Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Okno Ogólne w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Okno Ogólne w AutoMapie dla Windows

W oknie Ogólne, które dostępne jest w AutoMapie dla systemu Windows m. in. można zmienić wygląd, wykonać aktualizację programu oraz mapy, skonfigurować konto Miplo, czy też przywrócić program do ustawień fabrycznych.

Menu Ogólne dostępne jest po wybraniu Menu i wejściu w Ustawienia. Po jego włączeniu pokaże się okno, jak na poniższym zrzucie.

Okno - Ogólne
Okno – Ogólne

Język interfejsu jest pierwszą pozycją w menu Ogólne, która służy do zmiany języka programu. Została opisana we wpisie Jak zmienić język interfejsu w AutoMapie dla Windows?.

W pozycji Wygląd interfejsu można zmienić położenie panelu pilota i przycisków na ekranie. Zostało to opisane we wpisie Jak zmienić wygląd interfejsu w AutoMapie dla Windows?.

Opcja Rozmiar paneli pilota dostępna jest tylko na urządzeniach, które mają ekran co najmniej o rozdzielczości 640×480 (VGA). Służy ona do zmiany rozmiaru pilota, ale również przycisków ekranowych i dolnego panelu. Do wyboru są takie ustawienia, jak:

 • Mały
 • Sredni
 • Duży

Animacje menu jest opcją, która domyślnie jest włączona na większości urządzeń. Gdy jest włączona to przechodzenie między oknami jest animowane, czyli np. widać przewijanie, powiększanie od rogu ekranu, czy przenikanie okien. Niestety na słabszych urządzeniach takie efekty nie wyglądają estetycznie, nie są płynne, dlatego dobrze ją wyłączyć.

Miplo służy do konfigurowania konta Miplo w celu aktualizacji POI. Dokładny opis znajduje się we wpisie Menu Miplo w AutoMapie dla Windows.

Opcja Aktualizacje służy do aktualizowania AutoMapy. Dokładny opis tej opcji znajduje się na stronie Menu Aktualizacje w AutoMapie dla Windows.

W opcji Jednostki można wybrać w jakich jednostkach miary mają być wyświetlane informacje. Do wyboru są:

 • Metryczne
 • Anglosaskie

W opcji Klawiatura możemy wybrać typ klawiatury ekranowej, który będziemy używali do wprowadzania danych. Domyślnie jest to Abc, ale do wyboru są:

 • Abc
 • Qwerty
 • Azerty
 • Telefoniczna

Klawiatura Abc ma klawisze ułożone w kolejności alfabetycznej, co nie jest naturalne w przypadku częstego korzystania z klawiatury komputerowej. Klawiatura Qwerty jest wzorowana na standardowej klawiaturze komputerowej natomiast AZERTY używanej w krajach francuskojęzycznych. Klawiatura Telefoniczna wzorowana jest na klawiaturze z telefonów komórkowych.

Pod tą pozycją znajduje się opcja pokazuj automatycznie, która domyślnie jest włączona, a służy do automatycznego pokazywania klawiatury ekranowej w miejscach, gdzie wprowadza się dane, np. w Menu > Prowadź do / Szukaj > Adresy.

Dzięki opcji Zarządzaj energia i ekranem w trybie nawigowania i śledzenia program będzie powstrzymywał urządzenie przed wygaszeniem ekranu i przejściem w tryb uśpienia. Natomiast w przypadku niskiego stanu baterii za zgodą użytkownika nastąpi automatyczne wyłączenie programu.

Funkcja Przyciski służy do konfiguracji skrótów klawiszowych. Opisana jest we wpisie Menu Przyciski w AutoMapie dla Windows.

W opcji Limity pamięci można zmienić domyślne ustawienia ilości pamięci operacyjnej urządzenia, które program zajmuje na potrzeby mapy i punktów użyteczności publicznej. Modyfikacje przeprowadzane są za pomocą suwaków dla opcji:

 • Max pamięć na dane
 • Max pamięć na punkty użytkownika
Okno - Limity pamięci
Okno – Limity pamięci

Jeżeli urządzenie wyposażone jest dużą ilość pamięci operacyjnej, np. 128 MB lub 256 MB to te ustawienia można zwiększyć. Dzięki temu, np. mapa będzie szybciej odświeżana. Natomiast w przypadku słabszych urządzeń warto te limity zmniejszyć, w szczególności te dotyczące POI. Dzięki temu program nie powinien się wyłączać z komunikatem o braku pamięci.

Opis dla opcji Usuń ostatnio wybierane dostępny jest we wpisie Opcja Usuń ostatnio wybierane w AutoMapie dla Windows.

Dokładne informacje na temat opcji Przywróć ustawienia fabryczne można znaleźć na stronie Jak przywrócić ustawienia fabryczne w AutoMapie dla Windows?.

Ostatnią opcją jest Wczytaj mapę, która służy do wczytania mapy, np. w przypadku, kiedy mamy zainstalowaną zarówno mapę Polski, jak i Europy.

Okno - Wczytaj mapę
Okno – Wczytaj mapę

Po wybraniu opcji Wczytaj mapę będziemy mieli dostępny eksplorator plików, gdzie w polu Plik podana jest aktualna lokalizacja. Z lewej strony jest lista dostępnych partycji. Żółta ikona ze strzałka do góry oznacza przejście do folderu wyżej. Natomiast pod nią może być lista folderów i plików. Żeby wczytać mapę należy znaleźć plik AutoMapa.amm.

Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

W odpowiedzi na “Okno Ogólne w AutoMapie dla Windows”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.