Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Jaki sprzęt poleciłbym pod AutoMapę dla systemu Windows?
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Jaki sprzęt poleciłbym pod AutoMapę dla systemu Windows?

AutoMapa dla systemu Windows już od 15 lat dostępna jest w sprzedaży, o czym pisałem w artykule 15 urodziny AutoMapy!. W tym czasie zaszło w niej wiele zmian, w tym była przystosowywana do kolejnych wersji systemu Windows, zaczynając od Windows 2003 For Pocket PC.

AutoMapa już od 15 lat prowadzi do celu
AutoMapa już od 15 lat prowadzi do celu

Kompatybilność

Obecnie ta wersja kompatybilna jest z systemami Windows Mobile 5, 6, 6.1 i 6.5, Windows CE 5.0 i 6.0 oraz Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 i 10. Działa na wielu urządzeniach, na których zainstalowane są powyższe systemy. Natomiast nie na wszystkich działa tak samo i posiada tyle samo funkcji. W związku z tym postanowiłem napisać, nad jakim sprzętem warto się zastanowić, aby jak najwięcej można było wyciągnąć z funkcjonalności AutoMapy.

Urządzenia z systemem Windows CE są dosyć prostymi urządzeniami, które nie posiadają skomplikowanego menu. Zazwyczaj kilka podstawowych funkcji jak ustawienia, odtwarzanie muzyki i filmów, czy uruchomienie programu nawigacyjnego. Niektóre urządzenia umożliwiają tylko uruchomienie programu nawigacyjnego. Pod względem specyfikacji technicznej te urządzenia nie zmieniły się wiele. Nawet wygląd w wielu przypadkach nie zmienił się.

Taka konfiguracja powoduje, że urządzenia z systemem Windows CE mają ograniczenia co do funkcjonalności oprogramowania. W przypadku AutoMapy na większości urządzeń z Windows CE nie ma możliwości korzystania z usług, które wymagają dostępu do internetu, a takimi usługami są LiveDrive!, synchronizacja POI, czy MiploLoc.

Menu Traffic LiveDrive!
Menu Traffic LiveDrive!

Dostęp do internetu

LiveDrive! Umożliwia aktualizację natężenia ruchu drogowego. Synchronizacja POI umożliwia aktualizację punktów użyteczności publicznej, które dodawane są do serwisu Miplo. Natomiast MiploLoc umożliwia wysyłanie swojej lokalizacji do serwisu Miplo, aby na przykład znajomym można było udostępnić swoje aktualne położenie. Dodatkowo w przypadku urządzeń z dostępem do Internetu możliwe jest pobieranie tras z serwisu Targeo.

Na rynku oczywiście istnieją urządzenia z systemem Windows CE, które mogą łączyć się z internetem, ale robią to porzez technologię Bluetooth DUN. Ta technologia wymaga zewnętrznego urządzenia z dostępem do internetu, które połączenie sieciowe udostępniają przez Bluetooth DUN. O ile kilka lat temu, gdy korzystaliśmy z prostych telefonów komórkowych, takie udostępnianie nie było problemem, o tyle obecnie jest to prawie niemożliwe.

Telefony z systemami Windows Phone, Windows 10 Mobile, Android i iOS standardowo nie udostępniają internetu przez technologię Bluetooth DUN. W systemie Android można ten problem obejść, instalując aplikacje typu BlueDUN, czy CobaltBlue, ale to rozwiązanie nie działa efektywnie, tzn. nie działa w połączeniu ze wszystkimi urządzeniami i dosyć często się rozłącza, a to bardzo utrudnia korzystanie z internetu na urządzeniu z systemem Windows CE.

Problemu z dostępem do internetu nie ma na urządzeniach z systemem Windows Mobile oraz komputerowymi wersjami Windowsa (XP, Vista itd.). Większość urządzeń z Windows Mobile ma wejście na karty SIM, więc bezpośrednio przez operatora sieci komórkowej można korzystać z internetu. Niektóre komputery i tablety z Windowsem również posiadają gniazda na karty SIM, a jeżeli nie, to wystarczy udostępnić im internet przez Wifi.

Dodatkowa funkcjonalność

Pod względem dostępu do internetu urządzenia z systemem Windows Mobile 5/6 i wersją komputerową Windowsa są lepszym rozwiązaniem niż urządzenia z systemem Windows CE. Natomiast Windows Mobile ma jeszcze kilka dodatkowych atutów.

Otóż w tej wersji AutoMapa może korzystać z systemowych kontaktów, a dokładnie adresów przypisanych do kontaktów. Dzięki temu pozycje z kontaktów można pokazywać na mapie, wyznaczać do nich trasy, czy oznaczać jako punkty Ulubione oraz POI. Dodatkowo dzięki tej funkcjonalności w razie wypadku można skorzystać z opcji SMS o pomoc, która umożliwia wysłanie wiadomości tekstowej pod wskazany numer telefonu, z informacją o naszej pozycji.

Koleją przewagą urządzeń z systemem Windows Mobile jest to, że ekran w nich można obracać, a AutoMapa będzie się dostosowywała do położenia ekranu. Dzięki temu w zależności od potrzeb z AutoMapy możemy korzystać w trybie portretu (pionowym) lub panoramy (poziomym). Niektóre tablety również taką funkcjonalność posiadają, ale tu minusem jest duży rozmiar ekranu, który powoduje, że w samochodzie osobowym niewygodnie korzystałoby się z takiego urządzenia.

Propozycja

W związku z tym, co wyżej napisałem, myślę, że już wiadomo, jaki sprzęt poleciłbym pod AutoMapię dla systemu Windows. Jest to urządzenie z systemem Windows Mobile 6.5, które wyprzedziło swoją epokę. Mam na myśli HTC HD2, urządzenie, które ukazało się w 2009 roku. Mimo tego, że dostępne jest w sprzedaży już od 8 lat, to technicznie bije na głowę wiele urządzeń z Windows CE, które obecnie występują w sprzedaży jako nowe urządzenia.

HTC HD2 posiada jednordzeniowy procesor o częstotliwości 1 GHz, 576 MB pamięci RAM, ekran o rozmiarze 4,3”, a do tego baterię, której maksymalny czas czuwania podawany jest na 490 godzin. Parametry tego urządzenia sprawiają, że AutoMapa działa na nim zdecydowanie szybciej, niż na wielu dużo nowszych urządzeniach z systemem Windows CE. Do tego czuły ekran i łatwy dostęp do internetu sprawiają, że z HTC HD2 korzysta się wygodnie i z wielu funkcji, których nie skorzystamy na prostych urządzeniach z Windows CE. Problemem tylko jest to, że coraz mniej jest tych urządzeń w sprzedaży i trzeba uważać na podróbki, które jakościowo nie dorównują oryginałowi.

Poniżej prezentuję film, na którym widać różnice w działaniu pomiędzy HTC HD2 a BLOW 580 Sirocco, wyposażonym w Windows CE.

Dobrym sprzętem mogłoby być urządzenie z małym ekranem 7”-8”, wyposażonym w Windows 10 i czytnik kart SIM. Wtedy można by było korzystać prawie ze wszystkich funkcji programu, a sprzęt technicznie byłby lepszy, niż z Windows CE 5.0/6.0. Jedynie w AutoMapie brakowałoby kilku przydatnych funkcji, które ułatwiłyby korzystanie z programu, jak kontakty, czy obsługa mapy gestami. O brakach w programie pisałem prawie trzy lata temu we wpisie Czego mi brakuje w AutoMapie dla systemu Windows?. Niestety od tamtej pory nic w tej sprawie nie zostało zrobione, a szkoda, ponieważ mogłoby to zachęcić nowych użytkowników do zakupu tej wersji programu.

iOS

Innym sprzętem, który mógłbym polecić do korzystania z AutoMapy, są iPhone-y. Co prawda wymagałoby to zakupu nowej licencji na AutoMapę dla systemu iOS, ale za to otrzymalibyśmy rozbudowaną funkcjonalność. W tej wersji bez problemu można korzystać z LiveDrive!, synchronizacji POI, MiploLoc, wczytywania tras z Targeo, a do tego wiele danych AutoMapy możemy synchronizować z iCloud oraz korzystać z usługi AutoRadar. Dzięki synchronizacji z iCloud te same ustawienia możemy przenosić z jednego urządzenia na inne, wykonując kilka kliknięć.

AutoMapa 6
AutoMapa 6

Dużym plusem AutoMapy dla systemu iOS jest możliwość wykorzystania jednej licencji na pięciu urządzeniach, zalogowanych na to samo konto AppStore. Natomiast specyfika systemu iOS powoduje, że wiele rzeczy nie możemy wykonać, np. ręcznie kopiować map, punktów ulubionych, POI, czy dodawać kolejnych lektorów i kolorów map. Brak ręcznej możliwości wgrania map powoduje, że musimy mieć sporo wolnego miejsca, na pobranie aktualizacji mapy, co niekiedy jest dużym problemem.

Android

Na rynku dostępna jest jeszcze AutoMapa dla systemu Android, która cieszy się dużą popularnością, pewnie większą niż AutoMapa dla systemu iOS, ale pozbawiona jest wielu funkcji, z których ja korzystam, np. Synchronizacja POI, czy MiploLoc. Natomiast jej dużym plusem jest możliwość wgrywania dodatkowych lektorów, czy kolorów map. W ostatnim czasie coraz więcej nowości się pojawia jak na przykład wyszukiwanie głosowe, więc być może w przyszłości braki zostaną usunięte. Czas pokaże, w którą stronę pójdzie rozwój tej wersji programu.

AutoMapa 5 dla systemu Android
AutoMapa 5 dla systemu Android

Windows Phone

Nie sposób nie zapomnieć o AutoMapie dla systemu Windows Phone/10 Mobile. Wersji, która okrojona jest z wielu ważnych funkcji, ale niestety jest już nierozwijana. Jej wsparcie kończy się we wrześniu tego roku, więc tej wersji nie będę polecał, choć zainteresowani mogą ją zainstalować i przez 7 dni korzystać za darmo.

AutoMapa dla systemu Windows Phone 8
AutoMapa dla systemu Windows Phone 8

A Wy jaki sprzęt polecilibyście do korzystania z AutoMapy dla systemu Windows? Czy lepiej przenieść się na AutoMapę dla systemu Android lub iOS?

Oceń wpis
[Maks.: 11 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.