Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Pomiary w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Pomiary w AutoMapie dla Windows

Przydatnym narzędziem, które znajduje się w AutoMapie dla systemu Windows, jest funkcja Pomiary. Służy ona do wyliczania długości zaznaczonych odcinków i powierzchni zaznaczonego obszaru. Dzięki tej opcji możemy zmierzyć powierzchnię działki, czy długość od punktu A do punktu B.

Funkcja pomiarów dostępna jest dopiero po wyłączeniu prostego menu, czyli poprzez wejście do Menu, przejście na drugą stronę i kliknięcie Menu proste. Po wyłączeniu prostego menu należy otworzyć menu kontekstowe, np. klikając przycisk Kursor Przycisk - Kursor (znajduje się na dolnej belce) lub przytrzymując ekran. Następnie w menu przejść na drugą stronę i wybrać Pomiary.

Pomiary
Pomiary

Po wejściu w Pomiary na górze ekranu pojawi się dodatkowy panel, który zawiera takie informacje, jak:

  • Długość
  • Obwód
  • Powierzchnia

Dodatkowo na górnym panelu dostępna jest opcja licz. pow., która umożliwia wyłączenie liczenia powierzchni. Przycisk Wyczyść umożliwia usunięcie wszystkich punktów pomiarowych. Natomiast przycisk X powoduje wyłączenie funkcji pomiarów.

W celu wykonania pomiarów należy dodać punkt pomiarowy. Można to zrobić, klikając wybrane miejsce na mapie, które zostanie zaznaczone czerwoną kropką. Zaznaczenie w ten sposób kolejnego miejsca spowoduje połączenie obu kropek i na podstawie utworzonego odcinka obliczenie jego długości i obwodu. Każde kolejne kliknięcie ekranu spowoduje dodanie kolejnego punktu pomiarowego połączonego z poprzednim punktem.

W przypadku, kiedy mamy włączoną opcję licz. pow. to pierwszy punkt będzie automatycznie połączony z ostatnim i z powstałej figury zostanie obliczone pole powierzchni. Łatwo można rozpoznać tę automatycznie dodaną linię, ponieważ jest przerywana.

Jeżeli ostatni punkt został dodany w złym miejscu albo niepotrzebnie to po kliknięciu go zostanie usunięty. W przypadku, kiedy został zaznaczony inny punkt, to przed usunięciem ostatniego należy go najpierw zaznaczyć i ponownie go kliknąć, aby został usunięty.

Wybrany punkt w prosty sposób możemy przestawić w inne miejsce. Aby to zrobić, należy:

  1.  Zaznaczyć ten punkt tak, aby było na nim widać wskaźnik Wskaźnik.
    Pomiary - zaznaczenie punktu
    Pomiary – zaznaczenie punktu

    Zaznaczony punkt zrobi się jaskrawy i w podobny sposób przyległe odcinki zostaną oznaczone.

    Pomiary - zaznaczony punkt
    Pomiary – zaznaczony punkt
  2. Kliknąć na mapie nowe miejsce, gdzie punkt zostanie przestawiony.

    Pomiary - przesuniety punkt
    Pomiary – przesuniety punkt

Jak widać na powyższych zrzutach, na utworzonych odcinak znajdują się przyciski ze znakiem +. Ten przycisk służy do dodania nowego punktu pomiarowego, który zostanie połączony z dwoma sąsiadującymi punktami, co zaprezentowane jest na poniższym zrzucie.

Pomiary - Utworzony nowy punkt ze środka innego odcinka
Pomiary – Utworzony nowy punkt ze środka innego odcinka

Zgodnie z powyższym nowy punkt można dodać po kliknięciu przycisku ze znakiem + i wybraniu na mapie nowego miejsca.

Jeżeli mamy błędnie dodany jakiś punkt, który znajduję się pomiędzy innymi punktami to, zamiast kasować punkty, można zaznaczyć ten, którego chcemy się pozbyć i kliknąć sąsiadujący. W takim przypadku niechciany punkt zostanie usunięty, a punkty, które z nim sąsiadowały, zostaną połączone.

Punkty pomiarowe można również dodać z punktów ulubionych i POI, przed uruchomieniem funkcji pomiarów. Można to zrobić np. poprzez zaznaczenie na mapie punktu Ulubionego, włączenie menu kontekstowego i wybranie opcji Dodaj, która znajduje się na drugiej stronie. Innym sposobem jest wyszukanie adresu, punktu Ulubionego, czy POI poprzez wejście w Menu, następnie Prowadź do/Szukaj i z menu kontekstowego wybranie opcji Dodaj. Po dodaniu punktów w ten sposób można włączyć Pomiary i dodawać kolejne punkty pomiarowe.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.