Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows Phone 8 > Menu Adres w AutoMapie dla systemu Windows Phone
Kategorie
AutoMapa dla Windows Phone 8

Menu Adres w AutoMapie dla systemu Windows Phone

Menu Adres, które dostępne jest w AutoMapie dla systemu Windows Phone, służy do wyszukiwania adresów, a po znalezieniu danego adresu umożliwia oznaczenie go jako wybrany punkt trasy, czy Ulubiony. Umożliwia również pokazanie na mapie jego położenia. Dzięki tej opcji można wyznaczyć trasę, posługując się konkretnymi adresami.

Do funkcji z możliwością wyszukiwania adresów należy wejść poprzez kliknięcie przycisku Szukaj Przycisk Szukaj, gdzie domyślnie otworzy się menu Adres.

Menu Adres
Menu Adres

W tym miejscu możliwe jest wyszukanie adresu po wprowadzeniu danych, jak:

 • Kraj
 • Miejscowość lub kod pocztowy
 • Ulica
 • Posesja lub przecznica

Pole Kraj umożliwia wybranie kraju, dla którego chcemy rozpocząć wyszukiwanie. Po jego kliknięciu pojawi się okno z listą dostępnych krajów oraz możliwością wyszukania odpowiedniego. Domyślnie wybrany jest kraj, w którym się znajdujemy lub ten, który zaznaczyliśmy na mapie.

Menu Kraj
Menu Kraj

Po kliknięciu pola (miejscowość), które znajduje się w menu Adres, będziemy mieli możliwość dalszego wyszukiwania, najpierw miasta lub kodu, a następnie ulicy i numeru posesji lub skrzyżowania (przecznicy). W tym oknie znajduje się lista ostatnio wyszukanych miejscowości po nazwie oraz kodzie pocztowym.

Wyszukiwanie adresu
Wyszukiwanie adresu

W przypadku, gdy klikniemy pole (kod poczt.), wyświetli się wyszukiwarka miejscowości na podstawie kodu pocztowego, a pod nią lista wpisanych kodów. Po wpisaniu kodu pocztowego wyświetli się lista miejscowości powiązanych z tym kodem. Wyjątkiem jest, gdy z kodem pocztowym powiązana jest tylko jedna miejscowość, wtedy automatycznie przejdziemy do wyszukiwania ulicy w tej miejscowości.

Wyszukiwanie kodu pocztowego
Wyszukiwanie kodu pocztowego

Wyszukiwanie kodów pocztowych działa nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. Natomiast w Wielkiej Brytanii można spotkać się z problemem przy wyszukiwaniu dokładnych kodów pocztowych. W tym kraju kody pocztowe służą nie tylko do oznaczenia jakiegoś rejonu, ale również dokładnego adresu. Ponieważ często jest tak, że w danej miejscowości jest wiele takich samych adresów to łatwiej go znaleźć po kodzie pocztowym. Niestety AutoMapa posiada bazę kodów odpowiedzialną tylko za wyszukiwanie adresów po danym rojenie, a nie dokładnym adresie.

W wyszukiwarce (miejscowość) możemy wyszukiwać interesujące nas miejscowości, a następnie ulice i numery posesji. Pod wyszukiwarką miejscowości pojawi się lista wyszukanych miast, o czym wcześniej napisałem.

Wyszukiwanie adresu
Wyszukiwanie adresu

Jeżeli w słowniku występuje tylko jedna miejscowość o danej nazwie, np. Kielce, to nie ma problemu przy wyborze odpowiedniej pozycji. Problem może być przy dłuższej liście, gdzie należy znać województwo oraz ewentualnie powiat, aby trafić na poprawną miejscowość. Na szczęście lista jest posortowana w dwojaki sposób. Po pierwsze miejscowości grupowane są według wielkości i pełniących funkcji, następnie sortowane alfabetycznie według nazw zawierających daną frazę. Jeżeli pozostaną miejscowości, które mają identyczną nazwę, to jeszcze sortowane są alfabetycznie według województwa z uwzględnieniem wielkości, dalej powiatu oraz nazwy większej miejscowości, czyli najczęściej stolicy gminy. Dzięki tej wiedzy możemy uniknąć pomyłki podczas wyszukiwania adresu, choć takie rozwiązanie nie jest idealne i dobrze by było, aby została dodana opcja wyszukiwania na podstawie powiatu.

Wielkości miejscowości oraz pełnione przez nie funkcje, np. stolica kraju, czy województwa, oznaczone są odpowiednią ikoną, która znajduje się z lewej strony każdej pozycji. Dokładny ich opis znajduje się we wpisie Ikony przy miejscowościach w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Wyniki dla szukanej miejscowości
Wyniki dla szukanej miejscowości

Po wybraniu miejscowości lub kodu możemy wyszukiwać ulice, które powiązane są z daną miejscowością lub kodem. Można również wybrać samo miasto. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć przycisk bez ulicy Przycisk bez ulicy, który znajduje się na dolnej belce. W ten sposób na mapie możemy pokazać całe miasto.

Wyszukiwanie ulicy
Wyszukiwanie ulicy

Jeżeli dana miejscowość w AutoMapie nie ma wprowadzonych nazw ulic, to ich wyszukiwanie nie będzie możliwe. Może się również zdarzyć, że jakaś wieś ma podpięte nazwy ulic z większej miejscowości, która znajduje się w sąsiedztwie. Z jednej strony możemy popełnić błąd, wyznaczając trasę do innej miejscowości, ale z drugiej możemy się upewnić, że to chodzi o tę miejscowość. Dlatego przy wyszukiwaniu ulic warto zwracać uwagę na dodatkową informację znajdującą się pod nazwą, która wskazuje, w jakiej miejscowości jest ta ulica.

Wiele małych miejscowości nie posiada nazw ulic, a tylko numery posesji. W AutoMapie nie ma możliwości ominięcia wyszukiwarki ulic, dlatego w celu znalezienia numeru posesji w miejscowości bez nazw ulic, należy w wyszukiwarce ulic ponownie wpisać nazwę miejscowości, co zostało opisane we wpisie Jak w AutoMapie dla systemu Windows Phone znaleźć adres w miejscowości z ulicą bez nazwy.

Po wybraniu ulicy pojawi się wyszukiwarka numerów posesji nazwana Numer, gdzie w polu (nr posesji) możemy wpisać numer budynku.

Wyszukiwanie numeru posesji
Wyszukiwanie numeru posesji

W przypadku, kiedy nie będzie nam potrzebny numer posesji, a tylko ulica, to po kliknięciu przycisku bez adresu Przycisk adresu zostanie użyta tylko nazwa ulicy. W ten sposób na mapie można pokazać całą ulicę o tej nazwie.

Obok strony Numer znajduje się strona Skrzyżowanie, która służy do wyszukiwania skrzyżowania wybranej ulicy z inną. Ze względu na to, że w AutoMapie nie wszystkie ulice posiadają numery posesji, to zdarza się, że po wybraniu ulicy dostępne jest tylko wyszukiwanie przecznic. Dokładny opis wyszukiwania skrzyżowań znajduje się we wpisie Jak znaleźć skrzyżowanie w AutoMapie dla systemu Windows Phone?.

Wyszukiwanie skrzyżowania
Wyszukiwanie skrzyżowania

Po wybraniu miasta, ulicy, czy numeru posesji pojawi się menu Adres z wybranym adresem.

Menu Adres ze znalezionym adresem
Menu Adres ze znalezionym adresem

Gdy w tym oknie klikniemy przycisk gotowe Przycisk gotowe, który znajduje się na dolnej belce, to pojawi się menu kontekstowe z takimi opcjami, jak:

 • Prowadź tam
 • Pokaż na mapie
 • Ustaw jako…
 • Dodaj do ulubionych

  Menu kontekstowe dla wybranego adresu
  Menu kontekstowe dla wybranego adresu

Opcja Prowadź tam, spowoduje wyznaczenie trasy do wybranego miejsca, gdy mamy znaleziony sygnał GPS lub zrobi to dopiero po znalezieniu pozycji. Gdy wybierzemy Pokaż na mapie, to wybrane miejsce zostanie wyświetlone na mapie. Ustaw jako umożliwia wybranie rodzaju punktu trasy, jaki ma pełnić wybrany adres. Natomiast opcja Dodaj do ulubionych umożliwi oznaczenie wybranego adresu jako punkt Ulubiony, co zostało opisane we wpisie Menu Ulubione w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Po wybraniu opcji Ustaw jako pojawi się okno z wyborem rodzaju punktu trasy. Do wyboru są takie punkty trasy, jak:

 • Start
 • Via
 • Cel

  Menu Trasa
  Menu Trasa

Punkt Start jest początkowym punktem trasy, a Cel końcowym. Natomiast Via jest punktem pośrednim, który podzielony jest na dwa rodzaje, VIA punkt i VIA okolica. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że po oznaczeniu miejsca jako VIA punkt trasa zostanie wyznaczona dokładnie przez ten punkt. W przypadku oznaczenia miejsca jako VIA okolica, trasa zostanie wyznaczona w okolicy tego punktu, przestawiając ten punkt trasy na drogę, przez którą lepiej będzie przejechać. VIA okolica bardzo przydaje się, gdy chcemy przejechać przez konkretną miejscowość, ale nie przez jej centrum, tylko główne drogi lub obwodnicę, jeśli jest dostępna.

Domyślnie oznaczenie adresu jako Via spowoduje utworzenie punktu VIA punkt. W celu zmiany typu Via, po pojawieniu się menu z listą punktów trasy należy kliknąć ikonę z kółkiem, która znajduje się z prawej strony punktu. Dzięki temu punkt VIA punkt zmieni się na VIA okolica, co widać po nazwie typu punktu z lewej strony od ustawionej pozycji. Dodatkowo znika wypełnienie kółka. Kółko z wypełnieniem oznacza VIA punkt Przycisk VIA punkt, a bez wypełnienia VIA okolica Przycisk VIA okolica.

Ustawiony punkt Via punkt
Ustawiony punkt Via punkt

Na dolnej belce menu Adres, obok przycisku gotowe Przycisk Gotowe, znajduje się przycisk ostatnie Przycisk Ostatnie, który umożliwia wyświetlenie listy ostatnio używanych adresów, czyli pełni rolę Historii, która jest znana z AutoMapy dla systemu Windows. Po kliknięciu przycisku ostatnie Przycisk Ostatnie pojawi się menu Ostatnio używane z listą ostatnio używanych adresów, punktów użyteczności publicznej, Ulubionych, czy kontaktów. Oczywiście o ile takie informacje były użyte, np. do pokazania na mapie, czy wyznaczenia trasy.

Menu Ostatnio używane
Menu Ostatnio używane

Po kliknięciu wybranej pozycji pojawi się menu adres z wypełnionymi danymi, które będzie można użyć w taki sam sposób, jak w przypadku wyszukanego adresu, co wyżej opisałem. W związku z tym możemy wyznaczyć trasę do punktu z historii, czy oznaczyć go jako punkt Ulubiony.

Niestety w AutoMapie dla systemu Windows Phone nie ma możliwości usunięcia wpisów znajdujących się w menu Ostatnio używane. Z drugiej strony, czy ktoś kasuje historię?

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.