Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 7.9.28 Beta!
Kategorie
AutoMapa dla Android

Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 7.9.28 Beta!

Została opublikowana kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android. Nowa wersja została oznaczona numerem 7.9.28 i przeznaczona jest dla użytkowników zapisanych do betatestów.

AutoMapa 7.9.0

Wersja 7.9.0 AutoMapy dla systemu Android posiada dwie, dosyć duże zmiany. Zostały zmodyfikowane APR, czyli Asystent Pasa Ruchu oraz belka z informacją, w jaką drogę wjedziemy.

Asystent Pasa Ruchu

AutoMapa w wersji 7.9.0 zyskała nowy wygląd Asystenta Pasa Ruchu, który w czytelniejszy sposób pokazuje pasy, których należy się trzymać, a do tego wyświetla informacje zbliżone do tych, które wyświetlają tablice informacyjne. Co ciekawe uwzględnione są poprawne kolory.

AutoMapa Android 7.9 - Asystent Pasa Ruchu
Asystent Pasa Ruchu

Drogowskaz

Drugą ważną zmianą jest przeniesienie i przeprojektowanie belki, z informacją w jaką drogę będziemy wjeżdżali. Teraz ta belka jest czytelniejsza, a kolory na niej zbliżone są do tablic informacyjnych.

AutoMapa Android 7.9 - Drogowskaz
Drogowskaz

Inne zmiany

Pozostałe zmiany według listy zmian dotyczą poprawek stabilności i wyznaczania tras, ale można zauważyć jest jedną zmianę. Po wyznaczeniu trasy w oddali widać numery dróg na tej trasie. Co prawda tabliczki z tymi numerami nie są zgodne z oznaczeniami na tablicach informacyjnych, ale może ta kolorystyka zostanie zmieniona.

AutoMapa Android 7.9 - Numeracja dróg na trasie
Numeracja dróg na trasie

Wideo

Nową wizualizację Asystenta Pasa Ruchu oraz drogowskazu można zobaczyć w krótkim wideo, dostępnym jako Shorts na moim kanale YouTube: youtube.com/shorts/6hilisK4GlU.

AutoMapa 7.9.1

Wersja 7.9.1 AutoMapy dla systemu Android nie posiada zaktualizowanej listy zmian. W związku z tym można się w niej spodziewać kolejnych poprawek.

AutoMapa 7.9.2

Wersja 7.9.2 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.3

Wersja 7.9.3 AutoMapy dla systemu Android co prawda zawiera zaktualizowaną listę zmian, ale właściwie jest ona bardziej rozbudowanym opisem funkcji, które zostały dodane w wersji 7.9.0.

AutoMapa 7.9.4

Wersja 7.9.4 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Oznaczać to może poprawki błędów i stabilności.

AutoMapa 7.9.5

Wersja 7.9.5. AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Oznacza to kolejne poprawki błędów.

AutoMapa 7.9.6

Wersja 7.9.6 AutoMapy dla systemu Android zawiera zaktualizowaną listę zmian, z której można się dowiedzieć o poprawkach stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.8

Wersja 7.9.8 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera nowości. W związku z tym, może stwierdzić, że zawiera tylko poprawki błędów.

AutoMapa 7.9.9

Według listy zmian, AutoMapa dla systemu Android w wersji 7.9.9 zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.9 (poprawiona)

Poprawiona wersja 7.9.9 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawi stabilności i wyznaczania tras. Widać jednak jedną zmianę po uruchomieniu przez Android Auto. Gdy wejdziemy w Ustawienia, wyłączymy opcję Dźwięki i ponownie je włączymy, zostanie odtworzony komunikat powitalny, czyli taki, jaki odtwarzany jest podczas uruchamiania programu na telefonie/tablecie. Co to daje? Dzięki temu można w dowolnym momencie zmienić poziom głośności dla programu nawigacyjnego, bez czekania na komunikat nawigacyjny.

AutoMapa 7.9.10

Wersja 7.9.10 nie zawiera zaktualizowanej listy zmian, więc można spodziewać się kolejnych poprawek stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.10 (poprawiona)

Poprawiona wersja 7.9.10 nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Taka szybka aktualizacja może oznaczać ważne poprawki.

AutoMapa 7.9.10 (druga poprawiona)

Trzecia wersja 7.9.10, podobnie, jak dwie poprzednie z tej gałęzi, nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Kolejna szybka aktualizacja może oznaczać kolejne istotne poprawki.

AutoMapa 7.9.10 (trzecia poprawiona)

Czwarta już wersja 7.9.10 AutoMapy dla systemu Android, podobnie jak dwie poprzednie z tej gałęzi, nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Natomiast wersja ta umożliwia pobranie testowych map Polski i Europy o oznaczeniu 23.09.

AutoMapa 7.9.10 (czwarta poprawiona)

Według listy zmian piąta już wersja AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9.10, zawiera modyfikację belki z informacją o odległości do radarów. Od tej wersji ta belka posiada kolor czerwony, dzięki czemu lepiej widać, że jest to istotny POI.

AutoMapa 7.9.10 - Ostrzeganie o radarach
Ostrzeganie o radarach

Kolejna zmiana w nowej wersji 7.9.10, to zmieniona animacja podczas przechodzenia do trybu oszczędzania baterii. Poprzednie wersje AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9 podczas przechodzenia do trybu oszczędzania baterii wyświetlały białe tło, co było męczące podczas jazdy nocą. Teraz zostało to poprawione.

Trzecią zmianą jest poprawienie wydajności aplikacji podczas wyznaczania długich tras. Wcześniej podczas wyznaczania tras, gdy chciało się wykonać jakąś operację w programie, trzeba było czasem dłużej poczekać. Teraz tego efektu nie powinno być.

Ostatnia zmiana w wersji 7.9.10 dotyczy obsługi na Android Auto. Od tej wersji będzie dostępne ostrzeganie o POI, gdy nie będzie wyznaczona trasa, czyli w trybie śledzenia pozycji.

AutoMapa 7.9.11

Wersja 7.9.11 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.12

Wersja 7.9.12 AutoMapy dla systemu Android posiada kilka poprawek. Pierwszą z nich jest poprawiona wizualizacja manewrów zjazdu. Kolejne poprawki dotyczą wyświetlania skrzyżowań alternatywnych, czyli sugerowanych tras podczas jazdy, które wyświetlają dymek z czasem, o jaki trasa zostanie skrócona lub wydłużona, gdy w daną drogę wjedziemy. Następną zmianą jest poprawiony tryb przeglądania wyznaczonej trasy. Z tego, co widzę, zostało wyłączone automatyczne przechodzenie do trybu nawigowania.

AutoMapa 7.9.12 (poprawiona)

Kolejna wersja 7.9.12 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian.

AutoMapa 7.9.12 (druga poprawiona)

Kolejna wersja 7.9.12 AutoMapy dla systemu Android zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.12 (trzecia poprawiona)

Została opublikowana już trzecia wersja AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9.12. Wersja ta zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.12 (czwarta poprawiona)

Została opublikowana już czwarta wersja AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9.12. Wersja ta zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.12 (piąta poprawiona)

Została opublikowana już czwarta wersja AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9.12. Wersja ta według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras, ale widzę, że z stawień zniknęło kilka opcji:

 • Ukrywanie dróg
 • Wibracje dla trasy pieszej
 • Ograniczenie prędkości
 • Teren zabudowany
 • Pikietaż
 • Pionowe strzałki manewru
 • Nawigacyjne (manewry)
 • O zakrętach (łukach)
 • Pomiń, gdy prosto
 • ETA…

Kiedyś w AutoMapie można było spersonalizować wiele opcji. Widać, że teraz będzie z tym coraz trudniej…

AutoMapa 7.9.12 (szósta poprawiona)

Szóstka już poprawka wersji 7.9.12 zawiera taką samą listę zmian, jak wersja 7.9.12.6198.

AutoMapa 7.9.12 (siódma poprawiona)

Siódma już wersja AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9.12 według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.12 (ósma poprawiona)

Ósma wersja AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9.12 według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Nowości nie widać.

AutoMapa 7.9.13

Według listy zmian, wersja 7.9.13 AutoMapy dla systemu Android zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Widać w niej jednak, że wróciła opcja Nawigacyjne (manewry).

AutoMapa 7.9.14

Lista zmian w wersji 7.9.14 AutoMapy dla systemu Android nie uległa aktualizacji. Nadal według niej dostępne są tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Natomiast po uruchomieniu praktycznie od razu widać, że zmienił się sposób wyświetlania ikon POI. Teraz są lepiej widoczne, ponieważ nie zawierają przezroczystości. Niedawno nawet pisałem, jak samemu wprowadzić taką zmianę, a tu nagle taka niespodzianka – „Jak w AutoMapie dla Android zmienić przezroczystość ikon POI?„.

AutoMapa Android Ikony POI po zmianie przezroczystości
Ikony POI po zmianie przezroczystości

AutoMapa 7.9.15

Wersja 7.9.15 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian nie zawiera nowości. Dostępne są tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.15 (poprawiona)

Poprawiona wersja 7.9.15 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Tak samo, jak poprzednia, zawiera poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.15 (druga poprawiona)

Trzecia już wersja 7.9.15 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Tak samo, jak poprzednia, zawiera poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.15 (trzecia poprawiona)

Czwarta wersja 7.9.15 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Tak samo, jak poprzednia, zawiera poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.15 (czwarta poprawiona)

Piąta wersja 7.9.15 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Tak samo, jak poprzednie, zawiera poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.15 (piąta poprawiona)

Szósta wersja 7.9.15 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Tak samo, jak poprzednie, zawiera poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.15 (szósta poprawiona)

Siódma wersja 7.9.15 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Tak samo, jak poprzednie, zawiera poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.15 (siódma poprawiona)

Ósma wersja 7.9.15 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Tak samo, jak poprzednie, zawiera poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.15 (ósma poprawiona)

Dziewiąta wersja 7.9.15 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Tak samo, jak poprzednie, zawiera poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.16

Wersja 7.9.16 AutoMapy dla systemu Android poza poprawkami stabilności i wyznaczania tras zawiera poprawki podglądu trasy w trybie poziomym.

AutoMapa 7.9.17

Nowa wersja AutoMapy dla systemu Android zawiera kilka  większych zmian. Został w niej rozszerzony zestaw strzałek dla APR, ale jeszcze nie widać tej zmiany. Z tego, co się dowiedziałem, będzie widoczna wraz z kolejną mapą.

Drugą zmianą, jest właściwie kosmetyka. Delikatnie zostały powiększone ikony punktów użyteczności publicznej (POI).

AutoMapa 7.9.17 - Powiększone ikony POI
Powiększone ikony POI

Kolejną zmianą, która według mnie jest bardzo przydatna, to powrócenie do mniejszej wartości zaliczania punktów trasy. Kilka lat temu wartość ta została zwiększona do 50 m, a teraz zmniejszona do 25 m/ Jest to przydatne w gęstej zabudowie, w szczególności w przypadku domków jednorodzinnych. Dzięki tej zmianie trasa nie zakończy się przy sąsiednim budynku, tylko bliżej poprawnego.

Czwarta zmiana dotyczy poprawek wyświetlania tabliczek z numerami dróg podczas przeglądania trasy. Tutaj również pojawiła się chyba delikatna kosmetyka, której na pierwszy rzut oka nie widać.

Kolejne poprawki dotyczą komunikatów nawigacyjnych, wyświetlania mapy na urządzeniach marki Motorola, stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.17 (poprawiona)

Poprawiona wersja 7.9.17 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. W związku z tym spodziewać się można drobnych poprawek.

AutoMapa 7.9.18

Według listy zmian, wersja 7.9.18 AutoMapy dla systemu Android zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.18 (poprawiona)

Według listy zmian, wersja 7.9.18 AutoMapy dla systemu Android zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.18 (druga poprawiona)

Trzecia już wersja AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9.18 zawiera zaktualizowaną listę zmian, która dostępna już była w testowej wersji 7.9.17.

AutoMapa 7.9.18 (trzecia poprawiona)

Czwarta wersja AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9.18 według listy zmian zawiera poprawki stabilności i wyznaczania tras, ale można zauważyć, że została przywrócona opcja „O zakrętach (łukach)„, która dostępna jest w menu Opcje > Ustawienia > Komunikaty.

Zauważyłem, że ta wersja w menu Szukaj zawiera nową opcję, ZGŁOŚ BRAKUJĄCE MIEJSCE. Opcja ta pojawia się tylko podczas wyszukiwania na mapie Polski. Wygląda na to, że w ten sposób producent AutoMapy chce uzupełnić brakujące adresy i POI.

AutoMapa Android 7.9.18 Opcja Zgłoś brakujące miejsce
Opcja Zgłoś brakujące miejsce

AutoMapa 7.9.19

Wersja 7.9.19 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Widać jednak, że opcja ZGŁOŚ BRAKUJĄCE MIEJSCE została w tej wersji rozbudowana. W wersji 7.9.18 od razu po kliknięciu przycisku ZGŁOŚ BRAKUJĄCE MIEJSCE wysyłane było zgłoszenie. Teraz pojawia się prosty formularz, w którym można wybrać, czy zgłoszenie dotyczy adresu, czy punktu użyteczności publicznej (POI).

AutoMapa 7.9.19 - Opcja Zgłoszenie brakującego miejsca
Opcja Zgłoszenie brakującego miejsca

AutoMapa 7.9.20

Wersja 7.9.20 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian nie zawiera nowości. Dostępne są poprawki wyznaczania tras, stabilności i drobnych błędów na Android Auto.

AutoMapa 7.9.21

Wersja 7.9.21 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.22

Wersja 7.9.22 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Tak samo, jak poprzednia wersja.

AutoMapa 7.9.23

Wersja 7.9.23 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Tak samo, jak poprzednia wersja.

AutoMapa 7.9.24

Wersja 7.9.24 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Tak samo, jak poprzednia wersja.

AutoMapa 7.9.24 (poprawiona)

Wersja 7.9.24 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Tak samo, jak poprzednia wersja.

AutoMapa 7.9.25

Wersja 7.9.25 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Tak samo, jak poprzednia wersja. Jednak umożliwia ona pobranie testowych map, oznaczonych numerem 24.03.

AutoMapa 7.9.26

Wersja 7.9.26 AutoMapy dla systemu Android poza standardowymi poprawkami otrzymała nową funkcjonalności. Od tej wersji, gdy wyznaczymy trasę, wyłączymy program i ponownie uruchomimy, pojawi się pytanie o kontynuację trasy.

W tym pytaniu możemy wybrać opcję usunięcia trasy przez kliknięcie przycisku USUŃ TRASĘ lub dalszego nawigowania, klikając przycisk PROWADŹ. Brakuje mi tylko opcji w stylu „nie pytaj ponownie”, czy też możliwości wyłączenia tego okna w ustawieniach. Dla mnie jest to zbędna funkcja, która zmusza do dodatkowego klikania.

AutoMapa Android 7.9.26 Pytanie o kontynuację trasy
Pytanie o kontynuację trasy

AutoMapa 7.9.26 (poprawiona)

Poprawiona wersja 7.9.26 AutoMapy dla systemu Android poza kolejnymi poprawkami, otrzymała przydatną funkcję. Jest nią informowanie, z której strony drogi znajduje się punkt trasy. Informację tę widać na kontrolce manewru.

AutoMapa Android 7.9.26 - Informacja o stronie położenia punktu trasy
Informacja o stronie położenia punktu trasy

AutoMapa 7.9.26 (druga poprawiona)

Druga poprawiona AutoMapa dla systemu Android w wersji 7.9.26 nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Można spodziewać się po niej kolejnych poprawek.

AutoMapa 7.9.26 (trzecia poprawiona)

Trzecia poprawiona AutoMapa dla systemu Android w wersji 7.9.26 nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Można spodziewać się po niej kolejnych poprawek.

AutoMapa 7.9.27

Wersja 7.9.27 AutoMapy dla systemu Android poza poprawkami stabilności i wyznaczania tras zawiera optymalizację komunikatów nawigacyjnych.

AutoMapa 7.9.28

Wersja 7.9.28 AutoMapy dla systemu Android zawiera taką samą listę zmian, jak wersja 7.9.27, ale umożliwia pobranie nowych map Polski i Europy, które zostały oznaczone numerem 24.05.

Mapa 24.05:

Oto, co nowego w mapie 24.05:

 • Deduplikacja punktów ładowania aut elektrycznych;
 • uruchomienie SE obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego oraz przeniesienie numeru DK9;
 • kolejna zmiana organizacji ruchu na budowie S7 Płońsk – Czosnów;
 • dodane nazwy alternatywne nazwy ulic w ponad 200 miejscowościach.

Ponadto, przygotowane zostały do odblokowania (w chwili faktycznego oddania do użytku):

 • połączenie Dąbrowica – Sieraków w ciągu DW858;
 • przedłużenie ul. Kolejowej w Dąbrowie Górniczej;
 • obejście Szczurowej w ciągu DW964;
 • obejście Konarzewa, Rogoziny i Zapolic.

Zmiany w wersji 7.9.28:

 • Optymalizacja komunikatów nawigacyjnych
 • Poprawki stabilności
 • Poprawki wyznaczania tras

Aktualizacja:

 • 2024-04-26 – tak podaje Google Play, w rzeczywistości 2024-04-28

Kompilacja:

 • 7.9.28.6716

Informacje dotyczące zmian dla poprzedniej wersji znajdują się we wpisie „Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 7.9.27 Beta!. Natomiast z listą starszych wersji zapoznać się można w artykule „Lista wydań AutoMapy dla systemu Android„.

Wersję tę można pobrać z Google Play po zapisaniu się do betatestów.

Korzystanie z wszystkich funkcji programu dostępnych dla danego urządzenia wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty. Ceny i sposoby wniesienia opłaty opisałem w artykule „Opłaty za korzystanie z AutoMapy dla systemu Android„.

Oceń wpis
[Maks.: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.