W AutoMapie dla systemu Windows dostępne jest okno Zarządzanie, umożliwiające zarządzanie punktami użyteczności publicznej (POI), które zostały dodane przez użytkownika programu lub pobrane z serwisu Miplo.pl. W tej opcji można usuwać POI, edytować je, czy też oznaczać jako punkty trasy.
W celu wejścia do okna Zarządzanie – Ustawienia należy kliknąć Menu, następnie wybrać POI i wejść w Zarządzanie, gdzie pojawi się ekran, jak na poniższym zrzucie.
Pierwszą pozycją w tym oknie jest Kat., która pokazuje nazwę kategorii, dla której możliwe jest wyszukiwanie POI. W tym przypadku jest to kategoria Dowolna, czyli umożliwiająca wyszukiwanie wszystkich obiektów dodanych przez użytkownika, czy pobranych z serwisu Miplo. Jeżeli kategoria Dowolna jest nieaktywna (napis jest szary) to znaczy, że w AutoMapie nie ma punktów użytkownika, którymi można zarządzać.
Po kliknięciu Dowolna, czy też innej wcześniej wybranej kategorii, pojawi się okno, gdzie można wyszukiwać interesujące nas kategorie.
Kategorie można wyszukiwać, albo po wpisaniu odpowiedniej frazy w polu Nazwa, albo ręcznie przeglądając kategorie. Jeżeli dana kategoria pod nazwą zawiera ikonę ze znakiem plus , to znaczy, że jest to kategoria, która zawiera podkategorie. Po kliknięciu kategorii z ikoną plusa pojawi się lista z jej podkategoriami.
W przypadku, kiedy wejdziemy w kategorię, która jest podkategorią, to z lewej jej strony pojawi się ikona ze znakiem – . Ta ikona świadczy o tym, że ta kategoria jest nadrzędna wobec kategorii wypisanych pod nią. Natomiast ona sama jest również podkategorią. Po kliknięciu tej ikony zostaniemy przeniesieni poziom wyżej, czyli do kategorii nadrzędnej. Jeżeli klikniemy nazwę kategorii, która zawiera tę ikonę, to zostanie wyświetlona lista POI, które znajdują się w tej kategorii i jej podkategoriach.
Początkowa lista z kategoriami zawiera kategorie, które są wyróżnione jako Podręczne, domyślnie są to: Bankomat, Radar, Kontrola oraz Stacja, paliw. Następnie mogą być kategorie Ostatnio używane, a następnie Wszystkie.
Z lewej strony kategorii oznaczonych, jako Podręczna znajdują się kwadraciki. Ich liczba informuje, jaki poziom w drzewie kategorii zajmuje dana kategorie, np.
- – trzy kwadraciki pokazują, że dana kategoria jest podkategorią głównej kategorii, np. jest to Bank znajdujący się w kategorii Finanse, Ubezpieczenia;
- – dwa kwadraciki informują o tym, że kategoria jest jeszcze niżej w hierarchii, Fast Food – Bar.
Pod nazwą kategorii można zobaczyć lokalizację, w której się znajdujemy, tzn. po znakach < znajdują się kategorie nadrzędne. Dzięki temu możemy sprawdzić, gdzie dokładnie się znajdujemy, na którym poziomie w drzewie kategorii.
W celu łatwiejszego rozpoznawania kategorii, z prawej strony każdej pozycji znajduje się ikona powiązana z daną grupą obiektów.
Drugą pozycją w oknie Zarządzanie – Ustawienia jest Nazwa, gdzie można wpisać tekst, który pomoże nam znaleźć interesujący nas POI, np. stacja paliw. Pod nią znajduje się obszar, gdzie wyświetlane są POI. Jeżeli korzystamy z kategorii Dowolna, to ta lista jest pusta i w celu znalezienia POI w polu Nazwa należy wpisać odpowiedni tekst, aby znaleźć interesujący nas punkt. W przypadku, kiedy wybierzemy konkretną kategorię, to listą będzie wyświetlała POI powiązane z tą kategorią, a za pomocą pola Nazwa będziemy mogli wyszukać tego punktu, o który nam chodzi.
Po znalezieniu interesującego nas POI i jego wybraniu pojawi się menu kontekstowe, które umożliwi nam usunięcie tego punktu, czy też zmodyfikowanie jego opisu. Dokładny opis tego menu znajduje się we wpisie Menu kontekstowe dla POI w oknie Zarządzanie w AutoMapie dla Windows.
Na dolnej belce okna Zarządzanie – Ustawienia znajdują się dwa przyciski. Są to Otwórz oraz Menu . Po kliknięciu przycisku Otwórz pojawi się menu z takimi opcjami, jak:
- Wczytany plik:
- Wczytaj standardowy plik
- Nowy
- Otwórz
- Zapisz jako
- Dodaj z
- Importuj
Pozycja Wczytany plik zawiera nazwę aktualnie używanego pliku z blokadami. Domyślnie jest to default.
Opcja Wczytaj standardowy plik służy do wczytania domyślnego pliku, czyli default, w przypadku, kiedy został wczytany inny plik, np. przez nas utworzony.
Za pomocą opcji Nowy można utworzyć nowy plik, gdzie będą zapisywane punkty użyteczności publicznej. Jeżeli do aktualnie wczytanego pliku były dodane jakieś POI, to po utworzeniu nowego pliku nie będą one w nim widoczne, ponieważ opcja Nowy tworzy zupełnie nowy plik, który nie zawiera punktów. Oczywiście za pomocą opcji Otwórz można wczytać poprzedni plik, w którym znajduję się punkty. Oczywiście punkty, które wbudowane są w AutoMapę, nie zostaną skasowane po użyciu tej opcji. Kasowanie dotyczy tylko punktów dodanych przez użytkownika.
Po wybraniu opcji Nowy pojawi się eksplorator plików, który działa tak, jak w przypadku opcji Zapisz jako, która została opisana we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows zapisać POI?.
Opcja Otwórz służy do otworzenia wcześniej zapisanego pliku z POI. Dzięki niej możemy otworzyć plik, który wcześniej został zapisany w celu zrobienia kopii bezpieczeństwa, czy też wczytać ten sam plik na kilku urządzeniach z AutoMapą. Szczegółowy opis tej opcji znajduje się we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows otworzyć plik z POI?.
Opcja Zapisz jako, podobnie jak Nowy, służy do utworzenia nowego pliku dla punktów użyteczności publicznej. Różni się od opcji Nowy tym, że w nowym pliku będą zawarte również punkty z aktualnie wczytanego pliku. Opcja Zapisz jako przede wszystkim służy do stworzenia kopii bezpieczeństwa zgromadzonych POI. Szczegółowo opisana jest we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows zapisać POI?.
Za pomocą opcji Dodaj z można połączyć kilka plików z punktami użyteczności publicznej. Po wybraniu tej opcji pojawi okno Otwórz, gdzie będzie można wskazać plik, z którego POI zostaną przeniesione do aktualnie wczytanego pliku. Sposób dodania pliku podobny jest do jego otworzenia, co jest opisane we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows otworzyć plik z POI?.
Importuj jest ostatnią opcją dostępną w oknie Zarządzanie – Ustawienia. Służy do wczytywania plików z POI, które zostały zapisane w formacie pliku tekstowego CSV. Szczegółowy opis importowania plików CSV dostępny jest we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows zaimportować plik CSV?.