Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla iOS > Tryby korzystania z AutoMapy dla systemu iOS
Kategorie
AutoMapa dla iOS

Tryby korzystania z AutoMapy dla systemu iOS

AutoMapa nie jest programem, który służy wyłącznie do nawigowania, ale również można w nim wyszukiwać różne miejsca, czy też przeglądać mapę. W związku z tym może funkcjonować na trzy różne sposoby, dla których na mapie mogą być widoczne inne przyciski, co trochę zmienia sposób jej obsługi. Te trzy tryby korzystania z AutoMapy to: przeglądanie mapy, pokazywanie (śledzenie pozycji) oraz nawigowanie.

Przeglądanie mapy może odbywać się zarówno przy włączonej, jak i wyłączonej lokalizacji GPS. W drugim przypadku przeglądanie mapy jest prostsze, ponieważ w trybach śledzenia i nawigowania, jeżeli przejdziemy do trybu przeglądania mapy, to  kiedy przez 15 sekund nie będziemy operowali na mapie, zostaniemy automatycznie przełączeni do pokazywania bieżącej pozycji.

Z trybu śledzenia, czy nawigowania domyślnie możemy przejść do przeglądania mapy poprzez wykonanie gestu palcem w lewo lub prawo. Gdy przesuniemy palcem w lewo, to pojawi się tryb 2D, czyli z lotu ptaka, z włączoną wizualizacją systemu AutoMapa Traffic. Natomiast po przesunięciu palcem w prawo zostanie włączony podstawowy tryb 2D. Dokładny opis gestów znajduje się we wpisie Gesty w AutoMapie dla systemu iOS.

Wizualizacja gestów
Wizualizacja gestów

Tryb przeglądania mapy służy do wyszukiwania interesujących nas miejsc, orientowania się gdzie dany obiekt leży, dodawania punktów ulubionych, czy też POI. Podczas przeglądania mapy możemy również oznaczyć wybrane miejsca, jako punkty trasy, ulubione, czy POI,

Pokazywanie (śledzenie pozycji), jak nazwa wskazuje, służy do wyświetlania bieżącej pozycji. Ten tryb jest dostępny przy włączonej lokalizacji i szukanym sygnale GPS. Dzięki niemu możemy zobaczyć, w którym miejscu na mapie się znajdujemy.

W przypadku, kiedy jesteśmy w trybie przeglądania mapy, to automatycznie zostaniemy przełączeni do trybu pokazywania pozycji, czy też nawigowania, po minięciu 15 sekund od momentu, gdy nic nie robimy na mapie lub po kliknięciu przycisku startu nawigowania Przycisk Startuj nawigowanie. Informacja, ile czasu zostało do automatycznego przełączenia do trybu śledzenia lub nawigowania pokazana jest na przycisku Odliczanie czasu do przejścia w tryb nawigowania, który dostępny jest nad dolną belką, z prawej strony. Gdy klikniemy ten przycisk, to czas przestanie być odliczany, a ikona zmieni się na taką z pinezką Wstrzymanie przeglądania mapy. Dzięki temu można swobodnie przeglądać mapę, nie zwracając uwagi na to, że po 15 sekundach automatycznie zostaniemy przełączeniu do śledzenia, czy nawigowania. W celu ręcznego przełączenia do nawigowania należy kliknąć przycisk startu nawigowania albo ikonę z pinezką.

Jeżeli z urządzeniem poruszamy się w trybie pokazywania pozycji, to nie otrzymujemy komunikatów nawigacyjnych takich, jak Skręć w lewo, ponieważ program nie ma danych, do których ma się odnieść. Takie komunikaty dostępne są tylko w trybie nawigowania. Natomiast w trybie śledzenia możliwe jest zapisywanie pozycji za pomocą śladu GPS, czy wysyłanie jej na serwer Miplo, po skonfigurowaniu usługi MiploLoc.

Będąc w trybie pokazywania pozycji, możemy ustawić dowolne punkty pośrednie trasy (VIA) oraz punkt docelowy (Cel), po czym zostanie wyznaczona trasa i zostaniemy przełączeni do trybu nawigowania. W tym momencie punktem startowym będzie nasza aktualna pozycja. Dlatego nie ma potrzeby wyszukiwania naszej pozycji i ustawiania jej jako punkt Start, kiedy zostaje ona ustawiona z bieżącego położenia.

Trzecim sposobem funkcjonowania AutoMapy jest nawigowanie. Jest to najważniejszy tryb w programach nawigacyjnych, ponieważ pomaga przy dotarciu do celu. Działa on tak, jak tryb śledzenia, ale dopiero po wyznaczeniu trasy.

W trybie nawigowania jesteśmy informowani o tym, jaki musimy wykonać najbliższy manewr, czyli gdzie skręcić. Taką informację widać na ekranie, pod paskiem pilota, ale również zostajemy o tym poinformowaniu przy pomocy komunikatu głosowego, np. „Za sto metrów skręć w prawo”. Dodatkowo w tym trybie jesteśmy informowani o POI, punktach ulubionych, czy też o odległości do punktów trasy.

Jeżeli pojedziemy nie tą drogą, którą sugerowała AutoMapa, to w zależności od ustawień po pewnym czasie zostanie wykonana korekta trasy, uwzględniająca kierunek, w którym obecnie jedziemy.

W przypadku, kiedy wyjdziemy z trybu nawigowania, to można do niego wrócić podobnie, jak w trybie pokazywania pozycji, czyli poprzez kliknięcie ikony startu nawigowania. Ewentualnie można poczekać 15 sekund, wtedy automatycznie zostaniemy przeniesieni do nawigowania.

Jeżeli jesteśmy w trybie śledzenia lub nawigowania to zamiast przycisku startu nawigowania dostępny będzie przycisk do szybkiego przełączania skali, który może być w jednym z trzech trybów, które powiązane są ze zdefiniowanymi skalami, co dokładnie opisane jest we wpisie Dolna belka w AutoMapie dla systemu iOS.

Zarówno tryb śledzenia pozycji, jak i nawigowania można symulować. Jest to możliwe nawet w przypadku wyłączonej lokalizacji GPS. Pierwszy przypadek można zobaczyć, odtwarzając ślad GPS, natomiast drugi po włączeniu dema trasy.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.