Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Opłaty za korzystanie z AutoMapy dla systemu Android
Kategorie
AutoMapa dla Android

Opłaty za korzystanie z AutoMapy dla systemu Android

AutoMapa dla systemu Android posiada kilka sposobów na opłacanie możliwości korzystania z funkcji wyznaczania tras, a tym samym z nawigowania. Opłaty podzielone są nie tylko na czas umożliwiający korzystanie z nawigowania, ale również sposób przedłużenia. Dodatkowo istnieje kilka systemów, w których możemy dokonać opłaty. Spróbuję wszystko to wyjaśnić.

Spis treści:

Starter

Pierwszy raz instalując AutoMapę dla systemu Android, przez pierwsze siedem dni za darmo możemy korzystać z wszystkich dostępnych funkcjonalności programu. Otrzymujemy wtedy tak zwaną licencję Trial, którą widzimy po wejściu w AutoMapie w menu „Opcje” i „Kup / aktualizuj„. Po tym czasie należy wnieść opłatę, aby można było wyznaczać trasy.

W niektórych przypadkach poza skorzystaniem ze startera można skorzystać z promocji, polegającej na przykład na zerowej opłacie za pierwszy okres rozliczeniowy. Dzieje się tak na przykład dla zakupu abonamentu na mapę Polski u operatorów sieci komórkowych.

Aktualizacja 2021-11-25

Niestety obecnie nie można skorzystać ze startera. Ta funkcjonalność umożliwiająca przetestowanie programu została wyłączona. Obecnie przetestowanie programu bez ponoszenia opłaty dostępne jest tylko w promocjach lub włączając pierwszy raz subskrypcję w Google Play lub AppGallery. W przypadku subskrypcji w Google Play i AppGallery trzeba mieć na uwadze to, że odnawiają się automatycznie, więc trzeba je wcześniej wyłączyć, aby nie została naliczona opłata za przedłużenie.

Licencja czasowa, subskrypcja, czy abonament?

AutoMapa oferuje trzy podstawowe formy sprzedaży możliwości korzystanie z funkcji nawigowania. Są to licencja czasowa, subskrypcja i abonament. Te trzy sposoby posiadają różne okresy, za jakie można wnieść opłatę, a do tego różnią się możliwościami, jakie oferują użytkownikom.

Te trzy formy sprzedaży opiszę poniżej, podając dostępne opłaty za dany okres oraz najważniejsze wady i zalety. Zamieszczę również informację, w jaki sposób skorzystać z danego sposobu korzystania z wszystkich funkcji AutoMapy dostępnych dla danego urządzenia.

Licencja czasowa

Licencja czasowa to sposób korzystania z wszystkich dostępnych dla danego urządzenia funkcji programu, który z AutoMapą jest od jej samego początku. Umożliwia ona korzystanie funkcji nawigacyjnych programu przez określony czas, który został wybrany przy zakupie. Przed jej wygaśnięciem program informuje o tym, że wkrótce licencja wygaśnie, a po samym wygaśnięciu wyświetla stosowny komunikat, gdy chcemy wyznaczyć trasę.

Zalety i wady licencji czasowej

Zaletą licencji czasowej jest to, że można ją wykupić tylko na czas, kiedy potrzebujemy korzystać z nawigowania. W szczególności sprawdza się to rozwiązanie w przypadku, gdy zazwyczaj podróżujemy po Polsce, a od czasu do czasu wyjeżdżamy za granicę. Dzięki temu możemy kupić licencję czasową z dłuższym terminem tylko na Polskę, natomiast w przypadku wyjazdu za granicę, kupić krótszą licencję na mapę Europy.

Wadą licencji czasowej jest to, że można skorzystać z nich tylko na jednym urządzeniu. W przypadku zmiany urządzenia należy zresetować licencję, kontaktując się z pomocą techniczną AutoMapy lub wypełniając formularz na stronie producenta. Licencja na stałe przypisuje się do numeru identyfikacyjnego urządzenia, więc nie można z niej skorzystać raz na jednym urządzeniu, a chwilę później na innym po wyłączeniu AutoMapu na pierwszym.

Opłaty za licencję czasową

Sugerowane ceny detaliczne licencji czasowych:

Europa
Miesiąc:29,00 zł
Rpl:99,00 zł

Gdzie kupić licencję czasową?

Licencję czasową można zakupić u partnerów AutoMapy, których lista znajduje się na stronie www.automapa.pl/kup/android. Niektórzy partnerzy wymienieni na tej stronie poza sprzedażą w sklepie stacjonarnym umożliwiają sprzedaż drogą internetową, oferując szybkie przelewy, dzięki czemu dosyć szybko możemy otrzymać licencję lub jej przedłużenie, a do tego fakturę VAT.

Poniżej prezentuję listę tych partnerów. Po kliknięciu nazwy firmy otworzy się strona internetowa wybranego partnera.

Nazwa firmyAdresTelefon
313Białystok, Piasta 5606 176 291, 888 503 503
4ActiveKraków, Jana Pawła Woronicza 1212 399 43 99
Cezar Warszawa, Aspekt 4222 887 21 60
COMES Wrocław, Kościerzyńska 1071 792 93 15
GLENKraków, gen. Tadeusza Kościuszki 4312 427 30 32
Grupa ParagrafWrocław, Jarzynowa 2071 341 75 44
MMG MapySosnowiec, Rudna 1432 290 05 95
Perfect Warszawa, Al. 3-go Maja 5a lok. 4122 629 7419, 22 622 90 45
P.H.U. MW ELEKTRONIKKozienice, Konstytucji 3-go Maja 18792 85 85 85, 48 611 27 40
PRECYZJA-BIT PPHUBydgoszcz, Grunwaldzka 207 bud. D606 136 085, 52 325 93 66
Prolech Garwolin, Stary Puznów 58B25 683 02 21
SMARTedge.ITPoznań , Święty Marcin 29/891 881 20 00
TTS CompanyWarszawa, Domaniewska 42697 612 974

Licencje czasowe dostępne są również w porównywarce cen Ceneo:

Subskrypcja

Subskrypcja jest obecnie podstawowym sposobem na opłacenie możliwości korzystania z funkcji nawigowania w AutoMapie. W porównaniu do licencji czasowych przedłużenie następuje automatycznie, o ile posiadamy odpowiednią ilość środków na koncie, które zostało skonfigurowane do płatności.

Podstawowa wersja subskrypcji działa na podstawie mechanizmów, które oferuje Google lub Huawei. Oznacza to, że w pierwszym przypadku wymagana jest konfiguracja płatności w aplikacji Sklep Play, a w drugim przypadku w AppGallery.

Zalety i wady subskrypcji w Google Play/AppGallery

Najważniejszą zaletą subskrypcji jest to, że można z niej korzystać na kilku urządzeniach, na których w Sklepie Play lub AppGallery zalogowani jesteśmy na to samo konto. Oznacza to, że kupując drugie urządzenie, nie trzeba resetować licencji. Wystarczy zalogować się na konto Google lub Huawei, które zostało użyte do zakupu subskrypcji.

Drugą zaletą jest to, że z końcem ważności wykupionego okresu automatycznie następuje jego przedłużenie. Nie musimy ręcznie przedłużać.

Pierwszą wadą subskrypcji jest to, że nie jest dostępna na urządzeniach, które nie posiadają usług Google lub Huawei.

Za drugą wadę subskrypcji można uznać jej drugą zaletę, czyli automatyczne przedłużanie. Jeżeli sporadycznie korzystamy z nawigacji, to lepszym rozwiązaniem jest kupowanie licencji czasowych na czas, w którym z niej będziemy korzystali.

Trzecią wadą jest to, że subskrypcja do obsługi wymaga mechanizmów oferowanych przez Google lub Huawei. Oznacza to, że płatności pobierane są przez mechanizmy tych firm, a co najważniejsze, nie można przenieść subskrypcji z Google do Huawei i odwrotnie.

Jak włączyć subskrypcję w Google Play/AppGallery?

Subskrypcję w Google Play lub w AppGallery można włączyć, wchodząc w AutoMapie w menu „Opcje„, następnie „Kup / aktualizuj” i „Kup licencję” lub „Zarządzaj licencją„. Opcja „Kup licencję” dostępna jest, gdy korzystamy z licencji Trial.

W oknie zakupów dostępne są różne plany podzielone na wersję mapy i czas trwania subskrypcji. Te plany można zobaczyć w rozdziale „Ceny subskrypcji w Google Play/AppGallery„.

Jak wyłączyć subskrypcję w Google Play/AppGallery?

Subskrypcję w Google Play można wyłączyć, uruchamiając aplikację Sklep Play. W tej aplikacji należy rozwinąć menu, wejść w „Subskrypcje” i po wybraniu pozycji „AutoMapa” anulować subskrypcję.

W przypadku subskrypcji włączonej w AppGallery można ją wyłączyć, wchodząc w systemowe „Ustawienia„, następnie kliknięciu konta, tu wybraniu „Płatności za zakupy„, „Subskrypcje” i wybraniu produktu.

Opłaty za subskrypcję w Google Play/AppGallery

Polska
7 dni*7,99 zł
30 dni13,99 zł
Rok69,00 zł
Europa
7 dni*12,99 zł
30 dni**29 zł
Rok**99 zł

*obecnie niedostępne

** do 2022-06-23 23,99 zł za 30 dni i 119,00 zł za rok

Subskrypcja w MapCloud

Pod koniec 2020 roku AutoMapa wprowadziła nową formę subskrypcji, która została nazwana „Subskrypcja w MapCloud„. Jest to połączenie automatycznie odnawianej subskrypcji i licencji czasowej, ponieważ można z niej skorzystać tylko na jednym urządzeniu.

Zalety i wady subskrypcji w MapCloud

Zaletą włączenia usługi „Subskrypcja w MapCloud” jest to, że odnawia się automatycznie. Wystarczy do systemu płatności podpiąć kartę płatniczą. Takie rozwiązanie ma również wadę, polegającą na tym, że nie jest to opłacalne dla osób, które sporadycznie korzystają z nawigacji. Dla nich lepszym rozwiązaniem byłaby krótkoterminowa licencja czasowa.

Drugą zaletą subskrypcji w MapCloud jest to, że sprzedawcą jest rodzima firma, producent AutoMapy. Dzięki czemu możemy otrzymać pełnoprawną fakturę VAT, a w razie problemów jest łatwy kontakt z jej pomocą techniczną.

Najważniejszą wadą subskrypcji w MapCloud jest to, że można z niej skorzystać tylko na jednym urządzeniu. W celu skorzystania z niej na innym sprzęcie należy skontaktować się z pomocą techniczną AutoMapy w celu przeniesienia subskrypcji na nowe urządzenie. Pod tym względem subskrypcje w Google Play i AppGallery są lepszym rozwiązaniem.

Drugą wadą jest wybór tylko jednego planu, na jaki subskrypcja ma zostać włączona. Jest to tylko jeden miesiąc, więc w skali roku dużo więcej płacimy niż za roczną subskrypcję lub licencję czasową. Dużo lepszym rozwiązaniem dla użytkowników byłoby wprowadzenie rocznego planu.

Jak włączyć subskrypcję w MapCloud?

Subskrypcję w MapCloud włączyć można, wchodząc na stronę internetową dostępną pod adresem kup.automapa.pl. Tutaj po kliknięciu przycisku „Kupuję” należy zalogować się do swojego konta w MapCloud lub utworzyć nowe. Następnie należy wybrać plan, zapoznać się z regulaminem i go akceptować. Następnie należy kliknąć „Zamawiam i płacę„.

Po tej operacji zostaniemy przekierowani do serwisu Adyen, który obsługuje płatność, gdzie musimy wpisać dane karty płatniczej. Po wypełnieniu niezbędnych danych i kliknięciu „Potwierdź autoryzację wstępną” z konta zostanie pobrana opłata i włączona subskrypcja, o czym zostaniemy poinformowani.

Jak wyłączyć subskrypcję w MapCloud?

Subskrypcję w MapCloud można wyłączyć, wchodząc na stronę mapcloud.automapa.pl, gdzie należy wybrać subskrypcję do anulowania, a następnie kliknąć przycisk „Anuluj subskrypcję„. W tym samym panelu można zmienić dane do płatności i faktury, dla kolejnego cyklu rozliczeniowego.

Opłaty za subskrypcję w MapCloud

Europa
Miesiąc:29,00 zł
Rok:99,00 zł

Abonament

Abonament to forma sprzedaży funkcji nawigacyjnych w AutoMapie, która działała na podstawie mechanizmów dostępnych u operatorów sieci komórkowych tj. Orange, Plus i T-Mobile do 2022-08-31. Nadal działa u operatora Play.

Zalety i wady abonamentu

Zaletą włączenia abonamentu jest to, że odnawia się automatycznie. Wystarczy włączyć tę usługę, a opłata za korzystanie z funkcji nawigacyjnych w AutoMapie będzie co miesiąc doliczana do rachunku za abonament telefoniczny lub pobierana z karty przedpłaconej (prepaid). Takie rozwiązanie ma również wadę, polegającą na tym, że nie jest to opłacalne dla osób, które sporadycznie korzystają z nawigacji. Dla nich lepszym rozwiązaniem byłaby krótkoterminowa licencja czasowa.

Drugą zaletą abonamentu jest to, że przypisywany jest do numeru naszej karty SIM. W związku z tym, jeżeli zmieniamy urządzenie, to po przełożeniu tej karty do drugiego urządzenia będzie można korzystać z AutoMapy. Co prawda nie jest to tak dobre rozwiązanie, jak subskrypcja w Google Play i AppGallery, ale w wielu przypadkach wystarcza.

Wadą abonamentu jest wybór tylko jednego planu, na jaki ma zostać włączony. Jest to tylko jeden miesiąc, więc w skali roku dużo więcej płacimy niż za roczną subskrypcję czy licencję czasową. Z drugiej strony w takim samym cyklu rozliczani, jesteśmy za abonament telefoniczny.

Jak włączyć abonament?

Do 2022-08-31 abonament w Orange i Plus włączyć można było, wysyłając darmowy SMS o treści AUTOMAPAPL30 dla mapy Polski lub AUTOMAPAEU30 dla mapy Europy na numer 80460. Abonament w Orange można również było włączyć przez stronę kup.automapa.pl/orange. Natomiast abonament w Plus można włączyć przez stronę kup.automapa.pl/plus.

W przypadku operatora T-Mobile do 2022-08-31 abonament można było włączyć, wysyłając bezpłatny SMS o treści AUTOMAPAPL30TM dla mapy Polski lub AUTOMAPAEU30TM dla mapy Europy na numer 80460. Drugim rozwiązaniem jest włączenie tej usługi przez stronę kup.automapa.pl/tmobile.

Abonament w Play włączyć można, wysyłając darmowy SMS o treści START na numer 660 dla mapy Polski lub START na numer 661 dla mapy Europy.

Jak wyłączyć abonament?

W celu wyłączenia abonamentu w Orange i Plus na numer 80460 należy wysłać darmowy SMS o treści STOP AUTOMAPAPL30 dla mapy Polski lub STOP AUTOMAPAEU30 dla mapy Europy.

Wyłączenie abonamentu w T-Mobile polega na wysłaniu darmowej wiadomości SMS o treści STOP AUTOMAPAPL30TM dla mapy Polski lub STOP AUTOMAPAEU30TM dla mapy Europy na numer 80460.

Abonament w Play można wyłączyć, wysyłając darmowy SMS o treści STOP na numer 660 dla mapy Polski lub STOP na numer 661 dla mapy Europy.

Opłaty za abonament

Abonament w Play
Polska13,99 zł za miesiąc
Europa23,99 zł za miesiąc

Podsumowanie

Przedstawiłem wszystkie dostępne opcje sprzedaży, które oferuje AutoMapa, i które poznałem przeglądając oficjalną stroną producenta. Mam nadzieję, że zrobiłem to w miarę przystępny sposób i te informacje przydadzą się użytkownikom tego popularnego programu nawigacyjnego oraz osobom, które dopiero zastanawiają się nad jego zakupem.

Jeżeli coś jest niezrozumiałe lub ktoś ma dodatkowe pytania i uwagi, zapraszam do kontaktu przez formularz dostępny na stronie „Kontakt” lub napisanie komentarza.

Oceń wpis
[Maks.: 9 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.