Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla iOS > Panel pilota w AutoMapie dla systemu iOS
Kategorie
AutoMapa dla iOS

Panel pilota w AutoMapie dla systemu iOS

W AutoMapie dla systemu iOS podstawowe informacje dotyczące wyznaczonej trasy zostają wyświetlone w panelu pilota. Dzięki temu mamy łatwy dostęp do takich informacji, jak odległość do punktu trasy, czy za jaki czas dotrzemy do celu. Panel pilota zawiera również takie informacje, jak aktualna prędkość i pikietaż, czyli numer słupka kilometrowego.

Panel pilota
Panel pilota

Panel pilota dostępny jest domyślnie dopiero po wyznaczeniu trasy lub po włączeniu go, wchodząc w menu Ustawienia Przycisk Ustawienia i Opcje . W innym przypadku jest ukryty, a w zamian mamy widoczny większy rozmiar mapy, co jest wygodne podczas jej przeglądania, ale niekoniecznie nawigowania.

Panel pilota domyślnie zawiera takie informacje, jak:

 • Panel pilota - Prędkość Prędkość
 • Panel pilota - Pozostało Pozostało
 • Panel pilota - Dojazd o Dojazd o
 • Panel pilota - Do celu Do celu

Prędkość jest pierwszą pozycją, która pokazuje aktualną prędkość, wyliczaną na podstawie danych zbieranych przez odbiornik GPS. Może być podawana w takich jednostkach jak km/h lub w mph, co jest uzależnione od konfiguracji programu. Ze względu na to, że w wielu samochodach liczniki wskazują wyższą prędkość, to ta wyświetlana w AutoMapie może być niższa od tej, którą wyświetla prędkościomierz samochodu. Dodatkowo prędkość może być podawana z małym opóźnieniem.

Prędkość jest stałą pozycją, nie można zmienić jej lokalizacji. Natomiast klikając ten wskaźnik, można ukryć pozostałe informacje, przez co widać większy obszar mapy. Ponowne kliknięcie wskaźnika prędkości, przywróci pozostałe wskaźniki.

Zminimalizowany pilot
Zminimalizowany pilot

Wskaźnik Prędkość ma jeszcze jedną przydatną funkcję. W momencie, gdy przekroczymy prędkość o 10 km/h, to kolor prędkości zmieni się z zielonego na czerwony. Dzięki temu w prosty sposób jesteśmy informowani o tym, że jedziemy za szybko.

Wskaźnik Pozostało wyświetla czas, jaki pozostał do dotarcia do punktu docelowego lub pośredniego, jeżeli na panelu pilota zostało przełączone wyświetlanie informacji o punkcie docelowym na punkt pośredni.

Dojazd o wyświetla przybliżoną godzinę, o której powinniśmy dotrzeć do celu lub do punktu pośredniego, jeżeli na panelu pilota zostało przełączone wyświetlanie informacji o punkcie docelowym na punkt pośredni.

Do celu jest wskaźnikiem, który pokazuje odległość do punktu docelowego lub pośredniego, jeżeli na panelu pilota zostało przełączone wyświetlanie informacji o punkcie docelowym na punkt pośredni.

Poza wyżej wymienionymi opcjami dostępny jest również Pikietaż Panel pilota - Pikietaż. Można go włączyć po kliknięciu przycisku Do celu. Wtedy zamiast Do celu wyświetli się wskaźnik z informacją, na którym kilometrze się znajdujemy. W celu przywrócenia poprzedniego wskazania należy kliknąć pozycję z pikietażem. Pikietaż przydaje się przede wszystkim w informowaniu innych na temat położenia jakiegoś obiektu, np. na którym kilometrze danej drogi jest wypadek.

Panel pilota trochę inaczej wygląda w trybie panoramy, czyli w przypadku, gdy używamy programu, trzymając urządzenie poziomo. Różnica przede wszystkim jest taka, że widać na nim wszystkie wskazania, ponieważ pikietaż pojawia się na belce pomiędzy głównymi wskaźnikami. Oczywiście można go przenieść na główny panel, klikając pozycję Do celu. Po tej operacji pozycja z odległością do celu zamieni się miejscami z pikietażem.

Panel pilota w panoramie
Panel pilota w panoramie

W trybie panoramy panel pilota również można zminimalizować, klikając wskaźnik z prędkością, ale ta minimalizacja wygląda trochę inaczej, tzn. nie zostają ukryte skrajne wskaźniki, czyli Prędkość i Do celu lub Pikietaż. Przywrócenie wszystkich wskazań jest identyczne, jak w przypadku trybu pionowego.

Zminimalizowany panel pilota w panoramie
Zminimalizowany panel pilota w panoramie

Dosyć ważną rzeczą, którą można zrobić z pilotem, jest funkcja pokazywania informacji dotyczących punktu pośredniego, gdy taki został dodany do wyznaczanej trasy. Oczywiście punktów VIA można dodać wiele, ale program będzie pokazywał informacje o najbliższym punkcie, a po jego minięciu o kolejnym.

W celu wyświetlenia informacji o punkcie VIA należy kliknąć wskaźnik Pozostało lub Dojazd o.

Panel pilota z punktem przelotowym - VIA
Panel pilota z punktem przelotowym – VIA

Po tej czynności wartości dotyczące punktu końcowego zmienią się na takie, które informują o punkcie pośrednim. Dodatkowo pod pilotem pojawi się ikona, pokazująca informację, którego punktu VIA dotyczą wskazania, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Inną przydatną informacją, którą można odczytać z panelu pilota, jest typ wyznaczonej trasy. Można to zobaczyć na wskazaniu Do celu, gdzie w lewym, górnym rogu znajdują się różne ikony, które opisują dany typ trasy. Dostępne są takie ikony, jak:

 • Trasa optymalna Optymalna
 • Trasa szybka Szybka
 • Trasa łatwa Łatwa
 • Trasa krótka Krótka
 • Trasa ciężarowa Ciężarowa
 • Trasa terenowa Terenowa
 • Trasa przełajowa Przełajowa
 • Trasa piesza Piesza
 • Trasa bezpieczna Bezpieczna

Kolejną funkcjonalnością jest możliwości zmiany kolejności wskazań z wyłączeniem Prędkości. Dzięki temu wskazania można ułożyć w kolejności, która nas interesuje. Aby to zrobić, należy w lewo lub prawo przesunąć palcem jedno ze wskazań, oczywiście pomijając Prędkość. Nie przesunie się wtedy wybrane wskazanie, a cała grupa.

Panel pilota po przesunięciu wskazań
Panel pilota po przesunięciu wskazań

Opcja przesuwania wskazań dostępna jest tylko w trybie portretu. W panoramie czegoś takiego nie można wykonać, ale gdy wskazania zostaną wcześniej przesunięte w trybie pionowym, to w poziomym ta kolejność pozostanie.

Oceń wpis
[Maks.: 5 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.