Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Wskazimierz w AutoMapie dla systemu Android
Kategorie
AutoMapa dla Android

Wskazimierz w AutoMapie dla systemu Android

Niedawno w serwisie Facebook na profilu AutoMapy pojawił się Wskazimierz. Można powiedzieć, że jest to maskotka AutoMapy, która ma informować o funkcjach programu, czy miejscach wartych odwiedzenia. Niestety jego kolory nie pokrywają się z kolorami wskaźnika w AutoMapie, ale można to zmienić, co nie jest skomplikowane.

Na stronie „Zmiana koloru wskaźnika nawigacji w AutoMapie dla systemu Android” opisałem, w jaki sposób zmienić kolor wskaźnika, więc korzystając z tej instrukcji, można wprowadzić takie kolory, jakie posiada Wskazimierz (Wskazik). Kolory pobrałem na podstawie grafiki, która została umieszczona przez AutoMapę w poście, informującym o Wskazimierzu.

AutoMapa Android Wskazimierz
Wskazimierz

Same kolory wskaźnika nie za bardzo pasują do koloru trasy, ale to również można zmodyfikować, co opisałem w artykule „Opis pliku z kolorami map dla AutoMapy„.

Modyfikacja pliku przy pomocy komputera:

 1. Podłączamy urządzenie do komputera przy pomocy kabla USB.
 2. W urządzeniu ustawiamy połączenie z komputerem jako „Pamięć masowa” lub „Przesyłanie plików„, co zależy od urządzenia.
 3. Na komputerze uruchamiamy „Eksplorator plików” i wchodzimy do pamięci wewnętrznej urządzenia do katalogu „/Android/obb/pl.aqurat.automapa/AutoMapa/Colors„.
 4. W katalogu „Colors” wyszukujemy plik z używanym zestawem kolorów mapy, domyślnym plikiem dla trybu dziennego jest „Vivid.map.colors„.
 5. Kopiujemy plik z kolorami mapy na dysk komputera, np. na Pulpit.
 6. Klikamy prawym klawiszem myszki na skopiowany plik (Vivid.map.colors) i wybieramy opcję „Edytuj„. Do edycji możemy również użyć innej aplikacji.
 7. Otworzy się notatnik z zawartością pliku, w którym szukamy parametr, który chcemy zmienić, a jeżeli go nie ma, dopisujemy:
  1. NewGpsActive – odpowiada za kolor wskaźnika, gdy lokalizacja jest znana.
  2. NewGpsInactive – odpowiada za kolor wskaźnika, gdy lokalizacja jest przybliżona lub jest problem z sygnałem.
  3. NewGpsMarkerShadow – odpowiada za cień wskaźnika.
  4. NewGpsOutlineActive – odpowiada za kolor obwódki wskaźnika, gdy lokalizacja jest znana.
  5. NewGpsOutlineInactive – odpowiada za kolor obwódki wskaźnika, gdy lokalizacja jest przybliżona lub jest problem z sygnałem.
 8. Do parametru po znaku równości (=) dopisujemy interesujący nas kolor w modelu RGB lub RGBA, jeżeli chcemy zmienić przezroczystość. Wartości, które wprowadziłem dla Wskazimierza to:
  NewGpsActive=158 225 51
  NewGpsmarkerShadow=175 206 105 210
  NewGpsOutlineActive=116 153 50

  Nie dopisywałem pozycji NewGpsInactive i NewGpsOutlineInactive. Zostawiłem je domyślne.

 9. Zapisujemy zmodyfikowany wpis, klikając opcję „Plik„, a następnie „Zapisz” lub wykorzystujemy skrót klawiszowy „Ctrl+S„.
 10. Zamykamy notatnik lub inny edytor.
 11. Zmodyfikowany plik „*.map.colors” (Vivid.map.colors) kopiujemy do pamięci wewnętrznej urządzenia, do katalogu „/Android/obb/pl.aqurat.automapa/AutoMapa/Colors„, nadpisując obecny.

Modyfikacja pliku z poziomu urządzenia:

 1. Instalujemy dowolny edytor tekstowy lub program „Total Commander„, który służy do przeglądania plików, ale zawiera wbudowany edytor.
 2. Przy pomocy eksploratora plików wchodzimy do pamięci wewnętrznej urządzenia do katalogu „/Android/obb/pl.aqurat.automapa/AutoMapa/Colors„.
 3. W katalogu „Colors” wyszukujemy plik z używanym zestawem kolorów mapy, domyślnym plikiem dla trybu dziennego jest „Vivid.map.colors” i go edytujemy. W przypadku programu Total Commander wystarczy przytrzymać plik i z kontekstowego menu wybrać „Edycja pliku„.
 4. Otworzy się notatnik z zawartością pliku, w którym szukamy parametr, który chcemy zmienić, a jeżeli go nie ma, dopisujemy:
  1. NewGpsActive – odpowiada za kolor wskaźnika, gdy lokalizacja jest znana.
  2. NewGpsInactive – odpowiada za kolor wskaźnika, gdy lokalizacja jest przybliżona lub jest problem z sygnałem.
  3. NewGpsMarkerShadow – odpowiada za cień wskaźnika.
  4. NewGpsOutlineActive – odpowiada za kolor obwódki wskaźnika, gdy lokalizacja jest znana.
   NewGpsOutlineInactive – odpowiada za kolor obwódki wskaźnika, gdy lokalizacja jest przybliżona lub jest problem z sygnałem.
 5. Do parametru po znaku równości (=) dopisujemy interesujący nas kolor w modelu RGB lub RGBA, jeżeli chcemy zmienić przezroczystość. Wartości, które wprowadziłem dla Wskazimierza to:
  NewGpsActive=158 225 51
  NewGpsmarkerShadow=175 206 105 210
  NewGpsOutlineActive=116 153 50

  Nie dopisywałem pozycji NewGpsInactive i NewGpsOutlineInactive. Zostawiłem je domyślne.

 6. Zapisujemy zmodyfikowany wpis. W Total Commander można to zrobić przez kliknięcie ikony z dyskietką.
 7. Zamykamy edytor.

Wideo

Poniżej prezentuję film z instrukcją modyfikacji koloru wskaźnika nawigacji przy pomocy programu Total Commander.

Inne instrukcje

Na stronie www.likoton.pl/instrukcje znajduje się katalog z innymi poradnikami dotyczącymi obsługi AutoMapy i nie tylko. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

Oceń wpis
[Maks.: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.