Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 5.7.0!
Kategorie
AutoMapa dla Android

Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 5.7.0!

Została opublikowana kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android. Nowa wersja została oznaczona numerem 5.7.0 i zawiera kilka ciekawych zmian, w tym aktualizację danych mapowych w nocy. Obecnie jest to wersja beta, ale można ją zainstalować i sprawdzić działanie na swoim urządzeniu.

Aktualizacja w nocy

Pierwszą nowością w wersji 5.7 AutoMapy dla systemu Android jest możliwość aktualizacji danych mapowych (map i SmartRoutes) w nocy. Gdy zostaną opublikowane nowe dane, a program to wykryje, wyświetli się okno z możliwością włączenia automatycznej aktualizacji danych mapowych nocą.

AutoMapa Android - Informacja o aktualizacji w nocy
Informacja o aktualizacji w nocy

Opcja automatycznej aktualizacji w nocy zadziała gdy:

 1. urządzenie podłączone jest do ładowarki lub poziom baterii przekracza 20%;
 2. urządzenie ma dostęp do internetu przez Wi-Fi.

Okno z informacją o konfiguracji aktualizacji umożliwia:

 1. włączenie mechanizmu automatycznej aktualizacji w nocy;
 2. pobranie danych od razu, co wiąże się z przełączeniem do okna „Pobieranie„, zaznaczenie aktualizacji do pobrania i kliknięciu przycisku „Pobierz wybrane„;
 3. możliwość wyłączenia automatycznej aktualizacji dla kolejnych publikacji danych mapowych.

Zestawy słuchawkowe Bluetooth bez A2DP

W ustawieniach AutoMapy 5.7 została dodana możliwość włączenia obsługi zestawów słuchawkowych, które nie obsługują standardu A2DP.  Można to zrobić, wchodząc w menu „Opcje„, następnie „Ustawienia” i w sekcji „Dźwięki„, klikając „Bluetooth…„.

AutoMapa Android - Ustawienia Bluetooth
Ustawienia Bluetooth

Ustawienia Bluetooth w AutoMapie 5.7 poza możliwością włączenia przesyłania dźwięków na zestaw słuchawkowy nieobsługujący A2DP, umożliwia skonfigurowanie opóźnień przesyłania komunikatów. Zestawy słuchawkowe w innym czasie mogą przesyłać dźwięki, więc ustawieniem „Opóźnienie komunikatów” można poprawić synchronizację komunikatów.

Widoczne warstwy

Kolejną zmianą w AutoMapie 5.7 jest nowe okno, które zostało nazwane „Widoczne zmiany„. Okno dostępne jest w miejscu Poprzedniego okna „POI„, czyli na dolnej belce, obok przycisku „Ustawienia„.

AutoMapa Android - Okno Widoczne warstwy
Okno Widoczne warstwy

Okno „Widoczne warstwy” umożliwia szybkie włączenie i wyłączenie takich elementów mapy, jak:

 • Budynki
 • Sygnalizacja świetlna
 • Numery posesji
 • Transport
 • POI (obiekty użyteczności)

W oknie „Widoczne warstwy” dodatkowo można skonfigurować wyświetlanie i ostrzeganie dla wybranych kategorii POI. Opcja ta dostępna jest po kliknięciu pozycji „POI (obiekty użyteczności)” i wygląda tak, jak w poprzedniej wersji, co wizualnie nie pasuje do nowego okna.

Inne zmiany w wersji 5.7

Wersja 5.7 AutoMapy dla systemu Android zawiera poprawki związane z emisją dźwięków i poprawki stabilności, ale również opcję, której nie ma na liście zmian.

Od wersji 5.7 program sprawdza, czy w urządzeniu mamy wyciszone dźwięki. Jeżeli tak jest, po uruchomieniu programu wyświetlane jest czerwone okno z informacją o wyciszonych dźwiękach.

AutoMapa Android - Informacja o wyciszonym urządzeniu
Informacja o wyciszonym urządzeniu

Jest to ciekawa koncepcja i może się wielu osobom przydać, ale dla osób korzystający z programu bez komunikatów dźwiękowych jest to bardzo irytujące rozwiązanie. Komunikat wyświetla się nie tylko podczas uruchamiania programu, ale również po kliknięciu przycisku startu nawigowania.

Mam nadzieję, że w wersji oficjalnej zostanie to zmienione i będzie można wyłączyć ten komunikat. Sam często jeżdżę bez dźwięków, więc nie chciałbym, aby co chwilę ten komunikat mi się wyświetlał.

Zmiany w wersji 5.7:

 • pobieranie map i aktualizacji w nocy (wymaga Wi-Fi i 20% baterii albo najlepiej podłączenia do ładowarki)
 • obsługa urządzeń Bluetooth nieobsługujących trybu A2DP
 • poprawiony mechanizm emisji dźwięku (i próbki dźwiękowe)
 • nowe okno zarządzania widocznymi warstwami mapy
 • niezmiennie duża ilość poprawek stabilności

Wymagania systemu Android:

 • Od 4.1

Aktualizacja:

 • 2020-06-26

Kompilacja:

 •  5.7.0.3278

Informacje dotyczące zmian dla poprzedniej wersji znajdują się we wpisie „Została opublikowana AutoMapa dla Android w wersji 5.6.7!„. Natomiast z listą starczych wersji zapoznać się można w artykule „Lista wydań AutoMapy dla systemu Android„.

Wersję tę można pobrać z Google Play po zapisaniu się do beta testów.

Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.