze,
wierz mi, sugestii dotyczących możliwych rozwiązań w iAM trochę przesłałem, jak również zgłoszeń błędów programu i map i jak na razie nic nie trafiło na warsztat i zwyczajnie się człowiek zniechęca…
Zresztą Ty też pokazałeś tu parę fajnych rzeczy.
Poprawki mapy idą jak złoto, programowe już nie tak szybko, ale idą. Wszak w 2014-2015 mieliśmy 4 aktualizacje. W 2012 było 9.
Generalnie uważam, że firma straciła nosa co do chwytliwych, innowacyjnych rozwiązań. Nie można cały czas odcinać kuponów na mapach…
To prawda, zmiany są wprowadzane, ale przydałoby się, aby było ich więcej. Wiadomo, że nie zostaną wprowadzone wszystkie sugestie użytkowników, ale może przydałoby się utworzyć listę propozycji, na ich podstawie ankietę, która zostałaby przesłana użytkownikom i najczęściej wybierana opcja zostałaby dodana.
Piotr, gdyby robiło ankiety to by nadal siedziało w garażu, a Ford by sprzedawał konie i bryczki.
Ktoś musi mieć wizję… A takiego chyba brakuje, tzn może i jest ale nie ma siły sprawczej.
Zresztą ankiety były – luty 2014 i październik 2015. Brałem udział w obydwu…
Nie mam na myśli takich ankiet, jakie były robione, ponieważ one były zbyt ogólne. Mam na myśli konkretne pomysły i wybieranie przez użytkowników tych, których najbardziej brakuje, a następnie ich wdrażanie. Dzięki temu można pogodzić wizję z oczekiwaniami.
Robisz te pliki ręcznie (pisząc współrzędne) czy da się to zrobić z poziomu Automapy?
Niestety ręcznie. W AutoMapie jest fajna funkcja Pomiary, która ułatwiłaby tworzenie takich obiektów, ale niestety nie posiada opcji zapisu 🙁 Natomiast same współrzędne wyciągam z AM, choć można też z Targeo.