Przedstawiłem już proces instalacji AutoMapy w sytemie iOS, więc teraz przyszedł czas na opisanie pierwszego uruchomienia programu. Pierwsze uruchomienie AutoMapy dla systemu iOS, to nie tylko wyświetlenie ekranu początkowego, ale również wstępna konfiguracja oraz pobranie interesującej nas mapy. W związku z tym warto zapoznać się, jak to wygląda i jakie są możliwości.
AutoMapę dla systemu iOS uruchamia się, klikając ikonę z podpisem AutoMapa , która znajduje się na pulpicie urządzenia. Pojawi się wtedy okno uruchamiania aplikacji, a na nim dymek z pytaniem, czy zezwolić programowi na udostępnienie lokalizacji, nawet gdy nie korzysta się z programu. Gdy chcemy, aby bateria naszego urządzenia trochę dłużej działała, to w tym dymku można kliknąć przycisk Nie pozwalaj. Gdy nam to nie przeszkadza, to można kliknąć przycisk Pozwalaj.
Po zatwierdzeniu komunikatu o udostępnieniu lokalizacji pojawi się okno z wyborem mapy do instalacji. Do wyboru są dwie pozycje, mapa Polski i mapa Europy. W związku z tym, z jakiej mapy chcemy korzystać i dla której zamierzamy zakupić licencję, to taką wybieramy, klikając przycisk Pobierz.
Gdy klikniemy przycisk Pobierz, to pojawi się proces pobierania wybranej mapy, gdzie widać:
- który plik jest pobierany oraz postęp jego pobierania;
- całkowity postęp pobierania;
- wolne miejsce w pamięci urządzenia.
Poza tym przycisk Pobierz zmieni się na Wstrzymaj, który służy do zatrzymania procesu pobierania. Gdy wstrzymamy proces pobierania, to przycisk Wstrzymaj zmieni się na Wznów. Klikając przycisk Wznów, rozpocznie się pobieranie od miejsca, gdzie program został wstrzymany. Dzięki temu nie trzeba będzie pobierać drugi raz plików, które zostały już pobrane.
Program umożliwia jednoczesne pobranie tylko jednej mapy. W związku z tym, gdy będziemy chcieli pobrać drugą mapę, to będzie to możliwe dopiero po pobraniu pierwszej lub wstrzymaniu procesu jej pobierania.
W przypadku, gdy będziemy chcieli skasować pobrane pliki, ponieważ zmieniliśmy zdanie co do wyboru mapy, to należy wstrzymać pobieranie. Pojawi się wtedy przycisk Anuluj, zamiast nazwy pobieranego pliku. Po kliknięciu Anuluj otrzymamy prośbę o potwierdzenie skasowania i jak jesteśmy tego pewni, to ten komunikat zatwierdzamy, klikając przycisk Tak.
Po pobraniu plików mapy, postęp pobierania zniknie, a przycisk Wstrzymaj zmieni się na Użyj, który służy do wczytania pobranej mapy.
Jeżeli chcemy od razu pobrać drugą mapę, to nie musimy klikać przycisku Użyj, tylko pobieramy drugą mapę, a następnie wybieramy, tę, którą chcemy wczytać. Po wczytaniu jednej mapy będzie możliwe przełączenie na inną.
Gdy klikniemy przycisk Użyj, to pojawi się okno Szybka konfiguracja, gdzie będziemy musieli przejść przez kilka kroków. Pierwszym z tych kroków jest zapoznanie się z informacjami zawartymi na stronie WAŻNA INFORMACJA i zatwierdzenie ich, jeżeli chcemy korzystać z programu.
W celu zatwierdzenie strony WAŻNA INFORMACJA należy kliknąć przycisk Rozumiem. Gdy klikniemy Anuluj, to program się wyłączy.
Po kliknięciu przycisku Rozumiem pojawi się strona Usługi on-line z możliwością wyboru usług, z których chcemy korzystać. Domyślnie włączona jest pozycja LiveDrive!, czyli usługa omijania korków.
Po kliknięciu przycisku Dalej pojawi się mapa i przez 7 dni będziemy mogli korzystać z funkcji nawigacji za darmo. Po siedmiu dniach, aby dalej korzystać z nawigowania, należy zakupić licencję na wybrany okres. Jeżeli licencja nie zostanie zakupiona, to programu będzie można używać do przeglądania mapy, wyszukiwania adresów, czy miejsc w postaci punktów użyteczności publicznej (POI).
Na tym mógłbym zakończyć opis, jak wygląda pierwsze uruchomienie AutoMapy dla systemu iOS, ale inaczej ten proces będzie wyglądał po przywróceniu ustawień fabrycznych, czy wygaśnięciu licencji. Dlatego opiszę również inne przypadki, aby mieć szerszy obraz na to, co nas może czekać.
W przypadku, gdy mapę zarejestrujemy, a licencja na nią jest ważna i przywrócimy ustawienia fabryczne programu, to pierwsze uruchomienia AutoMapy dla systemu iOS wygląda tak, że nie będziemy pobierali mapy, ponieważ domyślnie zostanie wczytana wcześniej pobrana mapa. Od razu po uruchomieniu programu pojawi się Szybka konfiguracja, gdzie na stronie Usługi on-line pod pozycją LiveDrive! pojawi się usługa Miplo.
Usługa Miplo umożliwia aktualizację punktów użyteczności publicznej (POI), czy też wysyłanie swojej lokalizacji, np. w celu weryfikacji, gdzie przebywaliśmy. Gdy włączymy tę usługę, to po kliknięciu przycisku Dalej nastąpi możliwość konfiguracji konta Miplo lub jej pominięcia. Dokładny opis konfiguracji usługi Miplo znajduje się we wpisie Opcja Synchronizuj z Miplo w AutoMapie dla iOS.
Po konfiguracji konta Miplo proces szybkiej konfiguracji zostanie zakończony, a na ekranie pojawi się mapa. Po chwili na mapie pojawi się dymek z informacją o konieczności pobrania większej ilości danych.
Komunikat ten pojawia się, w przypadku pierwszej synchronizacji POI z serwisem Miplo. Może pojawić się również po zaznaczeniu opcji Odbuduj wszystkie pliki, która znajduje się w oknie ustawień usługi Miplo. Jeżeli nie chcemy, aby ten komunikat pojawił się ponownie, należy zaznaczyć opcję Nie pytaj o to więcej. Po kliknięciu przycisku Anuluj informacja zniknie i będziemy mogli korzystać z programu. Natomiast po zatwierdzeniu, klikając przycisk OK, program przeprowadzi synchronizacje punktów użyteczności publicznej z serwisem Miplo, co będzie widać po pasku pobierania.
Jeżeli chcemy wykonać jakąś operację w AutoMapie, to klikając przycisk Ukryj, możemy sprawić, aby synchronizacja POI odbywała się w tle. Po kliknięciu przycisku Anuluj synchronizacja zostanie przerwana. Możemy również zaznaczyć opcję Nie pokazuj tego więcej, aby synchronizacja POI zawsze odbywała się w tle.
W przypadku, gdy nasza licencja wygasła, to pierwsze uruchomienia AutoMapy dla systemu iOS wygląda tak, że mapy nie musimy ponownie pobierać, natomiast w oknie Szybka konfiguracja nie ma możliwości włączenia usługi Miplo. Po przejściu przez szybką konfigurację otrzymamy komunikat informujący o wygaśnięciu licencji i sugestię jej zakupu.
Kliknięcie przycisku Przypomnij spowoduje zamknięcie tej informacji i przejście do mapy, ale brak licencji uniemożliwi wyznaczanie tras. Natomiast po kliknięciu przycisku Kup teraz, zostaniemy przeniesieni do okna Licencje, gdzie można zakupić licencję na wybrany okres. Szczegółowy opis tego okna znajduje się we wpisie Zakup licencji w AutoMapie dla systemu iOS.
W odpowiedzi na “Pierwsze uruchomienie AutoMapy dla systemu iOS”
Ze względu na dodanie funkcji AutoRadaru pierwsze uruchomienie zostało trochę zmienione, co opisałem na stronie http://www.likoton.pl/pierwsze-uruchomienie-automapy-dla-systemu-ios-am-6/