Strona główna > Programy > AutoMapa > Dolna belka w AutoMapie dla systemu iOS
Kategorie
AutoMapa

Dolna belka w AutoMapie dla systemu iOS

Dolna belka w AutoMapie dla systemu iOS pełni funkcję informacyjną oraz narzędziową. Wyświetlane są na niej dane dotyczące bieżącej pozycji lub wskazanej na mapie. Natomiast najważniejsze jest to, że zawiera podstawowe przyciski do wyszukiwania miejsc, wyświetlania ustawień programu, czy startowania nawigowania.

Dolna belka
Dolna belka

Informacje dotyczące lokalizacji wyświetlane są na pasku, który znajduje się nad przyciskami. Pasek ten zawiera przede wszystkim adres aktualnej pozycji, czyli np. nazwę kraju, miasta, dzielnicy, czy ulicy. Dodatkowo może zawierać numer drogi oraz pikietaż, o ile znajdujemy się na odcinku drogi, który takie dane zawiera. Będzie to wyglądało tak, jak na poniższym zrzucie.

Pasek lokalizacji z pikietażem
Pasek lokalizacji z pikietażem

Poniżej paska lokalizacji znajduje się pasek z przyciskami. Pierwszym przyciskiem jest Trasa Przycisk Trasa, który umożliwia wejście w menu Trasa, czyli miejsce, gdzie można wyznaczyć trasę, zobaczyć podsumowanie wyznaczonej trasy, czy włączyć jej symulację. Pod napisem Trasa znajduje się pasek, który pokazuje stan systemu LiveDrive!, co szczegółowo opisane jest we wpisie System AutoMapa Traffic.

Ten pasek ze stanem systemu AM’Traffic, gdy mamy wyznaczoną trasę i jesteśmy w trybie nawigowania, pokazuje nasze położenie względem trasy. W takim przypadku zamiast napisu Trasa pojawi się procentowy przebieg trasy Przebieg trasy. Oczywiście kliknięcie tego przycisku wywoła menu Trasa.

Drugim przyciskiem na dolnej belce jest Szukaj Przycisk Szukaj, przy pomocy którego można wyszukiwać adresy, POI, punkty ulubione, kontakty, czy współrzędne GPS. Moim zdaniem jest to ważniejszy przycisk niż Trasa i powinien znajdować się na pierwszej pozycji. Dzięki temu łatwiej by było wejść w wyszukiwanie, ale być może jest to też kwestia przyzwyczajenia.

Kolejnym przyciskiem jest Ustawienia Przycisk Ustawienia, który służy do wejścia w ustawienia AutoMapy, ale również sygnalizuje działanie systemu AM’Traffic oraz zapis śladu GPS. Suwak na górze tego przycisku podobnie, jak pasek, który zawiera przycisk Trasa, sygnalizuje stan LiveDrive!, tzn. czy dane są aktualne, następuje wymiana danych, czy jest jakiś błąd. Gdy wyłączymy wymianę danych traffic, to ten suwak zostanie przesunięty w lewo, a jego kolor zrobi się czarny Wyłaczona wymiana danych traffic.

Suwak na dole informuje o tym, czy włączony jest zapis śladu GPS, czy też nie. Gdy zapis śladu jest włączony, to suwak przesunie się w prawo Włączony zapis śladu GPS. Zapis śladu GPS można włączyć, wchodząc w menu Ustawienia, następnie Ślady GPS i Zapisuj ślad, ale można zrobić to szybciej, dwukrotnie klikając przycisk Ustawienia. W ten sam sposób można szybko wyłączyć zapis śladu GPS.

Następnym przyciskiem na dolnej belce jest POI Przycisk POI. Przycisk ten umożliwia zarządzanie punktami użyteczności publicznej oraz ulubionymi. Gdy przycisk zostanie kliknięty, to pojawi się menu POI, które właśnie służy do zarządzania punktami. Na tym przycisku widać również dwa kółka i nutkę. Kółka Przycisk POI- włączone wyświetlanie POI oznaczają włączone wyświetlanie, a nutka Przycisk POI- włączone ostrzeganie o POI ostrzeganie o POI. Szybkie podwójne kliknięcie przycisku POI powoduje włączenie albo wyłączenie wyświetlania lub ostrzegania o punktach użyteczności publicznej. Domyślnie wyświetlanie i ostrzeganie jest włączone, ale dwukrotnie klikając ten przycisk obie opcje można od razu wyłączyć Przycisk POI- wyłączone ostrzeganie i wyświetlanie POI. Gdy przytrzymamy przycisk POI, to pojawi się okno z opisem tego przycisku.

Opis przycisku POI
Opis przycisku POI

W oknie Przycisk „POI” możemy skonfigurować, czy po podwójnym kliknięciu mają być włączane lub wyłączane obie opcje, czy tylko wyświetlanie lub ostrzeganie. To, co ma być włączone, zaznacza się na dole ekranu, klikając przycisk, który nas interesuje, czyli Wyświetlanie lub Ostrzeganie. Podświetlenie danego przycisku oznacza jego włączenie.

Ostatni przycisk na dolnej belce zależy od tego, czy jesteśmy w trybie śledzenia lub nawigowania, czy przeglądania mapy. Kiedy jesteśmy w trybie śledzenia lub nawigowania, czyli w momencie, gdy nasza pozycja pokazana jest na mapie lub wyszukiwany jest sygnał GPS, to w tym miejscu pojawia się przycisk do szybkiego wybrania skali mapy. Natomiast w przypadku przeglądania mapy, czyli gdy przesuwamy mapę, dostępny jest przycisk Startuj nawigowanie Przycisk Startuj nawigowanie, który umożliwia wystartowanie nawigowania lub pokazanie bieżącej pozycji.

Przycisk do szybkiego wybierania skali może być w trzech wariantach, a skale które przypisane są pod te warianty, zależą od ustawień dostępnych w menu Ustawienia, Interfejs i Skalowanie mapy. Klikając dany wariant, zostanie włączony kolejny, a tym samym zmieni się skala. Te trzy warianty to:

  • Przycisk Wybrana skala mapy: miasto Miasto
  • Przycisk Wybrana skala mapy: poza miastem Poza miastem
  • Przycisk Wybrana skala mapy: poglądowa Poglądowa

Dolna belka w AutoMapie dla systemu iOS umożliwia również zarządzanie odtwarzaniem muzyki. W jaki sposób? Gdy przesuniemy belkę w prawo, to pojawią się przyciski do odtwarzania muzyki, która została wgrana do urządzenia. Na górnym pasku zamiast informacji z AutoMapy będą wyświetlane tytułu odtwarzanych utworów. Natomiast na pasku narzędziowym pojawi się przycisk Szukaj, który umożliwia wyszukiwanie miejsc w AutoMapie, a dalej przyciski z odtwarzacza:

  • Poprzedni utwór
  • Odtwórz/ Zatrzymaj
  • Następny utwór
  • Muzyka

Po kliknięciu przycisku Muzyka uruchomi się systemowa aplikacja do odtwarzania muzyki. Natomiast, gdy będziemy chcieli wrócić do podstawowej belki AutoMapy, to należy tę belkę przesunąć w lewo.

Odtwarzacz muzyki
Odtwarzacz muzyki

W trybie panoramy, czyli gdy urządzenie ustawione jest poziomo, to dolna belka w AutoMapie dla systemu iOS wygląda trochę inaczej niż w trybie portretu (pionowym). Pojawia się wtedy dodatkowy przyciskPrzycisk do schowania dolnej belki, który umożliwia zmniejszenie dolnej belki.

Dolna belka w panoramie
Dolna belka w panoramie

Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzamy trochę miejsca, aby można było przeglądać mapę. Poza tym pasek informacyjny przechodzi na miejsce takich przycisków, jak Szukaj, Ustawienia i POI, co powoduje, że tekst z informacjami o naszej lokalizacji jest większy, a dzięki temu bardziej czytelny. Oczywiście można powrócić do poprzedniego wyglądu tej belki, klikając przycisk Rozwiń Przycisk do rozwinięcia dolnej belki.

Dolna belka po schowaniu
Dolna belka po schowaniu

Jak zachowa się program, gdy po zminimalizowaniu dolnej belki włączymy na niej odtwarzacz muzyki? W takim przypadku zamiast przycisku odtwarzania pojawi się tytuł utworu.

Można również zminimalizować belkę w trybie portretu, ale to wymaga wykonania kilku kroków. Aby to zrobić, najpierw należy obrócić ekran tak, aby AutoMapa wyświetlana była w trybie panoramy. Następnie należy kliknąć przycisk do chowania dolnej belki i ustawić urządzenie pionowo. Takie zachowanie będzie się utrzymywało, dopóki nie klikniemy przycisku do rozwinięcia belki. Wtedy należy wykonać powyższe kroki ponownie, aby uzyskać schowaną belkę w trybie portretu.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.