Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 7.6.5 Beta!
Kategorie
AutoMapa dla Android

Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 7.6.5 Beta!

Została opublikowana kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android. Nowa wersja została oznaczona numerem 7.6.5 i przeznaczona jest dla użytkowników zapisanych do betatestów.

AutoMapa 7.6.0

Wersja 7.6.0 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności. Aczkolwiek od razu po uruchomieniu programu widać zmianę. Otóż w tej wersji został trochę zmodyfikowany kursor nawigacji. Teraz kursor otacza jasna elipsa, dzięki której lepiej jest on widoczny.

AutoMapa Android 7.6 Nowy kursor nawigacji
Nowy kursor nawigacji

AutoMapa 7.6.1

Wraz z wersją 7.6.1 pojawiła się nowa lista zmian, z której dowiadujemy się o nowej wizualizacji kursora nawigacji, co opisywałem wyżej. Do tego zostało poprawione wyświetlanie tabliczek z informacją o czasie przejazdu przez korek.

Kolejne zmiany dotyczą Android Auto, gdzie został zmieniony wygląd ikon. Teraz wyglądają spójnie, choć nie podoba mi się kontrolka, która wyświetla bieżącą prędkość.

AutoMapa 7.6 na Android Auto
AutoMapa 7.6 na Android Auto

Zaletą zmiany ikon na Android Auto jest możliwość podglądu trasy tak, jak ma to miejsce w wersji na telefon. Wystarczy kliknąć kontrolkę z ikoną trasy AutoMapa 7.6 Android Auto Przycisk Trasa, aby wyświetlić wycinek trasy lub całą trasę, co zależy od długści trasy.

AutoMapa 7.6.2

Wersja 7.6.2 AutoMapy dla systemu Android, która została opublikowana kilkanaście godzin po publikacji wersji 7.6.1, nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Można się więc spodziewać poprawek błędów i stabilności.

AutoMapa 7.6.3

Wersja 7.6.3 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian, wiec można spodziewać się po niej tylko poprawek błędów i stabilności.

AutoMapa 7.6.4

Dzień za dniem publikowane są kolejne testowe AutoMapy dla systemu Android. Tym razem została opublikowana wersja 7.6.4, która tak, jak poprzednia nie zwiera zaktualizowanej listy zmian.

AutoMapa 7.6.5

Wersja 7.6.5 AutoMapy dla systemu Android otrzymała bardzo przydatną funkcjonalność. Od tej wersji możliwe jest tworzenie kolekcji dla punktów ulubionych. Dzięki tym kolekcjom można pogrupować punkty, nadając grupom swoją nazwę i kolor. Ikony z danej grupy będą wyświetlały się na mapie, uwzględniając ustawiony kolor.

AutoMapa Android 7.6.5 Okno Ulubione
Okno Ulubione

Kolekcję można utworzyć, wchodząc w menu Szukaj, a następnie Ulubione. Tu należy kliknąć przycisk Dodaj kolekcję, nadać nazwę, wybrać kolor i kliknąć przycisk DODAJ.

AutoMapa Android 7.6.5 Tworzenie kolekcji
Tworzenie kolekcji

Gdy utworzymy grupę, można dodać nowy punkt lub edytować obecny i podczas tej operacji wybrać kolekcję, w której ten punkt powinien zostać umieszczony.

AutoMapa Android 7.6.5 Wybór kolekcji
Wybór kolekcji

Utworzone już punkty ulubione domyślnie zostały umieszczone w kolekcji Moje ulubione. Ta kolekcja jest również domyślnie proponowana przy dodawaniu nowego punktu.

Gdy wejdziemy w menu Szukaj i Ulubione, a następnie przytrzymamy nazwę kolekcji, wyświetli się belka z przyciskami Usuń oraz Edytuj i przełącznikiem Widoczne.

AutoMapa Android 7.6.5 Menu dla kolekcji
Menu dla kolekcji

Przycisk Usuń kasuje kolekcję wraz z punktami. Przy pomocy przycisku Edytuj można zmienić nazwę kolekcji i jej kolor. Natomiast przełącznik Widoczne umożliwia wyłączenie wyświetlania na mapie punktów z tej kolekcji.

Uwagi do kolekcji

Taki sposób zarządzania ulubionymi z jednej strony jest bardzo przydatny, ale z drugiej nie został przemyślany do końca. Gdy zobaczyłem taką zmianę na liście zmian dla wersji 7.6.5, to instynktownie wywołałem okno dodawania punktu ulubionego i w nim chciałem dodać kolekcję. Okazało się, że takiej opcji nie ma, więc stwierdziłem, że to pewnie jakiś błąd wersji testowej. Wszedłem jednak do menu Szukaj i Ulubione, gdzie zauważyłem nową opcję.

Według mnie tworzenie kolekcji powinno być dostępne również w oknie dodawania punktu ulubionego, co by było jego naturalnym miejscem. Wystarczy tylko dodać przycisk Dodaj kolekcję na liście kolekcji, aby w tym miejscu wywołać okienko tworzenia kolekcji. Coś takiego, jak na poniższej wizualizacji.

AutoMapa Android 7.6.5 Sugestia dodawania kolekcji
Sugestia dodawania kolekcji

Podczas usuwania kolekcji trzeba pamiętać o tym, że zostaną usunięte również punkty, znajdujące się w niej. Nie ma żadnej informacji o tym, więc w szybki sposób można stracić swoje punkty ulubione. Wystarczyło by dać jakiś komunikat z potwierdzeniem operacji i informacją, że usunięcie kolekcji kasuje punkty, choć dobrze by było dać również możliwość przeniesienia punktów do innej kolekcji.

Przyciski w menu dla kolekcji mają inną formę niż dla samego ulubionego, czy punktu trasy w menu Trasa. Uważam, że sposób wizualizacji powinien być spójny.

Trochę nie pasuje mi przycisk zatwierdzający edycję kolekcji. Należy kliknąć przycisk EDYTUJ, aby zmiana została zachowana, co jest trochę mylące. Według mnie powinno być ZMIEŃ, ZAPISZ lub ZATWIERDŹ.

W oknie edycji kolekcji, podobnie jak w przypadku dodawania punktu ulubionego, brakuje mi możliwości wybrania innej ikony. Dzięki temu nie tylko kolorem można by było wyróżnić kolekcje, ale i odpowiednią ikoną, w szczególności, gdybyśmy chcieli utworzyć wiele kolekcji.

Zmiany w wersji 7.6.5:

  • Dodanie możliwości tworzenia kolekcji punktów ulubionych
  • Nowa wizualizacja kursora nawigacji
  • Poprawki wyświetlania tabliczek z informacją o czasie przejazdu przez korek
  • Poprawki stabilności
  • Poprawki wyznaczania tras

W wersji na Android Auto:

  • Nowy wygląd ikon
  • Dodanie pokazywania całej trasy

Aktualizacja:

  • 2023-02-16

Kompilacja:

  • 7.6.5.5551

Informacje dotyczące zmian dla poprzedniej wersji znajdują się we wpisie „Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 7.6.4 Beta!. Natomiast z listą starszych wersji zapoznać się można w artykule „Lista wydań AutoMapy dla systemu Android„.

Wersję tę można pobrać z Google Play po zapisaniu się do betatestów.

Korzystanie z wszystkich funkcji programu dostępnych dla danego urządzenia wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty. Ceny i sposoby wniesienia opłaty opisałem w artykule „Opłaty za korzystanie z AutoMapy dla systemu Android„.

Oceń wpis
[Maks.: 14 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.