Strona główna > Z dala od klawiatury > Podróże > Spacer na Smreczyński Staw
Kategorie
Podróże

Spacer na Smreczyński Staw

Kolejny leniwy dzień w Zakopanem mieliśmy za sobą, więc przyszedł czas na wyjście w góry. Jednak tym razem nie wybieraliśmy się na taką długą wędrówkę i tak wysoko. Nasza podróż zakończyła się nad Smreczyńskim Stawem.

Nad Smreczyński Staw najłatwiej dostać się, dojeżdżając samochodem lub busem do miejscowości Kiry i stamtąd zielonym szlakiem ruszyć w kierunku schroniska na Hali Ornak. My jednak byliśmy trochę bardziej ambitni. Nad Smreczyński Staw wybraliśmy się pieszo z Mraźnicy, więc trochę kilometrów było przed nami.

Stare Kościeliska
Stare Kościeliska

Na wędrówkę wybraliśmy się rano, ale nie wstawaliśmy jakość bardzo wcześnie. Długo nie mogliśmy spać przez kawę, którą poprzedniego dnia wypiliśmy, co trochę pokrzyżowało nasze plany. Zrobiliśmy sobie kawę oraz prowiant na drogę i wyszliśmy z pokoju.

Kościeliski Potok
Kościeliski Potok

Przez najbliższy lasek doszliśmy do Drogi pod Reglami, którą nie poszliśmy tak, jak zwykle w stronę skoczni, a w drugą stronę. Mijając wejście do Doliny za Bramką, doszliśmy do wejścia do Doliny Małej Łąki. Tutaj chciałem wejść, aby do Doliny Kościeliskiej przejść przez Przysłop Miętusi, ale mojej żonie ten pomysł się nie spodobał. W związku z tym Drogą pod Reglami poszliśmy dalej.

Kościeliski Potok
Kościeliski Potok

Kiry

Czarnym szlakiem doszliśmy do miejscowości Kiry. Niewiele osób mijaliśmy po drodze, a właściwie to tylko przy wejściach do dolin, które mijaliśmy. To był spokojny spacer, który w zakończył się w Kirach w największym rozgardiaszu. Tłum ludzi wybierał się na spacer po Dolinie Kościeliskiej, a inny już z niego wracali.

Kościeliski Potok
Kościeliski Potok

Kupiliśmy bilety do TPN i nie spiesząc się, ruszyliśmy z tłumem, idąc przez Wyżnią Kirę Miętusią, Stare Kościeliska, Halę Pisaną, czy Polanę Smytnią. Mijaliśmy po drodze wejścia do popularnych jaskiń jak Mylna, czy Mroźna. Minęliśmy również Wąwóz Kraków. Zatrzymaliśmy się dopiero na Małej Polance Ornaczańskiej, gdzie przy schronisku na Hali Ornak tętniło życie.

Organy i Zdziary
Organy i Zdziary

Przy schronisku byliśmy tylko przez chwilę. Było bardzo głośno, a my chcieliśmy pobyć w spokoju. Wróciliśmy więc do najbliższego skrzyżowania szlaków i czarnym szlakiem ruszyliśmy w stronę Smreczyńskiego Stawu.

Smreczyński Staw

Ten czarny szlak był najbardziej wymagającą drogą tego dnia. Może dlatego nie wszystkim chciało się nim iść i zobaczyć Smreczyński Staw, ponieważ po dojściu na miejsce nie było tam zbyt wiele osób. Dosyć swobodnie można było podziwiać Ornaki, czy Bystrą.

Smreczyński Staw
Smreczyński Staw

Ze Smreczyńskiego Stawu ruszyliśmy w stronę wejścia do Doliny Kościeliskiej. Po drodze zatrzymaliśmy się tylko na Hali Pisanej na małym posiłku, aby nabrać siły na powrót do zakopiańskiej Mraźnicy. W 2018 r. w taki spokojny sposób przeszliśmy przez Dolinę Chochołowską, a w tym roku powtórzyliśmy to w Dolinie Kościeliskiej. Było warto.

Czarny szlak pieszy
Czarny szlak pieszy

Mraźnica

Powrót do pokoju nie zakończył naszego dnia. Odświeżyliśmy się i wybraliśmy na obiadokolację. Nie poszliśmy jakoś daleko. Wybraliśmy się do pobliskiej karczmy Pod Strzechą. Co prawda trochę się zdziwiliśmy, że o tej porze nikogo nie ma, ale zaryzykowaliśmy. Ryzyko się opłaciło, ponieważ zjedliśmy tu przepyszne placki po zbójnicku.

Mraźnica
Mraźnica

Najedzeni powoli wróciliśmy do pokoju, zachodząc jeszcze po drodze po piwo na ostatni wieczór w Zakopanem.

Wieczór zakończyliśmy, siedząc w altance zawieszonej nad Potokiem zza Bramki. Lubimy tu przebywać. Ten szum wody i spokój. Miło spędziliśmy dzień, ale i cały pobyt w Zakopanem. Następnego dnia zmienialiśmy lokum.

Wideo

Spis treści

Inne wyjazdy

Drogi czytelniku, jeżeli interesują Cię opisy pozostałych naszych wyjazdów, zarówno tych krótkich, jak i długich, zachęcam do lektury strony Podróże.

Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.