Została opublikowana kolejna wersja testowa AutoMapy Air dla systemu Android. Nowa wersja została oznaczona numerem 5.3.2 Alfa i tak samo, jak poprzednia, dostępna jest tylko dla wybranych użytkowników!
AutoMapa Air 5.3.2.2118 Alfa nie zawiera listy zmian. W wiadomości z zaproszeniem do testowania tej wersji znajduje się tylko informacja o tym, że zawiera poprawki błędów zgłoszonych podczas testów poprzedniej kompilacji.
Nowe Opcje i Ustawienia
Nowa AutoMapa Air 5.3 Alfa przede wszystkim zawiera zmieniony wygląd okien Opcje i Ustawienia, co również zostało wprowadzone w AutoMapie 5.3 Beta. Okno Opcje wywołuje się, poprzez kliknięcie ikony z trybikiem na dolnej belce.
Po wejściu w Opcje można wywołać nowe menu Ustawienia.
Dzięki tej zmianie widać powiew świeżości w aplikacji, ale brakuje spójności. Cześć opcji zawiera stary wygląd okien, który bardzo gryzie się z nowym. Dobrze by było ujednolicić wszystkie okna, zanim zostanie wydana wersja oficjalna. W podobny sposób Microsoft wprowadza zmiany w Windows 10, co odbiło się wieloma negatywnymi opiniami.
Numeracja posesji podczas nawigowania
Przydatną opcją jest możliwość włączenia numeracji posesji podczas nawigacji tak, aby była wyświetlona cały czas. Obecnie pojawia się dopiero podczas dojeżdżania do celu.
W celu włączenia wyświetlania numeracji posesji na stałe należy wejść w menu Opcje , następnie Ustawienia. W ustawieniach należy znaleźć opcję Widoczne elementy, a w niej Numeracja posesji. Numeracja posesji domyślnie ustawiona jest na Brak, ale można zmienić na Zależna od prędkości lub Zawsze włączona. Ta druga umożliwi stałe wyświetlanie numerów budynków podczas nawigacji.
Ekran początkowy
Następna zmiana dotyczy nowego ekranu początkowego, który stał się czytelniejszy. Ekran startowy stracił siatkę geograficzną z tła, która wyróżniała do tej pory program, a przynajmniej mi kojarzy się z AutoMapą. Gdy się przyjrzymy, to możemy zauważyć również odświeżone logo, nie licząc dopisku Air.
Co wyróżnia wersję Air?
Porównując do zwykłej AutoMapy, AutoMapa Air zawiera mapę działającą online, czyli wymagającą dostępu do internetu w celu pobierania kolejnych części mapy, z możliwością korzystania z już pobranych wycinków w przypadku braku sieci. O tym, że dane są pobierane, jesteśmy informowani przy pomocy kontrolki, którą widać na poniższym zrzucie ekranowym.
Oczywiście istnieje możliwość pobrania całej mapy wybranego kraju, aby można było korzystać z programu offline. Tak, po tylu latach AutoMapa dla systemu Android umożliwia pobranie wybranego kraju, co jest dużym plusem, ponieważ do tej pory można było pobrać tylko mapę Polski lub Europy bez podziału na poszczególne kraje.
Niestety to nowe okno pobierania map nie jest spójne z nowymi oknami Opcji i Ustawień. Zostało skonstruowane na podstawie starych okien AutoMapy, co według mnie wygląda słabo.
Drugą ciekawą nowością jest możliwość komunikowania się z innymi użytkownikami AutoMapy przy pomocy internetowego komunikatora, który wzorowany jest radiem CB. Podobnie jak w analogowym CB można zmieniać kanały, nasłuchiwać i w razie potrzeby nadawać.
Plusem radia CB w AutoMapie jest możliwość wprowadzenia nazwy użytkownika, dzięki czemu widać, kto w danym momencie nadaje. Domyślna nazwa jest losowa, więc warto w ustawieniach ją zmienić.
Kolejną zaletą CB jest kolejkowanie rozmów. Dzięki temu kilka osób rozmawiających jednocześnie nie jest nakładanych na siebie. Takie rozmowy trafiają do kolejki, z której odtwarzane są jedna po drugiej.
W obsłudze radia CB nie podoba mi się wielkość i położenie przycisku nadawania. Powinien być większy i na pierwszej pozycji. W obecnej formie czasem ciężko będzie w niego trafić. Rozwiązaniem jest przycisk sprzętowy lub Bluetooth, który można przypisać w ustawieniach AutoMapy Air.
W opcjach CB ciężko rozpoznać, kiedy ta usługa jest włączona, a kiedy wyłączona, ponieważ w obu przypadkach przycisk nazywa się tak samo. O włączeniu CB świadczy tylko zmieniony kolor przycisku, co nie jest czytelne.
Inną różnicą, przez którą ciężko się przestawić osobom korzystającym z analogowego radia CB jest sposób nadawania. W tradycyjnym CB podczas nadawania należy trzymać włącznik na gruszce. W AutoMapie wystarczy kliknąć przycisk, aby rozpocząć nadawanie. Zakończenie nadawania wiąże się z kolejnym kliknięciem lub poczekaniem do zakończenia cyklu nadawania – nadawanie automatycznie zakończy się po 20 sekundach.
Wymagania systemu Android:
- Od 4.0.1.3
Aktualizacja:
- 2018-11-30
Kompilacja:
- 5.3.2.2118
Informacje dotyczące poprzedniej wersji znajdują się we wpisie Została wydana AutoMapa Air dla systemu Android w wersji 5.3.2 Alfa!.