AutoMapa nie jest programem, który służy wyłącznie do nawigowania, ale również można w nim wyszukiwać różne miejsca, czy też przeglądać mapę. W związku z tym może funkcjonować na trzy różne sposoby, dla których na mapie mogą być widoczne inne przyciski, co trochę zmienia sposób jej obsługi. Te trzy tryby korzystania z AutoMapy to: przeglądanie mapy, pokazywanie (śledzenie pozycji) oraz nawigowanie.
Przeglądanie mapy może odbywać się zarówno przy włączonej, jak i wyłączonej lokalizacji GPS. W drugim przypadku przeglądanie mapy jest prostsze, ponieważ w trybach śledzenia i nawigowania, jeżeli przejdziemy do trybu przeglądania mapy, to kiedy przez 10 sekund nie będziemy operowali na mapie, zostaniemy automatycznie przełączeni do pokazywania bieżącej pozycji. Oczywiście takie automatyczne przejście do trybu śledzenia, czy nawigowania nastąpi w przypadku, kiedy nasza pozycja jest znana.
Z trybu śledzenia, czy nawigowania domyślnie możemy przejść do przeglądania mapy poprzez wykonanie gestu palcem w lewo, prawo, w górę lub w dół. Na mapie pojawią się wtedy nowe przyciski, jak ikona przełączania widoku mapy, czyli 2D lub 3D , ewentualnie ustaw północ , jeżeli obróciliśmy mapę.
Tryb przeglądania mapy służy do wyszukiwania interesujących nas miejsc, orientowania się gdzie dany obiekt leży, czy pokazywania naszej pozycji względem jakiegoś punktu. Podczas przeglądania mapy możemy również oznaczyć wybrane miejsca, jako punkty trasy, czy Ulubione.
Pokazywanie (śledzenie pozycji), jak nazwa wskazuje, służy do wyświetlania bieżącej pozycji. Ten tryb jest dostępny przy włączonej lokalizacji i szukanym sygnale GPS. Dzięki niemu możemy zobaczyć, w którym miejscu na mapie się znajdujemy.
W przypadku, kiedy jesteśmy w trybie przeglądania mapy, to automatycznie zostaniemy przełączeni do trybu pokazywania pozycji, czy też nawigowania, po minięciu 10 sekund od momentu, gdy nic nie robimy na mapie lub po kliknięciu przycisku startu nawigowania .
Jeżeli z urządzeniem poruszamy się w trybie pokazywania pozycji, to nie otrzymujemy komunikatów nawigacyjnych takich, jak Skręć w lewo, ponieważ program nie ma danych, do których ma się odnieść. Takie komunikaty dostępne są tylko w trybie nawigowania. Natomiast w trybie śledzenia możliwe jest zapisywanie pozycji za pomocą śladu GPS.
Będąc w trybie pokazywania pozycji, możemy ustawić dowolne punkty pośrednie (VIA) trasy oraz punkt docelowy (Cel), po czym zostanie wyznaczona trasa i zostaniemy przełączeni do trybu nawigowania. W tym momencie punktem startowym będzie nasza aktualna pozycja. Dlatego nie ma potrzeby wyszukiwania naszej pozycji i ustawiania jej jako punkt Start, kiedy zostaje ona ustawiona z bieżącego położenia.
Trzecim sposobem funkcjonowania AutoMapy jest nawigowanie. Jest to najważniejszy tryb w programach nawigacyjnych, ponieważ pomaga przy dotarciu do celu. Działa on tak, jak tryb śledzenia, ale dopiero po wyznaczeniu trasy.
W trybie nawigowania jesteśmy informowani o tym, jaki musimy wykonać najbliższy manewr, czyli gdzie skręcić. Taką informację widać na ekranie, pod paskiem pilota, ale również zostajemy o tym poinformowaniu za pomocą komunikatu głosowego, np. „Za sto metrów skręć w prawo”. Dodatkowo w tym trybie jesteśmy informowani o POI, punktach ulubionych, czy też o odległości do punktów trasy.
Jeżeli pojedziemy nie tą drogą, którą sugerowała AutoMapa, to w zależności od ustawień po pewnym czasie zostanie wykonana korekta trasy, uwzględniająca kierunek, w którym obecnie jedziemy.
W przypadku, kiedy wyjdziemy z trybu nawigowania, to można do niego wrócić podobnie, jak w trybie pokazywania pozycji, czyli poprzez kliknięcie ikony startu nawigowania . Ewentualnie można poczekać 10 sekund, wtedy automatycznie zostaniemy przeniesieni do nawigowania.
Jeżeli jesteśmy w trybie śledzenia lub nawigowania, to zamiast przycisku startu nawigowania dostępny będzie przycisk do szybkiego przełączania skali, który może mieć trzy ikony, z trzema zdefiniowanymi skalami, co dokładnie opisane jest we wpisie Dolna belka w AutoMapie dla systemu Windows Phone.
Zarówno tryb śledzenia pozycji, jak i nawigowania można symulować. Jest to możliwe nawet w przypadku wyłączonej lokalizacji GPS. Pierwszy przypadek można zobaczyć, odtwarzając ślad GPS, natomiast drugi po włączeniu dema trasy.