Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Okno Wyświetlanie w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Okno Wyświetlanie w AutoMapie dla Windows

W AutoMapie dla systemu Windows można skonfigurować wyświetlanie punktów użyteczności publicznej (POI) według własnych preferencji. W opcjach wyświetlania można wybrać tylko te kategorie, które mają być pokazywane na mapie oraz ustawić skalę, od jakiej mają być wyświetlane. Można również skonfigurować kategorie podręczne.

Możliwość konfigurowania wyświetlania punktów użyteczności publicznej dostępna jest po wejściu w Menu, następnie POI i Wyświetlanie, gdzie pojawi się ekran, jak na poniższym zrzucie.

Okno - Wyświetlanie
Okno – Wyświetlanie

Jak widać na powyższym zrzucie, okno Wyświetlanie składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest wyszukiwarka, poniżej lista kategorii, a na samym dole belka z różnymi przyciskami.

W wyszukiwarce, czyli w części, gdzie znajduje się napis Nazwa, można wpisać nazwę kategorii, którą chcemy znaleźć, aby zaznaczyć ją do wyświetlania się na mapie. Po wpisaniu nazwy, np. parking, pojawi się lista z kategoriami, które pasują do wprowadzonej nazwy. Z tej listy można wybrać interesującą nas kategorię, albo wpisać bardziej szczegółową nazwę, aby zmniejszyć listę z wynikiem wyszukiwania.

W drugiej części znajduje się lista kategorii, którą można przeglądać. Ta lista podzielona jest na trzy grupy. W pierwszej grupie znajdują się kategorie podręczne, dzięki którym w łatwy sposób można dotrzeć do najczęściej używanych kategorii. Domyślnie ustawione są trzy kategorie jako podręczne: Bankomat; Radar, Kontrola oraz Stacja paliw. Dalej jest grupa, gdzie można zobaczyć Ostatnio używane kategorie. Ostatnia Grupa zawiera Wszystkie kategorie, które dostępne są w AutoMapie.

Z lewej strony każdej pozycji znajduje się kwadracik, który służy do zaznaczania danej pozycji (tzw. checkbox – pole wyboru). Jeżeli pole wyboru jest puste Przycisk - Pole wyboru: niezaznaczona kategoria, to oznacza, że dana kategoria nie jest zaznaczona do wyświetlania. Kiedy pole wyboru jest „za ptaszkowane” Przycisk - Pole wyboru: zaznaczona kategoria, to oznacza, że dana kategoria jest zaznaczona, czyli wybrana do wyświetlania. Jeżeli pole wyboru jest zapełnione Przycisk - Pole wyboru: zaznaczona podkategoria, to znaczy, że dana kategoria posiada podkategorie, które są zaznaczone – wystarczy tylko jedna zaznaczona podkategoria, aby kategoria nadrzędna miała zapełniony kwadracik.

Pomiędzy polem wyboru a nazwą kategorii znajdują się mniejsze kwadraciki. Ich liczba informuje, czy dana kategoria zawiera podkategorie:

 • Pokaż POI: 3 kwadraty – trzy kwadraciki pokazują, że dana kategoria, ma podkategorie, które też zawierają podkategorie;
 • Pokaż POI: 2 kwadraty – dwa kwadraciki informują o tym, że kategoria zawiera podkategorie, które już nie zawierają podkategorii.

Pod kategorią może znajdować się ikona ze znakiem + Pokaż POI: plus. Oznacza ona, że ta kategoria zawiera podkategorie. Klikając pozycję z tym znakiem, zostanie ona rozwinięta, czyli pokażą się podkategorie tej kategorii.

W przypadku, kiedy wejdziemy w kategorię, która jest podkategorią, to z lewej jej strony pojawi się ikona ze znakiem  Pokaż POI: minus. Ta ikona świadczy o tym, że dana kategoria jest nadrzędna wobec kategorii wypisanych pod nią. Natomiast ona sama jest również podkategorią. Po kliknięciu tej ikony zostaniemy przeniesieni poziom wyżej, czyli do kategorii nadrzędnej. Jeżeli klikniemy nazwę kategorii, która zawiera tę ikonę, to zostanie wyświetlone menu kontekstowe, gdzie możliwe będzie wybranie jednej z dostępnych opcji:

 • Edytuj
 • Usuń
 • Pokazuj
 • Podręczna
Menu kontekstowe dla kategorii w oknie Wyświetlanie
Menu kontekstowe dla kategorii w oknie Wyświetlanie

W nagłówku tego menu widnieje nazwa kategorii, którą wybraliśmy, w tym przypadku jest, to kategoria Moje POI. Dzięki temu mamy pewność, którą kategorię chcemy modyfikować.

Edytuj jest opcją, która dostępna jest tylko dla kategorii, które zostały utworzone przez użytkownika. W przypadku, kiedy wybierzemy wbudowaną kategorię, to będzie ona nieaktywna. Po kliknięciu tej opcji będziemy mogli zmienić nazwę kategorii.

Usuń jest opcją, która dostępna jest tylko dla kategorii, które zostały utworzone przez użytkownika. Służy do usunięcia wybranej kategorii.

Pokazuj umożliwia zaznaczenie do wyświetlania wybranej kategorii. Działa tak samo, jak pole wyboru.

Podręczna umożliwia oznaczenie danej kategorii, jako kategorię podręczną.

Na liście z kategoriami POI, pod nazwą kategorii można zobaczyć lokalizację, w której się znajdujemy, tzn. po znakach < znajdują się kategorie nadrzędne. Dzięki temu możemy sprawdzić, gdzie dokładnie się znajdujemy, na którym poziomie w drzewie kategorii. Na przykładzie kategorii Restauracja, możemy sprawdzić, że jest ona podkategorią kategorii Gastronomia, a ta znowu podkategorią głównej kategorii, czyli Wszystkie (< Gastronomia < Wszystkie).

W celu łatwiejszego rozpoznawania kategorii, z prawej strony każdej pozycji znajduje się ikona powiązana z daną grupą obiektów. Dzięki temu w niektórych przypadkach łatwiej wyszukać interesującą nas kategorię.

W trzeciej części menu Wyświetlanie znajduje się dolna belka z takimi przyciskami, jak:

 • Przycisk Menu Menu
 • Przycisk - Pokaż Pokaż
 • Przycisk - Od skali Od skali

Kliknięcie przycisku Menu Przycisk Menu spowoduje wyświetlenie się menu z takimi opcjami, jak:

 • Dodaj kategorię
 • Organizuj podręczne
 • Pokazuj wszystkie
 • Ukryj wszystkie

Dodaj kategorię umożliwia utworzenie nowej kategorii. Ta opcja dostępna jest dopiero po wejściu do głównej kategorii (Wszystkie) lub kategorii podręcznej, która zawiera podkategorie.

Organizuj podręczne umożliwia zmianę kolejności kategorii oznaczonych jako Podręczne. Po jej wybraniu pojawi się okno, gdzie za pomocą strzałek będzie można zmienić kolejność kategorii.

Okno - Wyświetlanie: Organizuj podręczne
Okno – Wyświetlanie: Organizuj podręczne

Pokazuj wszystkie służy do szybkiego zaznaczenia wszystkich kategorii do wyświetlania na mapie.

Ukryj wszystkie służy do szybkiego odznaczenia wszystkich kategorii, które były zaznaczone do wyświetlania na mapie.

Obok przycisku Menu znajduje się przycisk Pokaż Przycisk - Pokaż, który umożliwia filtrowanie wyświetlanych kategorii na wszystkie, zaznaczone, nie zaznaczone, własne kategorie i te z aktualnie zaznaczonego kraju. Po kliknięciu tego przycisku pojawi się menu z takimi opcjami, jak:

 • Pokaż wszystkie
 • Pokaż aktywne
 • Pokaż nieaktywne
 • Tylko Twoje
 • Tylko z: X

Pokaż wszystkie wyświetla wszystkie kategorie.

Pokaż aktywne wyświetla tylko te kategorie, które zostały zaznaczone do wyświetlania.

Pokaż nieaktywne wyświetla tylko te kategorie, które nie zostały zaznaczone do wyświetlenia.

Tylko Twoje wyświetla tylko kategorie, które zostały utworzone przez użytkownika, np. Moje POI.

Tylko z: X umożliwia wyświetlenie kategorii tylko z kraju, w którym się znajdujemy, albo tego, który zaznaczony jest na mapie. W tej opcji zamiast X będzie podana nazwa kraju, np Polska.

Kolejnym przyciskiem na dolnej belce jest przycisk Od skali Przycisk - Od skali, który umożliwia ustawienie, od jakiej skali na mapie mają być wyświetlane zaznaczone kategorie. Nie ma możliwości zmiany skali dla poszczególnych kategorii. Zmiana dotyczy wszystkich kategorii. Po kliknięciu tej opcji do wyboru będą takie skale, jak:

 • 1:32000 (400 m)
 • 1:64000 (800 m)
 • 1:120000 (1.5 km)
 • 1:240000 (3.0 km)
 • 1:480000 (6.0 km)
 • 1:960000 (12 km)
 • 1:1440000 (18 km)

W celu zatwierdzenia zmian naniesionych w menu Wyświetlanie należy kliknąć przycisk OK, który znajduje się na dolnej belce. Jeżeli zamiast tego przycisku jest przycisk Wróć, to znaczy, że nie zostały naniesione zmiany.

Możliwość konfiguracji wyświetlania punktów użyteczności publicznej jest bardzo przydatna, ponieważ dzięki temu możemy wyświetlać na mapie tylko te kategorie, które nas interesują. Liczba wyświetlanych POI ma również wpływ na szybkość działania aplikacji, dlatego na słabszych urządzeniach warto zmniejszyć ilość kategorii do wyświetlania.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.