Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Menu Miplo w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Menu Miplo w AutoMapie dla Windows

W AutoMapie dla systemu Windows możliwe jest synchronizowanie punktów użyteczności publicznej (POI) z serwisem Miplo. Dzięki takiej funkcjonalności możemy mieć na swoim urządzeniu aktualną bazę obiektów POI, co jest przydatne, np. w przypadku ostrzegania o radarach.

Synchronizacja POI dostępna jest tylko na urządzeniach, które mają dostęp do Internetu lub komunikują się z komputerem przy pomocy programu ActiveSync w przypadku Windows XP lub Centrum Synchronizacji w Windows Vista, 7, 8 i 10.

W celu skorzystania z synchronizacji POI należy skonfigurować usługę Miplo, która dostępna jest po wyłączeniu prostego menu (Menu > 2. strona > Menu proste), wejściu w Menu, dalej Ustawienia, Ogólne i kliknięciu Miplo. Jeżeli konto nie zostało wcześniej skonfigurowane, to pojawi się okno z przyciskiem Ustawienia konta, który należy kliknąć. Dokładny opis opcji Ustawienia konta dostępny jest we wpisie Menu Ustawienia konta miplo w AutoMapie dla systemu Windows.

Kolejne okno będzie zawierało informację, że korzystanie z usług Miplo może wiązać się z naliczeniem opłaty za transmisję danych przez operatora Internetu:

Połączenie z serwerem, wymagane dla usług Miplo, mogą spowodować naliczenie opłaty za transmisję danych przez dostawcę Internetu. Usługa działa na terenie całej Europy i może wykorzystywać połączenia w roamingu.

Czy na pewno chcesz włączyć usługi Miplo?

Zatwierdzenie tego komunikatu spowoduje przejście do konfiguracji usługi Miplo.

W tym oknie można wybrać rodzaj konta, a dostępne są:

 • Anonimowe
 • Nowy użytkownik
 • Mam już konto
Wybierz rodzaj konta
Wybierz rodzaj konta

Na dolnej belce znajduje się przycisk Szczegóły Szczegóły, który służy do wyświetlenia informacji na temat kont oraz przycisk Dalej Dalej do przejścia do następnego okna.

Konto Anonimowe nie wymaga zakładania konta w serwisie Miplo. POI aktualizowane są anonimowo. Natomiast nie jest możliwe, np. korzystanie z usługi MiploLoc, czyli lokalizowania pojazdów, komentowania i oceniania obiektów. Konto Anonimowe uniemożliwia również dodawanie własnych punktów do bazy POI w Miplo.

Pozycja Nowy użytkownik umożliwia założenie nowego konta, więc po jej wybraniu otrzymamy okno, gdzie należy zapoznać się z polityką prywatności oraz warunkami użytkowania. Następnie należy kliknąć przycisk Akceptuję, w przypadku chęci założenia nowego konta, albo Nie akceptuję, jeżeli rezygnujemy z jego zakładania.

Konfiguracja usługi Miplo - warunki
Warunki korzystania z Miplo

Na dolnej belce tego okna dostępny jest jeszcze przycisk menu Przycisk Menu, który służy do zmiany rozmiaru czcionki.

Okno do zwiększenia/zmniejszenia rozmiaru czcionki
Okno do zwiększenia/zmniejszenia rozmiaru czcionki

Po zaakceptowaniu warunków przechodzimy do okna, gdzie podajemy dane w celu utworzenia konta. Tymi danymi jest adres e-mail oraz hasło. Hasło musi zostać powtórzone i zawierać co najmniej 5 znaków.

Formularz nowego konta Miplo
Formularz nowego konta Miplo

W następnym kroku następuje weryfikacja danych, po której będzie możliwe wybranie, z jakich usług Miplo chcemy korzystać. Dostępne są:

 • Aktywna obsługa POI
 • MiploLoc

  Wybierz opcjonalne usługi
  Wybierz opcjonalne usługi

Po przejściu Dalej Dalej będziemy mieli dostępne okno z ustawieniami Miplo, gdzie będzie możliwe skonfigurowanie dodatkowych opcji, np. co jaki czas ma być aktualizowana baza POI.

Pozycja Mam już konto w oknie konfiguracji usługi Miplo służy do konfiguracji konta, które zostało już utworzone za pomocą AutoMapy lub serwisu Miplo. Należy w tym oknie podać login lub adres e-mail oraz hasło konta, które ma być użyte do synchronizacji POI.

Logowanie do konta Miplo
Logowanie do konta Miplo

Po weryfikacji konta pojawi się okno z możliwością wyboru, które usługi mają zostać włączone (Aktywna obsługa POI, MiploLoc), a następnie okno z ustawieniami Miplo.

Wybierz opcjonalne usługi
Wybierz opcjonalne usługi
Menu Ustawienia Miplo
Menu Ustawienia Miplo

Po dodaniu konta, w oknie ustawień Miplo dostępna jest opcja Ustawienia konta, która w tym przypadku przenosi do menu Ustawienia konta miplo. Ta opcja służy do wyświetlenia informacji na temat konta oraz synchronizacji.

Menu Ustawienia konta Miplo
Menu Ustawienia konta Miplo

Po wejściu w menu Ustawienia konta miplo widać informacje dotyczącej ostatniej synchronizacji POI, czy wysyłania pozycji przy pomocy usługi MiploLoc. W tym menu można również zmienić rodzaj konta, zalogować się na inne, czy usunąć ustawienia konta, na które obecnie jesteśmy zalogowani. Szczegółowo opisane jest we wpisie Menu Ustawienia konta miplo w AutoMapie dla systemu Windows.

Pod przyciskiem Ustawienia konta pojawią się inne opcje, które umożliwią skonfigurowania synchronizacji. Pierwszą z tych opcji jest Aktualizacja POI, która włącza lub wyłącza synchronizację POI z serwisem Miplo.

W opcji Aktualizuj co ustawia się czas co jaki ma być przeprowadzana aktualizacja POI. Domyślna wartość to 4 godz, natomiast do wyboru jest więcej pozycji:

 • 1 godz
 • 2 godz
 • 4 godz
 • 8 godz
 • 12 godz
 • 1 dzień
 • 2 dni
 • 3 dni
 • 7 dni
 • Ręcznie

Dodawaj, edytuj, komentuj i oceniaj POI, jak sama nazwa wskazuje, służy do dodawania i nanoszenia zmian w POI. Nasze modyfikacje będą widoczne w AutoMapie, jak i wysyłane do serwisu Miplo.

Pobieraj niezweryfikowane służy do pobierania POI, które zostały dodane do bazy Miplo, ale nie zweryfikowane przez moderatora.

Rozszerzony zestaw ikon umożliwia pobranie innego niż standardowy zestawu ikon dla większości kategorii POI. Ta opcja została dodana w AutoMapie 6.19, ze względu na nowy sposób identyfikacji POI i służy do pobrania ikon podobnych do tych, które były dostępne w starszych wersjach AutoMapy. Niestety od wersji 6.19 z poziomu programu nie można pobrać ustawionych na stronie Miplo ikon, więc ta opcja jest takim zamiennikiem, który umożliwia pobranie kolorowych ikon podczas synchronizacji z Miplo.

Różnicę pomiędzy standardowymi ikonami, a rozszerzonymi w małym stopniu widać na poniższych ilustracjach.

Standardowy zestaw ikon
Standardowy zestaw ikon
Rozszerzony zestaw ikon
Rozszerzony zestaw ikon

Niestety  ikony z rozszerzonego zestawu są wykonane w większym rozmiarze, a AutoMapa je sztucznie zmniejsza. To powoduje, że te nie wyglądają estetycznie, a wiele z nich jest nieczytelnych, np. kategorii Rowery – Trasa, Ścieżka.

Drugim problemem z opcją Rozszerzony zestaw ikon jest to, że po zaznaczeniu tej opcji dodatkowo należy zaznaczyć opcję Odbuduj wszystkie pliki, aby nowe ikony zostały pobrane. Niestety ta opcja automatycznie się nie zaznacza po zaznaczeniu rozszerzonego zestawu, dlatego należy o tym pamiętać.

Po pobraniu rozszerzonego zestawu ikon można wrócić do standardowego. Jest to możliwe po odznaczeniu opcji Rozszerzony zestaw ikon, zaznaczeniu Odbuduj wszystkie pliki i wykonaniu synchronizacji POI.

Odbuduj wszystkie pliki służy do oczyszczenia AutoMapy z już pobranych POI wraz z ich ikonami oraz dźwiękami i ponownego pobrania.

MiploLoc Aktywny służy do włączenia lub wyłączenia usługi lokalizowania pojazdów. Po jej włączeniu za pomocą opcji Aktualizuj pozycję co można ustawić czas, co jaki ma być wysyłana pozycja. Domyślnie ustawiona jest co 10 min, natomiast do wyboru są:

 • 2 min
 • 5 min
 • 10 min
 • 15 min
 • 20 min
 • 30 min
 • 1 godz
 • 2 godz
 • 4 godz
 • 8 godz

Po skonfigurowaniu usługi Miplo pojawi się okno z pierwszą synchronizacją POI, której nie musimy wykonywać, ale lepiej to zrobić, aby mieć aktualną bazę punktów użyteczności publicznej.

Innym sposobem na wejście w ustawienia Miplo jest kliknięcie Menu, następnie POI i Synchronizuj z Miplo.

Przycisk - Synchronizuj z Miplo
Przycisk – Synchronizuj z Miplo

Taka sytuacja nastąpi tylko w przypadku, kiedy nie zostało skonfigurowane konto Miplo. Po jego konfiguracji przycisk Synchronizuj z Miplo służy do ręcznej aktualizacji POI.

Oceń wpis
[Maks.: 4 Średnia: 5]

W odpowiedzi na “Menu Miplo w AutoMapie dla Windows”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.