Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows Phone 8 > Wyszukiwanie POI w AutoMapie dla systemu Windows Phone
Kategorie
AutoMapa dla Windows Phone 8

Wyszukiwanie POI w AutoMapie dla systemu Windows Phone

Wyszukiwanie POI, czyli punktów użyteczności publicznej, np. aptek, restauracji, czy też wulkanizacji, jest bardzo przydatne, ponieważ w łatwy sposób pozwala znaleźć obiekt, którego szukamy w danej okolicy, a do tego można zobaczyć jego dane teleadresowe, jeżeli zostały wprowadzone. Takie miejsca nie są wyszukiwane tylko przez osoby korzystające z nawigacji, ale również takie, które chcą wiedzieć, gdzie w pobliżu ich miejsca zamieszkania jest mechanik, kino, czy też bankomat.

Mechanizm wyszukiwania punktów użyteczności publicznej dostępny jest w AutoMapie dla systemu Windows Phone. Żeby z tego mechanizmu skorzystać, należy wejść w menu Szukaj Przycisk Szukaj i POI.

Menu POI
Menu POI

Menu POI, domyślnie podzielone jest na trzy sekcje. W pierwszej sekcji (Kategorie) można przeglądać dostępne kategorie POI, a w nich punkty, co szczegółowo zostało opisane we wpisie Jak znaleźć kategorię POI w AutoMapie dla systemu Windows Phone? Druga sekcja umożliwia wyszukiwanie kategorii oraz punktów. Ostatnią sekcją jest możliwość wyboru obszaru, z jakiego mają być wyszukiwane punkty użyteczności publicznej.

Wybór obszaru jest dosyć istotny, ponieważ na jego podstawie będą wyszukiwane punkty użyteczności publicznej. Do wyboru są trzy możliwości:

 • wzg aktualnej pozycji
 • przy trasie
 • w miejscowości i okolicach

Zmiana opcji wyszukiwania możliwa jest po kliknięciu aktualnie używanego sposobu (domyślnie wzg aktualnej pozycji). Pojawi się wtedy menu z wyborem zakresu wyszukiwania.

Wybór zakresu wyszukiwania POI
Wybór zakresu wyszukiwania POI

Wzg aktualnej pozycji jest domyślnie wybraną pozycją. Służy do wyszukiwania POI w pobliżu bieżącej pozycji albo miejsca wskazanego na mapie. Opcja wzg aktualnej pozycji umożliwia wyszukiwanie najbliższych punktów lub dalszych. Domyślnie wyszukuje najbliższych punktów, co widać po zaznaczonej opcji tylko najbliższe (szybko). Gdy wyłączymy opcję tylko najbliższe (szybko), to program będzie wyszukiwał POI w większym zasięgu, przez co wyszukiwanie będzie trwało dłużej.

Następną pozycją jest przy trasie, która będzie dostępna dopiero po wyznaczeniu trasy. Służy do wyszukiwania obiektów znajdujących się w pobliżu wyznaczonej trasy. Tutaj podobnie, jak w przypadku opcji wzg aktualnej pozycji opcja umożliwia wyszukiwanie najbliższych punktów lub dalszych. Domyślnie wyszukuje najbliższych punktów, co widać po zaznaczonej opcji tylko najbliższe (szybko). Gdy wyłączymy opcję tylko najbliższe (szybko), to program będzie wyszukiwał POI w większym zasięgu, przez co wyszukiwanie będzie trwało dłużej.

Ostatnią pozycją jest w miejscowości i okolicach, która umożliwia wyszukiwanie POI w okolicach znalezionego adresu. Adres można zmienić, klikając ten, znajdujący się pod opcją tylko najbliższe (szybko). Pojawi się wtedy okno do wyszukiwania adresów, które opisane jest we wpisie Menu Adres w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Opcje w miejscowości i okolicach
Opcje w miejscowości i okolicach

W wyszukiwarce po wpisaniu interesującej nas frazy, w sekcji Kategorie pojawią się nazwy kategorii, które powiązane są z wprowadzoną frazą. Sekcja Kategorie jest przyciskiem, którego mechanizm działania szczegółowo opisałem we wpisie Jak znaleźć kategorię POI w AutoMapie dla systemu Windows Phone?. Natomiast poniżej sekcji Kategorie pojawi się sekcja Obiekty, która również jest przyciskiem, zawierająca przykłady punktów znalezionych na podstawie wpisanej frazy. Po wpisaniu frazy obok przycisku Kategorie i Obiekty pojawi się informacja pokazująca ilość znalezionych kategorii i POI. Sekcje Kategorie, czy Punkty POI pozostaną puste, jeżeli w AutoMapie nie będzie dostępnych danych pasujących do wpisanej frazy.

Znalezione kategorie oraz POI
Znalezione kategorie oraz POI

Po kliknięciu przycisku Obiekty pojawi się lista punktów, które powiązane są z wprowadzoną nazwą. Na tej liście pojawią się POI, które w swojej nazwie lub nazwie kategorii zawierają wyszukiwaną frazę.

Znalezione POI
Znalezione POI

Informacje zawarte w wyszukanych pozycjach wyświetlają się w trzech liniach. W zależności od danych zawartych w POI mogą wyświetlać się takie informacje, jak:

 • nazwa POI
 • pierwsza linijka opisu
 • miejscowość i kraj

W przypadku, kiedy obiekt nie zawiera nazwy, to zamiast niej wyświetla się nazwa kategorii, w której ten punkt jest umieszczony.

W celu łatwiejszego identyfikowania punktów, z lewej strony każdej pozycji znajduje się ikona powiązana z kategorią, do której należy dany punkt użyteczności publicznej. Natomiast z prawej strony wyświetla się odległość do tego punktu, licząc od bieżącej lub wskazanej pozycji.

Po kliknięciu interesującej nas pozycji pojawi się menu kontekstowe, które umożliwi np. pokazanie tego punktu na mapie, ustawienie go jako punkt trasy, wyświetlenie opisu POI, czy dodanie go do Ulubionych. W tym menu kontekstowym dostępne są takie opcje, jak:

 • Prowadź tam
 • Pokaż na mapie
 • Ustaw jako…
 • Dodaj do ulubionych
 • Info

  Menu kontekstowe dla znalezionego POI
  Menu kontekstowe dla znalezionego POI

Opcja Prowadź tam, umożliwia wyznaczenie trasy do wybranego punktu. Przy pomocy opcji Pokaż na mapie, wybrany punkt można pokazać na mapie. Ustaw jako służy do określenia typu punktu trasy dla wybranego obiektu. Do wyboru są Start, VIA punkt, VIA okolica i Cel. Opcja Dodaj do ulubionych umożliwia oznaczenie tego punktu jako punkt ulubiony. Ostatnią opcją w tym kontekstowym menu jest Info. Kliknięcie tej pozycji spowoduje wyświetlenie się menu z opisem wybranego punktu, gdzie poza opisem dostępne są takie opcje, jak:

 • Prowadź tam
 • Pokaż na mapie
 • Dodaj do ulubionych

  Opis POI
  Opis POI

W AutoMapie ciekawym rozwiązaniem jest informowanie o lokalizacji POI względem trasy. Mam na myśli to, że po zaznaczeniu opcji Przy trasie, pod odległością pojawi się ikona symbolizująca lokalizację tego obiektu. Jest to spowodowane tym, że podana odległość nie jest dokładnie odległością do POI, ale do drogi, na której umieszczony jest ten obiekt i krzyżującej się z tą, przez którą wyznaczona jest trasa. W związku z tym dostępne są cztery ikony:

 • Ikona POI przy trasie wskazuje, że punkt znajduje się o 50 m od tras
 • Ikona POI blisko trasy wskazuje, że punkt znajduje się od 50 do 100 m od trasy
 • Ikona POI daleko trasy wskazuje, że punkt znajduje się do 100 do 150 m od trasy
 • Ikona POI po drugiej stronie trasy wskazuje, że punkt znajduje się po przeciwnej stronie w stosunku do kierunku jazdy

  Znalezione POI dla opcji przy trasie
  Znalezione POI dla opcji przy trasie
Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.