Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Opcja Konwertuj ślad w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Opcja Konwertuj ślad w AutoMapie dla Windows

W AutoMapie dla systemu Windows ślad GPS domyślnie zapisywany jest w formacie *.gps. Sposób na zapisanie śladu trasy opisany jest we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows zapisać ślad GPS przejechanej trasy?. Natomiast w programie dostępna jest opcja Konwertuj ślad, która umożliwia konwertowanie śladu trasy z formatu obsługiwanego przez AutoMapę, czyli GPS do formatu KML, który odczytywany jest przez Google Earth, Bing Maps, czy Targeo.

KML (Keyhole Markup Language) jest otwartym standardem języka programistycznego, służącego do zapisywania danych geograficznych, który został zatwierdzony przez Open Geospatial Consortium. Standard ten wykorzystywany jest w Google Earth, Google Maps, Targeo, Bing Maps, Flickr, NASA World Wind oraz Wikimapii.

Konwertowanie śladu GPS możliwa jest po wyłączeniu prostego menu poprzez wejście w Menu, następnie przejście na drugą stronę i kliknięcie przycisku Menu proste tak, aby lampka, która znajduje się na tym przycisku zgasła. Następnie w głównym Menu należy wybrać GPS, przejść na drugą stronę i kliknąć Konwertuj ślad.

Okno - Konwertuj ślad
Okno – Konwertuj ślad

Po wejściu do opcji Konwertuj ślad dostępne są dwa pola Ślad GPS (.gps) oraz Ślad Google Earth (.kml). Po kliknięciu pierwszego pola otworzy się eksplorator plików, który służy do wskazania pliku do konwertowania. Sposób wybrania odpowiedniego pliku ze śladem GPS podobny jest do tego, który opisany jest we wpisie Opcja Pokaż ślad w AutoMapie dla Windows. Różnica jest tylko taka, że w tym przypadku można wybrać tylko plik z rozszerzeniem *gps.

Okno - Ślad GPS
Okno – Ślad GPS

Po wybraniu pliku do konwertowania program zasugeruje utworzenie pliku *.kml z tą samą nazwą w tej samej lokalizacji. Widać to w polu Ślad Google Earth (.kml).

Okno - Konwertuj ślad: wybrany plik
Okno – Konwertuj ślad: wybrany plik

Oczywiście nazwę i lokalizację pliku, który ma zostać utworzony po konwertowaniu, można zmienić klikając pole Ślad Google Earth (.kml). Otworzy się wtedy okno, gdzie w polu Plik można wpisać nazwę dla tego śladu, a pod spodem jest eksplorator plików, dzięki któremu możliwe jest wybranie lokalizacji zapisu. Podobne okno jest w przypadku zapisu śladu GPS, co jest opisane we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows zapisać ślad GPS przejechanej trasy?.

Okno - Zapisz ślad do kml
Okno – Zapisz ślad do kml

Po wybraniu pliku do konwertowania i wskazaniu miejsca zapisu nowego pliku należy kliknąć przycisk Konwertuj Przycisk - Konwertuj, który znajduje się na dolnej belce. Obok tego przycisku znajduje się przycisk Zatrzymaj. Służy on do zatrzymania konwertowania, ale proces konwertowania jest dosyć szybki, więc możemy nie zdążyć go kliknąć.

Nad polem do wyboru pliku do konwertowania znajduje się opcja Szczegóły śladu GPS, która jest domyślnie zaznaczona. Służy ona do dodawania punktów w różnych miejscach śladu GPS wraz z określonymi informacjami.  Te punkty dodawane są na przykład, co 60 sekund a zawierają takie informacje, jak:

  • współrzędne geograficzne,
  • prędkość,
  • wysokość n.p.m.,
  • kąt nachylenia do kierunku północnego,
  • data i godzina.

Po wybraniu takiego punktu np. na mapie Targeo zostanie wyświetlony dymek pokazujący wyżej wymienione informacje. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić prędkość, z jaką jechaliśmy w danym momencie.

W przypadku, kiedy opcja Szczegóły śladu GPS nie zostanie zaznaczona, to plik po konwertowaniu będzie zawierał tylko informacje o współrzędnych geograficznych, co spowoduje, że po pokazaniu go na mapie będzie widoczny tylko przebieg zapisanego śladu.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.