Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Została wydana AutoMapa Air dla systemu Android w wersji 5.3 Alfa!
Kategorie
AutoMapa dla Android

Została wydana AutoMapa Air dla systemu Android w wersji 5.3 Alfa!

Została opublikowana pierwsza wersja AutoMapy dla systemu Android, która umożliwia korzystanie z programu bez konieczności pobierania całej mapy. Po pierwszym uruchomieniu pobierany jest wycinek mapy, a pozostała część sukcesywnie jest dociągana, gdy przeglądamy mapę, czy szukamy adresów w nowym miejscu. AutoMapa Air, bo taka jest nazwa tej wersji programu, została wydana w wersji 5.3 Alfa, co oznacza, że jest to wczesna wersja testowa.

AutoMapa Air
AutoMapa Air

AutoMapa Air 5.3 Alfa nie została opublikowana tak, jak inne wersje testowe, więc nie każdy może ją pobrać. Dostępna jest dla użytkowników, którzy otrzymali zaproszenie do testowania tej wersji.

Nowe Opcje i Ustawienia

Nowa AutoMapa Air 5.3 Alfa przede wszystkim zawiera zmieniony wygląd okien Opcje i Ustawienia, co również zostało wprowadzone w AutoMapie 5.3 Beta. Okno Opcje wywołuje się, poprzez kliknięcie ikony z trybikiem Przycisk Opcje na dolnej belce.

AutoMapa - Nowe Opcje
Nowy wygląd okna Opcje

Po wejściu w Opcje można wywołać nowe menu Ustawienia.

AutoMapa - Nowe Ustawienia
Nowy wygląd okna Ustawienia

Dzięki tej zmianie widać powiew świeżości w aplikacji, ale brakuje spójności. Cześć opcji zawiera stary wygląd okien, który bardzo gryzie się z nowym. Dobrze by było ujednolicić wszystkie okna, zanim zostanie wydana wersja oficjalna. W podobny sposób Microsoft wprowadza zmiany w Windows 10, co odbiło się wieloma negatywnymi opiniami.

Numeracja posesji podczas nawigowania

Przydatną opcją jest możliwość włączenia numeracji posesji podczas nawigacji tak, aby była wyświetlona cały czas. Obecnie pojawia się dopiero podczas dojeżdżania do celu.

W celu włączenia wyświetlania numeracji posesji na stałe należy wejść w menu Opcje  Przycisk Opcje, następnie Ustawienia. W ustawieniach należy znaleźć opcję Widoczne elementy, a w niej Numeracja posesji. Numeracja posesji domyślnie ustawiona jest na Brak, ale można zmienić na Zależna od prędkości lub Zawsze włączona. Ta druga umożliwi stałe wyświetlanie numerów budynków podczas nawigacji.

Ekran początkowy

 

AutoMapa Air - Nowy ekran powitalny
AutoMapa Air – Nowy ekran powitalny

Następna zmiana dotyczy nowego ekranu początkowego, który stał się czytelniejszy. Ekran startowy stracił siatkę geograficzną z tła, która wyróżniała do tej pory program, a przynajmniej mi kojarzy się z AutoMapą. Gdy się przyjrzymy, to możemy zauważyć również odświeżone logo, nie licząc dopisku Air.

AutoMapa Air - logo
Logo AutoMapy Air

Co wyróżnia wersję Air?

Porównując do zwykłej AutoMapy, AutoMapa Air zawiera mapę działającą online, czyli wymagającą dostępu do internetu w celu pobierania kolejnych części mapy, z możliwością korzystania z już pobranych wycinków w przypadku braku sieci. O tym, że dane są pobierane, jesteśmy informowani przy pomocy kontrolki, którą widać na poniższym zrzucie ekranowym.

 Kontrolka pobierania danych
Kontrolka pobierania danych

Oczywiście istnieje możliwość pobrania całej mapy wybranego kraju, aby można było korzystać z programu offline. Tak, po tylu latach AutoMapa dla systemu Android umożliwia pobranie wybranego kraju, co jest dużym plusem, ponieważ do tej pory można było pobrać tylko mapę Polski lub Europy bez podziału na poszczególne kraje.

Pobieranie map offline
Pobieranie map offline

Niestety to nowe okno pobierania map nie jest spójne z nowymi oknami Opcji i Ustawień. Zostało skonstruowane na podstawie starych okien AutoMapy, co według mnie wygląda słabo.

Drugą ciekawą nowością jest możliwość komunikowania się z innymi użytkownikami AutoMapy przy pomocy internetowego komunikatora, który wzorowany jest radiem CB. Podobnie jak w analogowym CB można zmieniać kanały, nasłuchiwać i w razie potrzeby nadawać.

Opcje CB
Opcje CB

Plusem radia CB w AutoMapie jest możliwość wprowadzenia nazwy użytkownika, dzięki czemu widać, kto w danym momencie nadaje. Domyślna nazwa jest losowa, więc warto w ustawieniach ją zmienić.

Kolejną zaletą CB jest kolejkowanie rozmów. Dzięki temu kilka osób rozmawiających jednocześnie nie jest nakładanych na siebie. Takie rozmowy trafiają do kolejki, z której odtwarzane są jedna po drugiej.

W obsłudze radia CB nie podoba mi się wielkość i położenie przycisku nadawania. Powinien być większy i na pierwszej pozycji. W obecnej formie czasem ciężko będzie w niego trafić. Rozwiązaniem jest przycisk sprzętowy lub Bluetooth, który można zmapować w ustawieniach AutoMapy Air.

Rozwinięte kontrolki CB
Rozwinięte kontrolki CB

W opcjach CB ciężko rozpoznać, kiedy ta usługa jest włączona, a kiedy wyłączona, ponieważ w obu przypadkach przycisk nazywa się tak samo. O włączeniu CB świadczy tylko zmieniony kolor przycisku, co nie jest czytelne.

Opcje CB-wyłączne CB
Wyłączone CB w opcjach

Inną różnicą, przez którą ciężko się przestawić osobom korzystającym z analogowego radia CB jest sposób nadawania. W tradycyjnym CB podczas nadawania należy trzymać włącznik na gruszce. W AutoMapie wystarczy kliknąć przycisk, aby rozpocząć nadawanie. Zakończenie nadawania wiąże się z kolejnym kliknięciem lub poczekaniem do zakończenia cyklu nadawania – nadawanie automatycznie zakończy się po 20 sekundach.

Nadawanie w opcjach CB
Nadawanie w opcjach CB

Wymagania systemu Android:

  • Od 4.0.1.3

Aktualizacja:

  • 2018-11-21

Kompilacja:

  • 5.3.0.2090
Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.