Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows Phone 8 > Menu Szukaj w AutoMapie dla systemu Windows Phone
Kategorie
AutoMapa dla Windows Phone 8

Menu Szukaj w AutoMapie dla systemu Windows Phone

Menu Szukaj, które dostępne jest w AutoMapie dla systemu Windows Phone, umożliwia wyszukiwanie interesujących nas miejsc i oznaczanie ich jako punkty trasy lub pokazywanie ich na mapie. W związku z tym można powiedzieć, że obok możliwości wyznaczania tras opcja wyszukiwania jest drugą podstawową funkcją programu nawigacyjnego.

Do menu Szukaj, można wejść po kliknięciu przycisku z lupką Przycisk Szukaj, który znajduje się na dolnej belce. Pojawi się wtedy okno z kilkoma stronami, gdzie domyślną jest Adres, a pozostałe to POI, Kontakty i Ulubione.

W menu Adres możliwe jest wyszukiwanie miejscowości, ulic, numerów posesji, czy skrzyżowań. To menu szczegółowo zostało opisane we wpisie Menu Adres w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Menu Adres
Menu Adres

Menu POI umożliwia wyszukiwanie interesujących nas POI. Punkty użyteczności publicznych można wyszukiwać po nazwie lub kategorii, w której się znajdują. Można również wyszukiwać w okolicy bieżącej pozycji lub wyszukanej, co szczegółowo zostało opisane we wpisie Wyszukiwanie POI w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Menu POI
Menu POI

Kolejną opcją w menu Szukaj jest Kontakty. Menu Kontakty umożliwia wczytanie systemowych kontaktów i użycie wybranego kontaktu w celu wyznaczenia trasy do niego, czy po prostu pokazania adresu na mapie.

Menu Kontakty
Menu Kontakty

Po wejściu w menu Kontakty pojawi się lista z dostępnymi kontaktami. Nad tą listą znajduje się wyszukiwarka (kontakt), która umożliwia wyszukanie interesującego nas kontaktu. Ta lista zawiera wszystkie kontakty, które znajdują się w systemowych kontaktach. W związku z tym znajdują się tu zarówno pozycje, które posiadają skonfigurowany adres, jak i te bez adresu.

Po kliknięciu interesującego nas adresu, który zawiera adres, pojawi się menu kontekstowe z takimi opcjami, jak:

 • Prowadź tam
 • Pokaż na mapie
 • Ustaw jako
 • Dodaj do ulubionych.

  Menu kontekstowe dla wybranego adresu
  Menu kontekstowe dla wybranego adresu

Kontakty, które nie posiadają wprowadzone adres nie wyświetlą tego kontekstowego menu.

Opcja Prowadź tam, umożliwia wyznaczenie trasy do wybranego punktu ulubionego. Przy pomocy opcji Pokaż na mapie, wybrany punkt można wyświetlić na mapie. Ustaw jako umożliwia wybranie rodzaju punktu trasy, jaki ma pełnić wybrany punkt ulubiony.

Po wybraniu opcji Ustaw jako pojawi się okno z wyborem rodzaju punktu trasy. Takie samo okno dostępne jest po wejściu w menu Trasa Przycisk Trasa. Do wyboru są takie punkty trasy, jak:

 • Start
 • Via
 • Cel

  Menu Trasa
  Menu Trasa

Punkt Start jest początkowym punktem trasy, a Cel końcowym. Natomiast Via jest punktem pośrednim, który podzielony jest na dwa rodzaje, VIA punkt i VIA okolica. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że po oznaczeniu miejsca jako VIA punkt trasa zostanie wyznaczona dokładnie przez ten punkt. W przypadku oznaczenia miejsca jako VIA okolica, trasa zostanie wyznaczona w okolicy tego punktu, przestawiając ten punkt trasy na drogę, przez którą lepiej będzie przejechać. VIA okolica bardzo przydaje się, gdy chcemy przejechać przez konkretną miejscowość, ale nie przez jej centrum, tylko główne drogi lub obwodnicę, jeśli jest dostępna.

Domyślnie oznaczenie punktu trasy jako Via spowoduje utworzenie punktu VIA punkt. W celu zmiany typu Via, po pojawieniu się menu z listą punktów trasy należy kliknąć ikonę z kółkiem, która znajduje się z prawej strony punktu. Dzięki temu punkt VIA punkt zmieni się na VIA okolica, co widać po nazwie typu punktu z lewej strony od ustawionej pozycji. Dodatkowo znika wypełnienie kółka. Kółko z wypełnieniem oznacza VIA punkt Przycisk VIA punkt, a bez wypełnienia VIA okolica Przycisk VIA okolica.

Ustawiony punkt Via punkt
Ustawiony punkt Via punkt

Natomiast opcja Dodaj do ulubionych umożliwia oznaczenie wybranego miejska jako punkt Ulubiony. Po jego wybraniu pojawi się okno edycji punktu ulubionego.

W przypadku, kiedy AutoMapa nie potrafi odczytać wprowadzonego adresu, to zamiast tego kontekstowego menu pojawi się komunikat o treści:

Brak adresu lub jest niepoprawny.

Komunikat Brak adresu lub jest niepoprawny
Komunikat „Brak adresu lub jest niepoprawny”

Jest to spowodowane tym, że dane adresowe muszą być wpisane dokładnie, czyli nazwa ulicy nie może zawierać literówki, kraj nie może być wpisany skrótem, czy w innym języku. Jeżeli taki komunikat się pojawia, to warto sprawdzić, jak wprowadzone są dane i je zmienić. Chociaż z drugiej strony AutoMapa mogłaby wykrywać błędy, ale pewnie wtedy rozmiar bazy danych z adresami musiałby znacznie urosnąć, co też mogłoby spowodować dłuższe wyszukiwanie adresów.

W menu Ulubione znajduje się lista naszych punktów ulubionych. Niestety brakuje tu wyszukiwarki punktów, co by się przydało przy dużej ich liczbie.

Menu Ulubione
Menu Ulubione

Po kliknięciu interesującego nas punktu ulubionego pojawi się menu kontekstowe z takimi opcjami, jak:

 • Prowadź tam
 • Pokaż na mapie
 • Ustaw jako…
 • Info

  Menu kontekstowe dla punktu Ulubionego
  Menu kontekstowe dla punktu Ulubionego

Opcje Prowadź tam, Pokaż na mapie oraz Ustaw jako zostały wyżej opisane. Natomiast opcja Info umożliwia edytowanie punktu Ulubionego, co zostało opisane we wpisie Menu Ulubione w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Na dolnej belce menu Szukaj znajdują się dwa przyciski, gotowe Przycisk Gotowe ostatnie Przycisk Ostatnie. Przycisk gotowe robi się aktywny, gdy wyszukamy już jakiś adres, co będzie widać po wypełnieniu formularza na stronie Adres. Po jego kliknięciu pojawi się menu kontekstowe, gdzie do wyboru będziemy mieli opcje:

 • Prowadź tam
 • Pokaż na mapie
 • Ustaw jako
 • Dodaj do ulubionych.

  Menu kontekstowe dla wybranego adresu
  Menu kontekstowe dla wybranego adresu

Wszystkie to opcje zostały opisane wyżej.

Obok przycisku gotowe Przycisk Gotowe znajduje się przycisk ostatnie Przycisk Ostatnie, który umożliwia przejście do menu Ostatnio używane. W tym menu znajduje się lista ostatnio używanych miejsc. Mogą to być adresy, kontakty punkty użyteczności publicznej i Ulubione.

Menu Ostatnio używane
Menu Ostatnio używane

Po kliknięciu wybranej pozycji jej adres zostanie wpisany w menu Adres. Dzięki temu będziemy mogli wyznaczyć trasę do takiej pozycji, czy pokazać ją na mapie.

Menu Adres ze znalezionym adresem
Menu Adres ze znalezionym adresem
Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.