Użytkownicy telefonów z Windows 10 Mobile mogą skorzystać z bardzo ciekawego narzędzia do monitorowania stanu systemu, którego nie trzeba dodatkowo instalować, ponieważ dostępne jest jako aplikacja internetowa. Tym narzędziem można sprawdzić uruchomione procesy, użycie procesora, pamięci operacyjnej, czy karty graficznej, czyli włączyć systemowy Menedżer zadań. Dodatkowo można zainstalować aplikację, jeżeli posiadamy jej plik w formatach .appx lub .appxbundle. Najważniejsze jest to, że te wszystkie czynności można wykonać z poziomu komputera, o ile telefon skonfigurowany jest w tej samej sieci.
W celu skorzystania z narzędzia do monitorowania stanu systemu Windows 10 Mobile należy:
- Wejść w Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Dla deweloperów.
- Włączyć Tryb dewelopera.
- Zatwierdzić komunikat o zagrożeniach związanych z włączeniem trybu dewelopera.
Włączenie trybu dewelopera, w tym instalowanie i uruchamianie aplikacji spoza Sklepu Windows, może być niebezpieczne dla Twojego urządzenia i danych osobistych lub uszkodzić urządzenie.
Włączyć tryb dewelopera?
[Tak] [Nie]

- Po kliknięciu przycisku Tak pojawi się ekran startowy.
- Ponownie wejść w Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Dla deweloperów.
- W sekcji Odnajdowanie urządzeń włączyć opcję Włącz widoczność urządzenia dla połączeń USB i w sieci lokalnej.
- W sekcji Portal urządzeń włączyć opcję Włącz diagnostykę zdalną przez połączenie USB i sieć lokalną, a następnie Uwierzytelnianie.
Po włączeniu tych opcji można skorzystać z narzędzia do monitorowania stanu systemu, ale wcześniej, należy jeszcze przeprowadzić weryfikację. Można to zrobić, korzystając z urządzenia z Windows 10 Mobile, gdzie musimy:
- uruchomić przeglądarkę internetową, np. wbudowaną Microsoft Edge;
- w pasku adresu wpisać adres 127.0.0.1 i zatwierdzić, dzięki czemu zostanie wyświetlona strona z prośbą o wpisanie PINu;
- przy pomocy przycisku Windows
zminimalizować przeglądarkę i wejść w Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Dla deweloperów;
- pod opcją Odnajdowanie urządzeń kliknąć Paruj;
Generowanie kodu PIN do uruchomienia narzędzia monitorowanai systemu - otrzymany PIN należy zapamiętać lub przepisać na kartę lub do pliku tekstowego;
- powrócić do przeglądarki i wpisać otrzymany PIN;
- kliknąć Submit.
W oknie Parowanie urządzenia, po uzyskaniu dostępu do narzędzia monitorowania systemu, przycisk Anuluj zmieni się na Gotowe. Po jego kliknięciu okno zniknie i będziemy mogli korzystać urządzenia.
Podobnie wygląda uruchomienie tego narzędzia na komputerze, ale zamiast adresu 127.0.0.1, należy wpisać adres IP naszego urządzenia. Można go zobaczyć w menu Dla deweloperów, gdzie w sekcji Portal urządzeń jest wpis Połącz, używając:, a pod nim Wi-Fi i podany adres IP. Adres IP można również zobaczyć w Ustawieniach, w menu Sieć i połączenia bezprzewodowe, Wi-Fi, po kliknięciu sieci, z którą jesteśmy połączeni.
Po zatwierdzeniu kodu PIN zostanie wyświetlone narzędzie do monitorowania i diagnostyki, które podzielone jest na kilka stron:
- Home
- Apps
- Processes
- Performance
- ETW
- Perf Tracing
- Devices
- Networking
Na stronie Home nic nie ma. Jest pusta.

Strona Apps zawiera listę uruchomionych i zainstalowanych aplikacji. Przy pomocy tej strony uruchomione aplikację można wyłączyć. Te, które są zainstalowane, ale nie uruchomione można uruchomić. Strona Apps umożliwia również instalację programów, jeżeli posiadamy pliki .appx lub .appxbundle.

Strona Processes pełni funkcję Menedżera zadań, gdzie widać listę uruchomionych procesów wraz z zużywanymi przez nie zasobami urządzenia.

Na stronie Performance można zobaczyć diagramy wydajności procesora, pamięci operacyjnej, karty graficznej, urządzeń wejścia/wyjścia i sieci.

Strona Devices zawiera chyba wszystkie informacje o sprzęcie.

Natomiast na stronie Networking można zobaczyć informacje o konfiguracji sieci, dostępnych sieciach, czy też zmienić sieć.

Dodatkowo w prawym górnym rogu dostępne są przyciski:
- Shutdown
- Restart
- Help
Shutdown umożliwia zdalne wyłączenie urządzenia. Po kliknięciu Restart urządzenie zostanie ponownie uruchomione. Natomiast wybierając Help, pojawi się strona z informacją, z których systemowych narzędzi korzysta ta aplikacja internetowa.
W tym narzędziu brakuje mi możliwości przechwytywania obrazu wraz z możliwością jego zapisu jako zrzut ekranu oraz nagrania wideo. Zrzuty można zrobić na urządzeniu, ale mam na myśli robienie zrzutów przez komputer, aby można by było od razu je zapisywać na dysku komputera. Nagrywanie obrazu by się przydało, np. do wizualizacji czynności wykonywanych na urządzeniu.